Jak výhodný je tento produkt? Existuje nějaký jiný, který bude výnosnější?
Z čeho je složen výnos
Penzijní připojištění podporuje stát státním příspěvkem. Jeho výše závisí na tom, kolik klienti spoří. Výše příspěvku je v tabulce:
Kromě státního příspěvku dostávají účastníci penzijního připojištění připsány výnosy na hospodaření fondu. Toto zhodnocení není dopředu známé a nedá se předem předpovědět. Jeho výše bude záležet především na tom, jak se bude dařit investičním instrumentům, které má penzijní fond ve svém portfoliu. Tedy zejména dluhopisům. V dluhopisech je investována převážná část portfolia. Menší část je investována do pokladničních poukázek, případně uložená na termínovaných vkladech v bankách. Malá část je investována do akcií. Takto sestavené portfolio je velice konzervativní. A jinak tomu ani být nemůže. Ve fondu jsou peníze, které budou klienti používat pro svoje penze a někteří klienti budou peníze potřebovat již příští rok nebo za několik málo let. Proto nemůže být portfolio investováno rizikově. Není možné, aby tito klienti zaznamenali výrazné ztráty.
Výnosy z penzijního připojištění podléhají dani z příjmu. Jestliže nám na konci budou peníze vyplaceny formou jednorázového vyrovnání, budeme muset zaplatit státu daň ve výši 15 % z výnosů. Penzijní připojištění má tzv. odloženou daňovou povinnost. Klient neplatí daně každý rok, ale až na konci. Tento daňový režim je o něco výhodnější, než kdybychom platili daně každým rokem. Nicméně daň zaplatit musíme.
Kolik budeme mít naspořeno?
Dejme tomu, že uzavíráme penzijní připojištění pro klienta, kterému je 30 let. Tento klient bude chtít penzijní připojištění do svého věku 60 let a bude ukládat měsíčně 500 Kč. Kolik bude mít naspořeno? (Počítejme se zhodnocením v penzijním fondu 3 % p.a.)
K výsledné částce se můžeme dostat pomocí nějakého simulačního programu pro penzijní připojištění. Zadáme vstupní údaje a dostaneme výsledek. Můžeme také použít excel a použít funkci BUDHODNOTA, kterou jsme popsali v čísle 4/2004. Do ní dosadíme měsíční úrok (3% / 12), dobu spoření (360 měsíců) a měsíční vklad 650 Kč (500 Kč vklad + 150 Kč státní příspěvek).
Excel nám dá výsledek 378 800 Kč. Toto bude naspořená částka za 30 let, bez započtení daně, pokud se splní výše uvedené předpoklady.
Klient celkem vloží 180 000 Kč, stát přispěje částkou 54 000 Kč a fond dosáhne zisku 144 800 Kč.
Z grafu je dobře vidět, že zhodnocení, kterého dosáhl fond, je velice důležité. Že výnosy fondu výrazně překonaly objem státního příspěvku a že jsou téměř srovnatelné s objemem vkladů účastníka.
Zatím jsme počítali se zhodnocením, bez ohledu na daň. Výše daně bude 21 700 Kč (15 % z výnosů). Takže pro jednorázové vyrovnání nám zbude 357 100 Kč.
Jenom pro zajímavost: zkuste porovnat výši daně a objem státních příspěvků. Zkuste si to spočítat ještě pro zhodnocení fondu např. 4 % p.a.
Jaký je efektivní úrok?
Opět použijme excel a jeho funkci "ÚROKOVÁ.MÍRA". Dostaneme se tak k číslu 4,16 % p.a. Penzijní připojištění dokáže zhodnotit našich 500 Kč v horizontu 30 let výnosem 4,16 %. My jsme předpokládali výnos portfolia fondu 3 % ročně. Státní podpory a daně posunuly výnosnost penzijního připojištění jenom na 4,16 % p.a.
Takto jsme dopadli při spoření po dobu 30 let. Když budeme penzijní připojištění používat na kratší dobu, dostaneme se k jiným výsledkům.
Graf ukazuje efektivní úrok v penzijním připojištění pro různou dobu trvání připojištění a pro různý výnos portfolia fondu (3 % a 4 %).
Efektivní úrok je nejvyšší pro krátkou dobu trvání připojištění. Je to dáno tím, že při krátké době trvání připojištění (například 5 let) je na účtu velký objem státní podpory a maličký kapitálových výnosů. Aby se jakýkoli jiný produkt mohl dostat na stejnou naspořenou částku, museli bychom dosáhnout obrovského zhodnocení. (Vždyť výše podpory je 30 % z vkladu klienta.) S přibývajícím časem roste význam zhodnocení a klesá význam státní podpory. Např. ve 30. roce trvání smlouvy je naspořeno asi 380 000 Kč. Zhodnocení fondu za rok je asi 11 000 Kč. Připsaný příspěvek je pouze 1800 Kč.
Efekt státní podpory s přibývajícím časem je dost malý. Státní příspěvek zvyšuje efektivní úrok cca o 2 % pro 20letou smlouvu a dokonce pouze o 1 % pro smlouvu s trváním přes 32 let.
Daňová úspora
K penzijnímu připojištění se vztahuje také daňová úspora. Při spoření například 1500 Kč si můžeme snížit daňový základ o 12 000 Kč. Tím se nám podaří ušetřit na daních. Výše daňové úspory závisí na výši příjmu. Pro klienty s vysokým příjmem je úspora 3840 Kč ročně (32 % z 12 000 Kč).
Daňová úspora funguje z hlediska efektivního úroku podobně jako státní příspěvek:
K našim prostředkům stát dává buď státní příspěvek (30 %), nebo nám vrací něco z našich daní (32 %).
Proto spoření 500 Kč měsíčně nebo 1500 Kč měsíčně bude znamenat přibližně stejný efektivní úrok.
Je penzijní připojištění výnosné?
Pro krátkou dobu spoření (do 10 nebo 15 let) je to velice výnosný, konzervativní produkt. Pro dobu spoření pouze 5 let je efektivní úrok někde kolem 13 % p.a., což je bezkonkurenční.
Pro delší dobu spoření efektivní úrok klesá a záleží na každém klientovi, zda mu bude vyhovovat, nebo jestli zvolí jinou formu zhodnocování peněz. Při delší době ukládání peněz by stálo za zvážení použít otevřené podílové fondy a zkusit si vybrat ze smíšených, případně akciových strategií. Vzhledem k velice dlouhému časovému horizontu nijak výrazně nezvyšujeme celkové riziko investice. Navíc můžeme využít průměrování nákladů pravidelným nákupem.
Dlouhodoběji orientovaným investorům s větším objemem peněz může penzijní připojištění sloužit jako vhodný produkt pro rozložení rizika. Penzijní připojištění bude jejich dluhopisovou složkou portfolia, akciová složka může být zastoupena v podobě podílových fondů.
Česká spořitelna
Přidejte si Hospodářské noviny
mezi své oblíbené tituly
na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist