Za několik měsíců dojde k velkým změnám u mnoha podnikatelů i nepodnikatelských institucí. Měli by se proto již nyní připravovat na změny, které pro ně bude znamenat datum 1. ledna 2005.
Novela zákona o účetnictví provedená k 1. lednu 2004 měla záměr zrušit jednoduché účetnictví, převést vybrané subjekty na daňovou evidenci nebo prokazování daňové povinnosti např. procentem výdajů z příjmů či využít ustanovení týkající se daně stanovené paušální částkou.
Ostatní pak úprava právních předpisů označila i do budoucna za účetní jednotky, které nejpozději k 1. 1. 2005 musí opět postupovat podle zákona o účetnictví, to znamená vést podvojné účetnictví včetně sestavení účetní závěrky.
Dalším důvodem novely bylo umožnit po vstupu České republiky do Evropské unie vybraným obchodním společnostem postupovat podle mezinárodních účetních standardů.
Poslední zásahy poslanců do novely zákona o účetnictví vytvořily právní lahůdku. Nepodnikatelské subjekty dostaly povolení, pokud vedly k 31. 12. 2003 jednoduché účetnictví, pokračovat i v roce 2004 v jeho vedení, a to přesto, že bylo vlastně zrušeno.
To se týká občanských sdružení, jejich organizačních jednotek, které mají právní subjektivitu, církví a náboženských společností nebo církevních institucí, které jsou církevní právnickou osobou, obecně prospěšných společností, zájmových sdružení právnických osob, honebních společenství, nadačních fondů a společenství vlastníků jednotek. Pro ně zůstal zakonzervován jak zákon o účetnictví ve znění pro rok 2003, tak i prováděcí předpisy pro jednoduché účetnictví. Nový rok tak bude znamenat pro nepodnikatele, kteří využili možnosti účtovat i v roce 2004 v jednoduchém účetnictví podle dříve platných předpisů, že budou muset přejít k 1. 1. 2005 z jednoduchého účetnictví na účetnictví podvojné. Většině z nich však zákon o účetnictví umožňuje využít takzvané zjednodušené podvojné účetnictví. Nelze je ale uplatnit u zájmových sdružení právnických osob. Podnikající fyzické osoby, které přešly k 1. 1. 2004 z jednoduchého účetnictví na daňovou evidenci a splňují podmínky zákona o účetnictví, budou přecházet k 1. 1. 2005 z daňové evidence na podvojné účetnictví.
Účetní jednotky, které jsou obchodními společnostmi a které jsou emitenty cenných papírů registrovaných na regulovaném trhu cenných papírů v členských státech Evropské unie, musí použít pro účtování a sestavení účetní závěrky Mezinárodní účetní standardy upravené právem Evropských společenství. Budou tedy přecházet k 1. 1. z českého účetnictví na Mezinárodní účetní standardy.
Také konsolidující účetní jednotky, které jsou emitenty cenných papírů registrovaných na regulovaném trhu cenných papírů v členských státech Evropské unie, musí použít pro sestavení konsolidované účetní závěrky a vyhotovení výroční zprávy Mezinárodní účetní standardy upravené právem Evropských společenství. Tuto možnost mají i ostatní účetní jednotky při konsolidaci účetní závěrky.
Uvedené přesuny mezi jednotlivými systémy nejsou všechny a nejsou ani tak jednoznačné. Například ještě před měsícem řada lékařů postupovala protiprávně, neboť nezačala od 1. ledna letošního roku vést podvojné účetnictví, zůstala buď u jednoduchého účetnictví, nebo přešla na daňovou evidenci.
Teprve 7. září 2004, tedy po devíti měsících, se z novely zákona fyzické osoby v nestátním zdravotnictví dozvěděly, že mohou legálně vést v letošním roce daňovou evidenci, pokud jejich obrat je nižší než 6 miliónů korun. Mohou rovněž vést podvojné účetnictví. Ten, kdo zůstal u jednoduchého účetnictví, respektive přešel na daňovou evidenci a nesplní obrat 6 miliónů korun, je spokojen. Osoba, která si zakoupila nový software, nebo najala firmu na vedení podvojného účetnictví, vynaložila ze svého pohledu peníze zbytečně.
Autorka je ředitelkou Metodické sekce Svazu účetních

Změny od 1. ledna 2005

Nepodnikatelské subjekty, které využily možnosti účtovat i v roce 2004 v jednoduchém účetnictví podle dříve platných předpisů, musí k 1. 1. 2005 přejít z jednoduchého účetnictví na podvojné účetnictví. Většině z nich zákon o účetnictví umožňuje využít tzv. zjednodušené podvojné účetnictví. Nelze je uplatnit u zájmových sdružení právnických osob.
Fyzické osoby-podnikatelé, které přešly k 1. 1. 2004 z jednoduchého účetnictví na daňovou evidenci a splňují podmínky zákona o účetnictví, budou přecházet k 1. 1. 2005 z daňové evidence na podvojné účetnictví.
Účetní jednotky, které jsou obchodními společnostmi a které jsou emitenty cenných papírů registrovaných na regulovaném trhu cenných papírů v členských státech Evropské unie, musí použít pro účtování a sestavení účetní závěrky Mezinárodní účetní standardy upravené právem Evropských společenství; budou tedy přecházet k 1. 1. 2005 z českého účetnictví na Mezinárodní účetní standardy.
Zdroj: Hana březinová