Oživení v eurozóně nepřichází. Itálie včera oznámila, že její průmyslová produkce v srpnu klesla o 0,8 procenta. Stejné zprávy přicházejí i z ostatních velkých ekonomik eurozóny. Francie v úterý zveřejnila pokles o 1,9 procenta a Německo v pátek ohlásilo snížení o jedno procento.
Na tento vývoj reagovalo euro oslabením. Včera v první půli dne kleslo až o 0,7 procenta na úroveň 1,2225 dolaru za euro. Měna odpoledne své ztráty smazala, když trh reagoval na pokles amerických burz, proti začátku týdne ale stále ztrácí více než 0,6 procenta.
"Zveřejněné hospodářské ukazatele nedosáhly očekávanou úroveň," řekl pro agenturu Bloomberg Robert Lynch, měnový stratég z BNP Paribas. "Proto dochází ke zpětným prodejům eura a měna oslabuje," dodal Lynch.
Analytici upozorňují na to, že srpnová data mohou být zavádějící. Mnoho továren v tomto období vyhlašuje závodní dovolenou a snižuje svou produkci. "I přesto data poukazují na jisté zpomalení evropského hospodářství," komentoval údaje Lorenzo Codogno, ekonom z Bank of America.
Podle Codogna má na zpomalení evropského oživení svůj podíl i drahá ropa. Tento názor sdílí i Gianluigi Mandruzzato z Banca Intesa. "Ropa si vybírá svou daň na produkci. To se projevuje také na ukazatelích důvěry v budoucí růst," řekl Mandruzzato. V úterý zveřejněný indikátor důvěry německých investorů v růst ekonomiky poklesl na nejnižší úroveň za šestnáct měsíců. Analytici si tak kladou otázku, kam se euro v nejbližších týdnech může dostat. "Evropská měna může spadnout až k úrovni 1,222 dolaru za euro i pod ni," myslí si Lynch.
"Evropské ekonomické ukazatele jsou chatrné. To bude rozhodně limitovat objem eur, jenž nakoupíme," řekl pro agenturu Bloomberg Niels Christensen, měnový stratég ze Société Générale. Euro se podle něho na konci roku ocitne na úrovni 1,15 dolaru za euro.
"Nad 1,25 dolaru za euro se evropská měna rozhodně nedostane. Evropská ekonomika totiž nikam nespěchá," potvrzuje pesimismus mezi brokery Monica Fan z RBC Capital Markets.
"Je očividné, že když v září nedojde k návratu růstu, bude to důvod k obavám," shrnul situaci Mandruzzato.
Na slabší růst evropské ekonomiky bude pravděpodobně reagovat i Evropská centrální banka (ECB).
Ta udržuje svou klíčovou úrokovou sazbu na dvou procentech již po dobu šestnácti měsíců v obavě, aby nezadusila křehký návrat Evropy k vyššímu růstu.
Lorenzo Codogno očekává, že ECB sazby nezmění až do července. "Ještě před pár týdny to vypadalo tak, že sazby porostou, teď si to už ale nemyslím," řekl.
Gianluigi Mandruzzato čeká od Evropské centrální banky změnu strategie. "Myslím si, že se ukáže, že ECB byla jako obvykle příliš optimistická ohledně expanze. O všem ale nakonec rozhodnou až údaje o růstu HDP za třetí kvartál, které vyjdou příští měsíc," dodal Mandruzzato.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist