Každá neseriózní firma má charakteristické rysy
Německá firma InnoFlex vyvolala na českém i německém internetu vášnivé diskuse. Většina diskutujících nevěří, že je seriózní.
HN: Dají se takzvané pyramidové firmy poznat na první pohled?
Takový typ firem má obvykle několik typických rysů. Hlavním varováním pro každého je, když firma neuvádí své jméno. Dalším výrazným znakem je neexistence registrace, tedy zápisu v obchodním rejstříku. Stejně tak by si měli dát lidé pozor na společnosti, které nabízejí takzvaný skvělý byznys, ovšem bez jeho bližší charakteristiky.
HN: Na koho se takové firmy především soustřeďují?
Jejich hlavní zájem směřuje do regionů s vyšší nezaměstnaností. Takto se stala jejich obětí před časem například prakticky celá Albánie. Firma s nečistými úmysly má obvykle své sídlo mimo zemi, v níž se snaží verbovat lidi. Využívá to k daňovým únikům, k lákání na cizí měnu, k zvýšení "atraktivnosti". Není ani neobvyklé, že s firmou v zemi jejího vzniku probíhá soudní proces.
HN: Pro vstup do německé firmy InnoFlex je zapotřebí zaplatit 77 eur - za ně člověk posléze obdrží infomateriály. Pro pozici manažera je zapotřebí bezmála 1200 eur. Podle představitelů se tyto peníze rychle vrátí. "O pyramidu se nejedná, jde o poctivý obchod", říkají její zástupci. Je vše tak skvělé?
Snad všechny pyramidové firmy samozřejmě tvrdí, že o žádnou pyramidu nejde, některé z nich volí maskující názvy. Například multilevel marketink a další. Napočítal jsem jich zhruba deset. Pyramidová firma každopádně nemá reálný produkt. Slevu z toho, co naverbovaný spotřebuje, těžko lze považovat za produkt, ale často za "produkt" vydává nestoudně předražené návodné příručky a kursy.
Z klíčových rysů, které jsem zmínil, chybí vlastně jediný, tedy zda bude firma po zájemcích vyžadovat, aby verbovali další, tedy zda se jedná primárně o klamání. Úspěchy ve verbování znamenají posun v hierarchii uvnitř firmy a tedy možnost vyšších příjmů. Začíná se nejčastěji lákáním členů vlastní rodiny a přátel. Tento požadavek firma obvykle sděluje jen ústně a jen těm, kteří nebyli vyřazeni jako nepoužitelní. Neboli byli příliš vzpurní nebo třeba příliš slušní.
HN: Máte vy osobně nějaké zprávy o společnosti InnoFlex?
Přehled o německých MLM firmách poskytují webové stránky obětí, které patří k radikálnějšímu křídlu kritiků. Snad nejzávažnější argumenty přináší článek Süddeutsche Zeitung. Už název článku zmiňuje onen rys chybějící do úplné pyramidy: "Sbírej lidi a zbohatneš". Zakladatelé, bratři Robert a Thomas Mundtové, stojí nyní před soudem. Každý měsíc odpadne devadesát pět procent naverbovaných - a to jsou vlastně šťastlivci, ti jen přispěli vedení firmy 77 eury. O fInnoFlexu v Německu běží diskusní stránky, nicméně zdají se být v rukou oddaných stoupenců. Úvodní statistika nicméně doznává, že jen čtvrtina hlasujících považuje firmu za seriózní.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist