Do Česka míří firma podezřelá z klamání

Do Česka míří německá společnost InnoFlex, která je podezřelá, že funguje na principu takzvaného letadla.
Firma začíná v zemi hledat obchodní zástupce, její inzeráty se již několik měsíců objevují v tisku a na inzertních serverech médií.
Její zakladatelé, bratři Robert a Thomas Mundtovi, přitom v současnosti stojí před berlínským soudem právě kvůli svému podnikání. V Německu totiž nalákali tisíce lidí, kteří však za své peníze nedostali slíbené služby.
Pokud se prokáže, že se jedná o takzvanou pyramidovou hru, hrozí jim až dva roky vězení.
Firma má nyní pobočky například v Rakousku, Švýcarsku nebo v Polsku. V těchto zemích InnoFlex nabízí možnost slev na volání, po liberalizaci trhu také zlevněnou elektřinu a plyn.
Navíc, pokud však má klient o službu zájem, musí zaplatit administrativní poplatek 77 eur. Zároveň se může stát manažerem firmy, který má oprávnění získávat do systému nové zájemce na spolupráci. Rozhodne-li se tak, musí nejdříve uhradit částku ve výši téměř 1200 eur. V ceně je zahrnuto povinné školení a informační materiály.
"Praktiky této firmy jsou typickým příkladem pyramidové hry," říká Bohuslav Blažek, který tento druh podnikání studuje.
Navíc slevy, které firma nabízí, dosahují až třiceti procent, což experti považují za nadsazené. "Takové slevy jsou podezřelé," tvrdí Ladislav Kříž, mluvčí ČEZ.
V Německu, Rakousku i Švýcarsku byly podány četné stížnosti na firmu, varují před ní i úřady práce. Stefan Wegener, vedoucí skupiny "Schneeball" u kriminální jednotky v Berlíně pro Süddeutsche Zeitung uvedl, že by lidé, kteří v posledních letech vložili peníze do InnoFlexu a přišli o ně, naplnili celý fotbalový stadión v Mnichově.
InnoFlex se měl v Česku objevit původně začátkem září. Tehdy měly proběhnout první informační semináře. Příchod na tuzemský trh však z různých příčin odkládá. "Činnost zahájíme v listopadu, kdy proběhnou první infosemináře," tvrdí Josef Jůda, jeden ze zástupců firmy v Česku.
Pyramidové hry, str. 22