Investiční životní pojištění představuje stále rozšířenější druh životního pojištění. Proto jistě není k zahození si udělat přehled o aktuální nabídce těchto produktů na českém trhu. Než k tomu přistoupíme, zrekapitulujme si několik základních vlastností investičního životního pojištění.

Transparentnost produktu - klientům je veden individuální účet, na kterém jsou zaznamenány platby pojistného i poplatky za převzatá rizika a správu pojištění, což vede k průhlednosti hospodaření pojišťovny se zaplaceným pojistným.

Variabilita pojistného krytí - klientům se nabízí relativně široké rozpětí poměru mezi spořivou a pojistnou složkou pojištění. Tento poměr lze v průběhu pojištění měnit.

Variabilita parametrů pojištění - je umožněn převod prostředků mezi fondy, změna výše a alokace pojistného, změna rozsahu a výše pojistného krytí, dočasné přerušení placení pojistného, částečný odkup podílových jednotek, možnost vložit mimořádné pojistné.

Neaplikuje se podíl na zisku - veškeré zisky a ztráty z investic v jednotlivých fondech se promítnou do zvýšení či snížení ceny jejich podílových jednotek.

Není garance pojistné částky v případě dožití - pojišťovna obecně negarantuje minimální pojistné plnění pro případ dožití. Hodnota plnění závisí na úspěšnosti zvolené investiční strategie (investiční riziko nese pojištěný) a zvolené výši pojistného krytí pro případ smrti.

Nabídka investičního pojištění v ČR

Investiční životní pojištění v podobě pojištění pro případ smrti nebo dožití a pro případ dožití nabízí na českém trhu 9 pojišťoven. Jejich seznam s názvy nabízených produktů je uveden v tabulce č. 1.

 

FP0409s19a ()



Vedle uvedených produktů existují jejich varianty s jednorázově placeným pojistným, které mají především jinou poplatkovou strukturu. Produkty Studentinvest Allianz pojišťovny, Talisman AVIVA životní pojišťovny a Junior Plus ING Nationale Nederlanden pojišťovny jsou určeny pro pojištění dětí.

Podrobnějšímu zkoumání podrobíme 11 těchto produktů. Zaměříme se výhradně na produkty určené pro klienty v aktivním věku. V tabulce č. 2 jsou uvedeny jejich základní parametry. Dozvíte se z ní, co pojišťovna vyplácí v případě smrti pojištěného, do kolika různých fondů může být pojistné vkládáno (alokováno) a jakou formou jsou hrazeny počáteční náklady pojišťovny na uzavření smlouvy. Ty tvoří především provize prodejci a náklady na zařazení smlouvy do evidence pojišťovny.

FP0409s19 ()


Nejčastější variantou plnění v případě smrti je výplata vyšší částky z hodnot pojistná částka a hodnota podílových jednotek na účtu klienta. Tato varianta má výhodu v tom, že rizikové pojistné se snižuje s růstem hodnoty podílových jednotek na účtu klienta a v okamžiku, kdy dosáhne výše sjednané pojistné částky, je rizikové pojistné nulové.

Druhou variantou je výplata součtu pojistné částky pro případ smrti a aktuální hodnoty podílových jednotek na účtu. Tato možnost se jeví jako méně výhodná, protože klient je postupně pojištěn na vyšší částku, než původně potřeboval. Aby neplatil zbytečně za riziko smrti, musí přizpůsobovat pojistnou částku vývoji hodnoty nakoupených podílových jednotek.

Výjimkou mezi produkty je v tomto ohledu Rentinvest Allianz pojišťovny, protože se jedná o pojištění pro případ dožití. U něj pojišťovna garantuje v případě smrti vyplatit vyšší z hodnot zaplacené pojistné a aktuální hodnotu podílových jednotek.

Dalším parametrem v tabulce je počet investičních fondů, z kterých si může pojištěný sestavit vlastní investiční strategii. Počet nabízených fondů je od 2 (Investiční konto budoucnosti Kooperativa pojišťovny) do 6 (Investor Plus ING Nationale Nederlanden životní pojišťovny). Ovšem nemůžeme říci, že vyšší počet fondů automaticky znamená lepší výběr investiční strategie pro klienta. Někdy mohou být tři fondy více než 5 fondů. Závisí na jejich investičním zaměření, které se nemusí příliš lišit.

V posledním sloupci tabulky je uveden způsob úhrady nákladů za uzavření smlouvy (tzv. počáteční náklady). U nabízených produktů se setkáváme se dvěma základními principy, a to strhávání části z počátečních jednotek a snížení alokace pojistného do fondů. První princip je charakteristický tím, že po určitou dobu, zpravidla jeden nebo 2 roky, se za běžně placené pojistné nakupují tzv. počáteční podílové jednotky. Z jejich hodnoty nebo počtu pak pojišťovna pravidelně jednou ročně strhává procentně definovanou část. Bývá ale většinou omezena maximální délka, po kterou se tento poplatek strhává.

Snížená alokace pojistného znamená, že se ze zaplaceného pojistného připisuje ve prospěch účtu klienta jen daná část, například 80 %. Zbylá část zaplaceného pojistného jde přímo na úhradu nákladů pojišťovny. Přesná výše tohoto poplatku se mezi pojišťovnami špatně přímo srovnává, proto pro posouzení jeho výše poslouží výnos produktu při dožití.

Alokace pojistného do fondů IŽP

Při nakupování podílových jednotek se setkáme se skrytým poplatkem v podobě rozdílu mezi nákupní cenou, za kterou nakupuje podílové jednotky klient, a prodejní cenou, za kterou prodává klient jednotky zpět pojišťovně. Ten bývá označován jako bid/offer spread.

Rozdíl mezi nákupní a prodejní cenou je nejčastěji 5 %. Nepočítá se ovšem z prodejní ceny, ale výpočet jako by vychází z ceny nákupní. Nákupní cena se totiž u všech pojišťoven počítá jako 1/0,95násobek prodejní ceny (tj. je vyšší o 5,26 %). Výjimkou jsou produkty ČSOB Pojišťovny, kde se rozdíl nákupní a prodejní ceny podílové jednot-ky neuplatňuje a Investiční konto budoucnosti Kooperativy pojišťovny, u kterého byl v dotazníku uveden rozdíl 1,6 %. Placení mimořádného pojistného je u některých pojišťoven (Generali Pojišťovna a ING Nationale Nederlanden životní pojišťovna) zvýhodněno nižší disproporcí nákupní a prodejní ceny.

Pozor! Někdy je význam pojmů nákupní a prodejní cena přesně opačný, než je uvedeno výše. Například u produktu Z60 Generali Pojišťovny se cena, za kterou klient nakupuje jednotky, označuje jako prodejní.

Fondy investičního pojištění

Podívejme se nyní na možnosti investování pojistného u jednotlivých produktů. Bude nás zajímat nabídka fondů (investičních programů), z kterých si klient může sestavit vlastní investiční strategii. V tabulce č. 3 je přehled investičních strategií, které pojišťovny k popisovaným produktům investičního životního pojištění nabízejí.

V investičním zaměření fondů najdeme tři rarity. První je Garantovaný investiční program AVIVA životní pojišťovny, u kterého pojišťovna garantuje, že jeho hodnota nikdy nepoklesne. Druhou je Realitní fond Credit Suisse Life & Pensions pojišťovny, který nabízí pojištěným podílet se na výnosech evropských realitních fondů. Třetí je Český click fond ING Nationale Nederlanden pojišťovny. Ten investuje prostředky do ING INDEX LINKED FUND Czech click Eurostoxx 50, což je fond, který má minimálně 90 % hodnoty svého portfolia vloženo do vysoce bezpečných cenných papírů s pevným výnosem. Tato část tvoří tzv. chráněnou hodnotu, pod kterou hodnota podílu fondu nikdy nepoklesne. Zbylou část portfolia tvoří call opce na index Dow Jones Eurostoxx 50 (index 50 nejvýznamnějších společností eurozóny).

Za správu aktiv ve fondech si pojišťovny účtují poplatek v podobě procenta z objemu aktiv fondu. Pohybuje se nejčastěji od 1 % do 2 %. Většinou mají všechny fondy nabízené pojišťovnou tento poplatek stejný, což je sice přehledné, ale ne vždy vhodné. Například u otevřených podílových fondů platí, že konzervativněji zaměřený fond má nižší poplatek za správu aktiv (management fee) než agresivněji profilovaný fond. Aktuální je to zejména v současné době, kdy jsme svědky nízkých úrokových sazeb, které stěží vydělávají na pokrytí správního poplatku. V této souvislosti zmiňme ING Nationale Nederlanden životní pojišťovnu, která má nasazen nejvyšší jednotný poplatek 2 % z objemu aktiv fondu ročně, a porovnejme ho s aktuálními sazbami na mezibankovním trhu, které se pohybují také kolem 2 %. Je jasné, že za takových podmínek se musí výkonnost fondu investujícího na peněžním trhu blížit nule.

 FP409s20 ()

 

analytik společnosti SOPHIA FINANCE, s.r.o.