Historickou úroveň prolomil včera kurs koruny k americké měně, když během dne dolar zlevnil pod 25 korun. Přesně před rokem za něj přitom Češi zaplatili o tři koruny více.
Za vývojem se neskrývá dobrý stav tuzemské ekonomiky či přehnaný zájem investorů o českou měnu. Ten by byl znát spíš v kursu k euru, k němu však česká měna včera naopak oslabila. Dosažení nového maxima má na svědomí zejména včerejší vývoj na eurodolarovém trhu - dolar se totiž k euru propadl nejníže za posledních osm měsíců.
Trend slábnoucího dolaru se drží již více než dva roky. Důvodem jsou relativně nízké úrokové sazby a vysoký schodek na běžném účtu USA. Ten ještě prohlubuje rekordně drahá ropa.

Dolar ještě zlevní
Koruna může proti dolaru ještě posílit. Stále více odborníků se totiž obává, že oživování americké ekonomiky není tak silné, jak se původně čekalo. Oslabování americké měny podle nich bude pokračovat.
"V průběhu listopadu se může dolar přiblížit hranici 1,30 za euro. To by znamenalo posílení kursu koruny až k maximům na úrovni 24,4," tvrdí Petr Sklenář ze společnosti Atlantik finanční trhy. Podle Marka Féra z Československé obchodní banky by kurs koruny mohl v příštích čtyřech měsících poklesnout až k hodnotám okolo 24 korun za americký dolar.
Dolar by měl podle prognostiků zůstat slabý i v následujícím roce. List Handelsblatt ve své včerejší analýze uvedl, že v příštích dvanácti měsících by mohl kurs eura k dolaru dokonce prolomit úroveň 1,4 za euro. Slabý dolar je dobrou zprávou pro dovozce surovin či produktů za americkou měnu. Z oslabujícího dolaru však mají těžkou hlavu někteří exportéři, kteří se zaměřují na dolarové oblasti. Snižuje se totiž jejich konkurenceschopnost.
"Vyvážíme do Spojených států i do jiných zemí anglosaského světa a s cenami nemůžeme hnout. Kurs nám tak strašně komplikuje život," uvedl vedoucí marketinku výrobce leteckých motorů Walter Michal Ptáčník. Rekordně silná úroveň kursu však bude mít na českou ekonomiku spíše příznivé dopady. Pouze kolem 15 procent českého exportu se odehrává v dolarech.
"Z dolarových oblastí více dovážíme, než do nich vyvážíme," říká Vladimír Pikora ze společnosti Volksbank. V praxi to bude znamenat zlevnění zahraničního zboží, jako třeba asijské elektroniky, automobilů nebo textilu. Převážná část tuzemského vývozu se zas vyjadřuje v euru.

041021-13 ()


 

 

 

 

 

 

 

Dobrá zpráva pro řidiče
Příznivou zprávou je, že za dolary se nakupuje hlavně ropa a ropné produkty. Silná koruna, respektive slabší dolar, kompenzuje nárůst v cenách suroviny a mohla by vést ke zlevnění benzínu. "Zhodnocení koruny k dolaru a současný pokles cen ropy je důvodem k tomu, aby ceny pohonných hmot zamířily dolů," říká ekonom Patria Online David Marek.
"Posílení koruny z 25 na 24 koruny za dolar by mělo průměrnou cenu benzínu snížit o zhruba 30 haléřů," přidává k tomu Jiří Šťastný, analytik společnosti Colosseum. Analytik Petr Sklenář však optimismus brzdí a poukazuje na fakt, že od začátku září cena ropy procentuálně vzrostla víc, než o kolik se zvedl kurs koruny. "Její posilování pravděpodobně pouze zmírní růst cen, než aby ho úplně vyrovnalo či zastavilo," říká.
Euro míří k rekordům, str. 20

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist