Niedermayer: Do šesti let? Nereálné

Při současném tempu snižování rozpočtového deficitu se České republice asi nepodaří splnit cíl přijmout euro nejpozději v roce 2010, míní viceguvernér České národní banky Luděk Niedermayer. Řekl to pro včerejší vydání německého finančního listu Börsen Zeitung.
"Naděje na to, že by naše země jasně splnila požadavek deficitu do let 2009 - 2010, nejsou příliš vysoké," řekl Niedermayer. Zopakoval, že vládní plány snižování schodku nejsou "dostatečně ambiciózní".
Země ucházející se o přijetí eura musí mít mimo jiné rozpočtový deficit do tří procent hrubého domácího produktu. Česká vláda předpokládá pro příští rok snížení schodku jen na 4,7 procenta z letošních plánovaných 4,8 procenta a na tři procenta se chce dostat v roce 2008.
Niedermayer v rozhovoru dále potvrdil, že ČNB nyní nemá potřebu dále zvyšovat úrokové sazby. "Nepovažuji úroveň našich úroků za příliš nízkou, protože ve střednědobém výhledu očekáváme nějaké inflační tlaky jen stěží," řekl viceguvernér. Základní sazba nyní činí 2,50 procenta.
Pokrok Česka a dalších nováčků v Evropské unii v plnění plánů hospodářské konvergence a maastrichtských kritérií pro jednotnou měnu bude dnes hodnotit zpráva Evropské centrální banky (ECB). Kromě rozpočtového schodku musí kandidáti splnit i požadavky inflace, celkového dluhu nebo kursu měny.
Podle listu Wall Street Journal, který již včera z této zprávy citoval, čekají na nové státy EU obrovské překážky na jejich cestě do eurozóny. ECB by měla v dnešní zprávě zdůraznit svoje obavy z rozpočtových schodků v některých zemích. Ty totiž loni v průměru činily 5,7 procenta hrubého domácího produktu, namísto povolených tří procent. Očekává se však, že rozpočtové deficity budou tento rok klesat jen velmi mírně, a to i navzdory relativně silnému růstu v nových zemích unie, píše list. Kromě výše uvedených faktorů kladou evropské instituce důraz i na takzvanou reálnou konvergenci, tedy sbližování ekonomické úrovně. Tuto problematiku by měla zmapovat zpráva, kterou dnes vydává Evropská komise. Poprvé by v ní měly být zahrnuty i nové členské státy Evropské unie. Podle informací agentury Bloomberg však čeká "nováčky" pokárání.
Všem deseti zemím, které do unie v květnu přistoupily, se totiž nepodařilo zasadit se o to, aby jejich centrální banky byly dostatečně nezávislé na politické moci, píše agentura Bloomberg. Komise dále tvrdí, že země musí posílit vliv centrálních bank a upevnit zákony, které se týkají měnové stability. (eha, čtk)

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist