Jak snáze vymáhat pohledávky soudní cestou?
Prodlení dlužníka je nepříjemnou skutečností, s níž se setká při své činnosti téměř každý podnikatel. Pohledávky po splatnosti lze vymáhat mimosoudní cestou, avšak často nezbude nic jiného, než se domáhat zaplacení soudní žalobou. K uplatnění pohledávky u soudu je třeba přistoupit před uplynutím promlčecí doby, která činí v obchodně právních závazkových vztazích čtyři roky ode dne splatnosti.
Obraťte se na správný soud
Soudní žaloba se podává u věcně a místně příslušného soudu. K řízení o pohledávkách z obchodně právních závazkových vztahů jsou zásadně příslušné krajské soudy.
Výjimku představují pohledávky týkající se úvěrových smluv, určení vlastnického práva k nemovitostem, práv k cizím věcem (zástavní právo, věcná břemena), nájmu nemovitostí, bytů a nebytových prostor a dále ostatní pohledávky z obchodně právních vztahů nepřevyšující bez příslušenství částku sto tisíc korun. V takových případech jsou i v obchodně právních závazkových vztazích věcně příslušné okresní soudy. Místně příslušným soudem je soud, v jehož obvodu má žalovaný ke dni podání žaloby své sídlo nebo místo podnikání. Účastníci v obchodní věci se mohou písemně dohodnout na místní příslušnosti jiného soudu, pokud žalobce tuto dohodu přiloží již k žalobě.
Žaloba musí obsahovat označení adresovaného soudu, datum a podpis žalobce (§ 42 odst. 4 občanského soudního řádu). Dále je třeba označit žalobce i žalovaného včetně uvedení sídla a identifikačního čísla, vylíčit rozhodující skutečnosti, označit navrhované důkazy a uvést čeho se žalobce domáhá, tzv. petit (§ 79 odst.1 občanského soudního řádu). Žalobce je povinen předložit soudu tolik stejnopisů, aby jeden mohl být založen do soudního spisu a po jednom bylo doručeno ostatním účastníkům.
Poplatek zaplaťte včas
Podáním žaloby se stává splatným soudní poplatek. Žalobce často vyčkává se zaplacením na výzvu soudu. Ze zkušenosti lze však doporučit splnění poplatkové povinnosti již při podání žaloby. Soudní spisy v praxi kolují mezi soudcem, vedoucí občanskoprávní kanceláře zapisující oběh spisů do rejstříku a zapisovatelkou, která soudní písemnosti dle referátu soudce zpracovává a vypravuje. Každý nadbytečný oběh spisu mezi uvedenými osobami se nutně projevuje v délce řízení.
Zaplacením soudního poplatku při podání žaloby ušetří žalobce jeden úkon soudu a v době, kdy v současně napadlých spisech se teprve vypravuje výzva k zaplacení soudního poplatku, může žalobce již očekávat ve své poště doručení platebního rozkazu, kterým za níže uvedených okolností lze řízení úspěšně skončit.
Soudní poplatky do výše pět tisíc korun včetně se platí vylepením kolků příslušné hodnoty na jednom ze stejnopisů podané žaloby.
Jedině se zaplacením vyšší částky je třeba vyčkat na výzvu soudu s uvedením bankovního spojení a využít bezhotovostního převodu na účet soudu. Soudní poplatek se vyměřuje z částky uplatněné žalobou. Pokud je předmětem žalobního návrhu zaplacení částky do patnácti tisíc korun včetně, činí soudní poplatek šest set korun.
Jinak je povinen žalobce zaplatit čtyři procenta z částky uplatněné žalobou. Základ poplatku se zaokrouhluje na celé stokoruny směrem dolů a výsledný soudní poplatek na celé desetikoruny směrem nahoru.
Do základu soudního poplatku nepočítáme příslušenství pohledávky, jímž se rozumí úroky a úroky z prodlení. Smluvní pokuta však příslušenstvím pohledávky není a tudíž je třeba z ní soudní poplatek zaplatit.
Žalobní návrh (tzv. petit) musí být úplný, určitý a srozumitelný, vymezení práv a jim odpovídajících povinností v něm obsažených musí být provedeno tak přesně a jednoznačně, aby po jeho převzetí do výroku soudního rozhodnutí mohl být nařízen a proveden výkon rozhodnutí, neboť soud nemůže účastníkům přiznat práva a uložit jim jiné povinnosti, než jsou navrhovány, žalobní petit musí svým rozhodnutím zcela vyčerpat a nesmí jej překročit.
Žádat lze i zaplacení úroku
Kromě samotné pohledávky je žalobce oprávněn žádat zaplacení úroku z prodlení. U pohledávek splatných od 1. ledna 2001 se úrok z prodlení stanoví i v obchodně právních závazkových vztazích dle občanskoprávních předpisů (nařízení vlády 142/1994 Sb.). Úroková sazba činí dvojnásobek diskontní sazby České národní banky platné k prvnímu dni prodlení žalovaného. Úroku z prodlení se lze domáhat od prvního dne prodlení (den následující po dni splatnosti) až do zaplacení pohledávky.
Je-li splněna poplatková povinnost a vyplývá-li uplatněný nárok z obsahu žaloby, je soud oprávněn o žalobě rozhodnout bez nařízení jednání platebním rozkazem.
V platebním rozkazu soud uloží žalovanému, aby pohledávku zaplatil do 15 dnů ode dne doručení, nebo, aby v téže lhůtě podal proti platebnímu rozkazu odpor.
Kdy se ruší platební rozkaz
Nepodaří-li se doručit platební rozkaz žalovanému do vlastních rukou bez možnosti náhradního doručení uložením na poště, soud platební rozkaz zruší. Platební rozkaz se ruší i tím, že žalovaný (alespoň jeden z více žalovaných) podá proti platebnímu rozkazu odpor. Jinak platební rozkaz uplynutím 15. dne od doručení nabývá účinky pravomocného rozsudku.
V ostatních případech soud nařídí ve věci jednání, k němuž účastníky předvolá alespoň deset dnů přede dnem konání jednání. Před zahájením jednání ve věci samé vyzve ještě účastníky k řešení věci dohodou, poukáže na možnou úsporu nákladů řízení a nabídne možnost řešení věci smírem. Nepodaří-li se věc vyřešit dohodou, soud zahájí jednání ve věci samé. Do tohoto okamžiku lze v případě zpětvzetí žaloby vrátit žalobci soudní poplatek v plné výši. Po zahájení jednání se již soudní poplatek nevrací, byť by došlo k zastavení řízení. Autor je soudcem Okresního soudu v Pardubicích
Vymáhání pohledávek z obchodního styku
Co musí žaloba obsahovat
označení soudu, označení žalobce i žalovaného včetně uvedení sídla a identifikačního čísla, datum a podpis žalobce
vylíčení rozhodujících skutečností, označení navrhovaných důkazů a uvedení, čeho se žalobce domáhá
Výše soudního poplatku
u pohledávky do výše 15 tisíc korun činí poplatek 600 korun
v ostatních případech žalobce platí čtyři procenta z částky uplatněné žalobou
Zdroj: autor
Přidejte si Hospodářské noviny
mezi své oblíbené tituly
na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist