Česká podnikatelská pojišťovna může od poloviny srpna nakládat se svým majetkem pouze omezeně. Výjimkou je běžný provoz, například sjednávání a výplata pojistek.
Pro klienty se nic nemění. Pojišťovna dál sjednává pojistky a proplácí náhrady škod. Hradí i makléřské provize, účty za telefony či mzdy zaměstnancům.
Peníze do pěti minut
Bez souhlasu dvou úředníků Ministerstva financí však ČPP nesmí za peníze svěřené klienty například nakupovat akcie, dluhopisy, nemovitosti a další majetek. Nesmějí je ani bez dozoru úředníků převádět na jiné bankovní účty.
Ministerstvo tak má detailní přehled, kde se nacházejí peníze kontrolované pojišťovny.
"Toto opatření chápeme jako krok, který má zvýšit důvěru mezi námi a ministerstvem," potvrdil Zdeněk Šťástka, představitel společnosti SPGroup, která ovládá Českou podnikatelskou pojišťovnu prostřednictvím Capital Management Company. SPGroup vlastní podnikatel Pavel Sehnal.
Ministerstvo financí se k opatřením v pojišťovně s odvoláním na zákon o pojišťovnictví odmítá vyjadřovat.
Pojišťovna podle Šťástky nemůže volně nakládat asi s 1,9 miliardy rezerv na vyplácení případných škod. Ty jsou z 90 procent uloženy v pěti bankách a zbytek je investován v nejhodnotnějších cenných papírech. "Peníze jsou po schválení ministerstvem k dispozici do pěti minut," ujišťuje Šťástka.
Omezit pojišťovně nakládání s majetkem umožňuje ministerstvu zákon o pojišťovnictví v případech, že stát zjistí v hospodaření nedostatky, které by mohly ohrozit, nebo ohrožují splnitelnost jejích závazků. Šťástka ale odmítá, že by byly závazky pojišťovny vůči klientům v ohrožení. Pojišťovna podle něj přesahuje hranici solventnosti stanovenou zákonem o 38 procent a v polovině letošního roku měla zisk 160 miliónů korun.
Zákon dává ministerstvu řadu pravomocí. Od výměny představenstva a dozorčí rady přes ozdravný program, pozastavení práva k uzavírání pojistek, nucený prodej pojistných kmenů až po nucenou správu či odejmutí licence. V letech 2000 až 2003 státní dohled použil tento nástroj v pojišťovnách vždy dvakrát v každém roce. Kterých pojišťoven se opatření dotklo, však dohled odmítl zveřejnit.
Auditoři ověřují kontrolu
V ČPP začali současně pracovat auditoři ze společnosti PricewaterhouseCoopers, které tam poslalo MF, a auditoři firmy KPMG, které si naopak povolala pojišťovna, jak potvrdil Zdeněk Šťástka.
Oba auditorské týmy přitom ověřovaly závěry ministerské kontroly. Jak vyplývá z kopie protokolu, do kterého HN nahlédly, šestičlenný kontrolní tým Ministerstva financí v čele s Monikou Jurášovou mimo jiné konstatoval, že ČPP neplní ozdravný plán nařízený ministerstvem v roce 2003.
Výkonný ředitel pojišťovny Vladimír Pulchart to odmítá: "ČPP se nebude vyjadřovat v tuto chvíli k nejrůznějším negativním spekulacím. Na veřejnosti se totiž podle našich informací objevily falešné doklady a nepravdivé informace o ČPP s cílem zahájit run na ČPP."
Dva nezávislé audity PricewaterhouseCoopers a KPMG mají prověřit finanční zdraví České podnikatelské pojišťovny. Ta má omezenou možnost nakládat se svým majetkem, vyjma běžné činnosti.
"Jakékoliv spekulace o výsledcích kontroly jsou předčasné a nemůžeme je nijak komentovat. Zakazuje to zákon, který velmi přesně stanoví povinnosti státního dohledu nad pojišťovacím trhem," odmítl reagovat na otázku, zda mimořádný audit PricewaterhouseCoopers výsledek červencové kontroly potvrdil, náměstek ministra financí Tomáš Prouza. Právě on má v resortu pojišťovnictví na starosti.
Spor o navýšení kapitálu
Podle červencové zprávy Ministerstva financí, do jejíž kopie měly HN možnost nahlédnout, vlastníci pojišťovny doplnili chybějící kapitál nedostatečným způsobem. Namísto ministerstvem nařízeného posílení o 393 miliónů korun, navýšila Česká podnikatelská pojišťovna základní kapitál jen o 260 miliónů, tvrdí se ve zprávě.
Kvůli závěrům červencové kontrolní zprávy se zpravodajové HN sešli s majitelem pojišťovny Pavlem Sehnalem. Ten však odmítl vyjádření na mikrofon a nechal za sebe mluvit Zdeňka Šťástku, ředitele správy majetkových účastí společnosti SPGroup.
"Proti závěrům kontroly jsme podali rozklad a dosud jsme žádnou oficiální reakci nedostali," tvrdil Šťástka. "Nikdy nebyla pochybnost o tom, že kapitál byl splacen. Byla zde pouze pochybnost, zda dokumentace měla potřebné formální náležitosti, jak byly požadovány ministerstvem," dodal.
Podle něj solventnost ČPP překračuje o 38 procent požadavky zákona. "Toto číslo jsme si ověřili před několika dny," zdůraznil. ČPP tak jen za letošní první pololetí vykázala podle tvrzení Šťástky zisk 160 miliónů korun.
Česká podnikatelská pojišťovna je s třemi miliardami vybraných pojistek v roce 2003 osmičkou na trhu. Vloni byla druhou nejrychleji rostoucí pojišťovnou. Obzvláště silná je v povinném ručení, kde spravuje 560 tisíc smluv.
V důsledku povodní vykázala v roce 2002 kvůli vyšším výplatám škod ztrátu 366 miliónů korun, vloni měla zisk 60 miliónů a letos očekává hospodářský výsledek okolo 100 miliónů korun.
Prodej není aktuální
Na přelomu roku se podle informací týdeníku Euro SPGroup pokusila pojišťovnu prodat, ale neúspěšně. Žádný z uchazečů - česko-slovenská skupina Penta, Česká pojišťovna, Kooperativa a německá pojišťovna HDI - nenabídl dostatečně vysokou částku.
Management ČPP odhaduje její nynější hodnotu ve střednědobém horizontu na 2,5 miliardy korun.
"Nevím o tom, že by se o prodeji nyní s někým jednalo," řekl Šťástka. Minulý týden však ČTK přinesla informaci, že by pojišťovna ráda navázala úzkou spolupráci s izraelskou pojišťovací dvojkou, Clal Insurance Company.
Pojišťovnu dnes ovládá podnikatel Pavel Sehnal. Přes svou firmu SPGroup, kde má přes 92 procent, vlastní řadu firem. Především Capital Management Company, která je od letošního března jediným akcionářem České podnikatelské pojišťovny.
Podíly má i v několika výrobních podnicích, například v Obchodních tiskárnách Kolín, Elektroporcelánu Louny či výrobci textilií Jitka. Ale také v makléřské firmě Burzovní společnost pro kapitálový trh.
Tento bývalý vlastník někdejšího finančního impéria, do kterého patřila i zkrachovalá Podnikatelská banka a největší fond svého druhu v zemi, Podnikatelský penzijní fond, se pravidelně objevoval v žebříčcích nejbohatších podnikatelů sestavovaných médii.
Jak si vedla ČPP (v miliónech korun)
1999 2000 2001 2002 2003 2004
Předepsané pojistné 226 834 1356 2082 3049 2850*
Zisk/Ztráta 3,868 1,276 -16,387 -366,237 66,827 160**
* za tři čtvrtletí, ** za první pololetí
Zdroj: ČPP, ČAP, čtk, HN
Co je ČPP
Se třemi miliardami korun vybraného pojistného v roce 2003 je osmou největší pojišťovnou na českém trhu.
Obzvláště silná je v povinném ručení, kde spravuje 560 tisíc smluv. To ji řadí na třetí až čtvrté místo mezi pojišťovnami.
Kvůli vyšším výplatám škod po povodni vykázala v roce 2002 ztrátu 366 miliónů.
Loni měla zisk 60 miliónů.
Letos očekává zisk okolo 100 miliónů korun.
Zdroj: HN, ČPP, MF
Přidejte si Hospodářské noviny
mezi své oblíbené tituly
na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist