Italská obchodní banka San Paolo a francouzsko-belgický finanční koncern Dexia jednají o možném sloučení. Včera to potvrdil mluvčí San Paolo, jednání podle něj probíhají "mezi rovnými".
Detaily nechtěla ani jedna strana uveřejnit. Podle zdrojů blízkých jednání je však řeč o plnohodnotné fúzi a ne o převzetí jednoho ústavu druhým.


Pokud by se koncerny opravdu sloučily, vznikl by v eurozóně čtvrtý největší finanční ústav, který by měl 67 tisíc zaměstnanců a bilanční sumu ve výši 580 miliard eur. Teoretická tržní kapitalizace by dosahovala zhruba třiceti sedmi miliard eur, svou velikostí by koncern byl na úrovni například Deutsche Bank či ABN Amro.
Zvažované sloučení je již druhým případem miliardové mezinárodní fúze v bankovnictví za poslední půlrok. V červenci podala nabídku na převzetí britské banky Abbey National španělská Bank Santander ve výši 12,5 miliardy eur. Sloučení je již dokončeno, Abbey je stoprocentní dceřinou společností španělské banky.


V případě San Paolo a Dexia jsou však zatím analytici skeptičtí. Podle nejmenovaného analytika belgické společnosti KBC sloučení nevykazuje žádné synergie, nanejvýše ve správě majetku. "Větší neznamená nutně lepší," míní.
"Vznikne tak sice velká banka, která ale nemá mnoho společného potenciálu," míní také Eric Hazart, analytik společnosti BNP Exane.


San Paolo se soustředí především na domácí italský trh, kde je třetí největší. Dexia je naopak aktivní především v zemích Beneluxu a Francii. Zatímco Dexia se zaměřuje především na financování státních aktivit, je San Paolo všeobecně zaměřený finanční koncern, který se zabývá soukromou a firemní klientelou, správou majetku a životním pojištěním.
Podle zdrojů z italských bankovních kruhů by se fúze měla uskutečnit výměnou akcií firem.


Převzetí ze strany belgicko-francouzské skupiny management v čele s prezidentem Enricem Salzou a výkonným ředitelem Alfonsem Iozzou, kategoricky odmítl. "Měly by být zachovány zájmy všech zúčastněných," míní zdroj blízký jednání. "Cílem je vytvořit evropského šampióna," dodává.
Odborníci z italských finančních kruhů nicméně upozorňují, že by operaci musel povolit šéf centrální banky Antonio Fazio. Ten však v minulosti již několikrát zabránil silnějšímu vlivu zahraničních společností na italské banky.

V roce 2001 tak nechal krachnout fúzi milánské banky Unicredito se španělskou Banco Bilbao. Centrální banka má právo bez udání důvodů zakázat jakoukoliv změnu vlastnických poměrů v italských bankách. Pokud by Fazio souhlasil, mělo by to na italský bankovní sektor velký dopad, jelikož by se otevřela možnost pro další operace.
Analytici počítají s tím, že by v Evropě mohlo dojít i k dalším fúzím. "Bude zde stále více a více mezinárodních sloučení," míní například Metehan Sen z banky Sal. Oppenheim. Nad svou pozicí na evropském trhu by se podle něj měly zamyslet především banky německé. "Ty si musí dát pozor, aby se nepropadly dolů," říká.


V uplynulých letech se již několikrát hovořilo o možném spojení bank Commerzbank a HypoVereinsbank, nyní však spekulace utichly. Možnost, jak expandovat, hledá Deutsche Bank.

041119-17 ()