Země mnoha ropných nej - tak by se dala v krátkosti charakterizovat Saúdská Arábie. Největší země Perského zálivu produkuje nejvíce ropy na světě, nejvíce jí vyváží a má rovněž největší ropné zásoby.
To, že ropný sektor má pro saúdské hospodářství zásadní význam, dokazují i následující statistiky. Téměř osmdesát procent veškerých příjmů, které plynou do státní kasy, pochází právě z ropy. Na vytvořeném hrubém domácím produktu se pak ropný sektor podílí až ze čtyřiceti procent, uvádí americká vládní agentura Energy Information Administration.
Území státu, který je téměř třicetkrát větší než Česká republika, pokrývá z velké části poušť. V útrobách země se nicméně nacházejí největší rezervoáry ropy na světě. Podle statistik Saúdové spravují zhruba pětinu geologicky ověřených zásob ropy. Přesná čísla hovoří o 260 miliardách barelů ropy. Někteří experti však poukazují na fakt, že od roku 1970 nebyla v zemi prozkoumána žádná gigantická ropná pole. A volají po nových investicích v ropném sektoru.
Saúdi a OPEC
Saúdská Arábie však stále zůstává na špici producentů strategické suroviny. Podle údajů agentury Reuters se tu v listopadu denně vytěží 9,5 miliónu barelů ropy za den. Vzhledem k tomu, že spotřeba suroviny v zemi je velice nízká (přibližně 1,5 miliónu barelů za den), jde velká část produkce na vývoz.
Arábie má díky tomu největší slovo v Organizaci zemí vyvážejících ropu (OPEC), kde na ni připadá až 31 procent těžby. Pro zajímavost, Saúdi byli v roce 1960 jednou ze zakládajících zemí OPEC.
Když letos prudce narostla cena strategické suroviny a svět žádal více ropy, byla také de facto jedinou zemí, která mohla nabídnout úlevu - volné kapacity. Vládní představitelé dokonce tvrdili, že v případě nutnosti jsou schopni na trh okamžitě dodávat až o milión barelů ropy více. Později se nicméně ukázalo, že ani tato studnice OPEC není bezedná. Ropa sice byla, ovšem již ne ta lehká a kvalitní, jakou se svět žádal.
Drahá ropa a její dopady
Díky letošnímu prudkému nárůstu v cenách ropy se země může těšit na pohádkové příjmy z exportu. Letos by poprvé mohly přesáhnout 100 miliard dolarů.
Království se snaží využívat petrodolary zejména k rozvíjení "neropných" odvětví, především zemědělství a potravinářství, ocelářství, výrobu kovů, ale i strojírenství a chemického průmyslu.
Státní Emirates Industrial Bank včera zveřejnila prognózu, že Arábie a pět dalších okolních monarchií zvýší letos oproti loňsku prodej ropy o téměř polovinu. Jejich celkové příjmy z těchto prodejů by měly dosáhnout rekordních 204 miliard dolarů, píše agentura Bloomberg.
Letos se čeká, že Saúdi vykážou i historicky nejvyšší rozpočtový přebytek ve výši 40 miliard dolarů. Vláda přitom ještě loni počítala se schodkem osmi miliard dolarů.
Nic ovšem není tak pohádkové, jak by se mohlo na první pohled zdát. Prosperitu země totiž ohrožuje bouřlivý populační vývoj. Počet obyvatel se každý rok zvyšuje o více než tři procenta.
To je hlavní důvod, proč hrubý domácí produkt na hlavu (v nominálním vyjádření) klesl z přibližně 20 tisíc dolarů na počátku 80. let na méně než polovinu v současné době.
Zhruba 60 procent lidí je mladších dvaceti let a 70 procent ještě nedovršilo třicítku. Na trh práce každý rok přichází na 100 tisíc mladých mužů hledajících obživu. Nezaměstnanost v zemi roste, ale údaje o ní se rozcházejí. "Naše statistika nemá žádnou tradici," vysvětlil časopisu The Economist nejmenovaný bankéř v Rijádu. Vládní zdroje udávají průměrnou míru nezaměstnanosti osm až devět procent, další odhady se pohybují od 13 až do 30 procent.
V zemi přitom žije vedle 18 miliónů Saúdů asi 6,2 miliónu cizinců, převážně z ostatních muslimských zemí, třeba z Jemenu. Cizí zaměstnanci, jichž je celkem kolem pěti miliónů, každý rok domů převádějí 156 miliard dolarů, napsal list Frankfurter Allgemeine Zeitung s odvoláním na vládní zdroje.
"Saudizace" na trhu práce
Dalším opatřením je postupné nahrazování cizinců saúdskými občany, tedy "saudizace" na trhu práce. Vláda vybrala více než dva tucty oborů, kde je podle ní tento úkol prioritní.
Jako první přišly před třemi lety na řadu klenotnické obchody zaměstnávající na 25 000 cizinců (hlavně Jemenců a Indů), v nichž se ročně "otočí" asi čtyři miliardy dolarů. Majiteli, který je bude nadále zaměstnávat, hrozí citelné pokuty a při opakovaném provinění s prodejem končí. Druhým v pořadí je další lukrativní byznys - cestovní kanceláře.
Západ naléhá na reformy
Saúdská Arábie je klíčovým spojencem USA na Blízkém východě. Po 11. září 2001 však mezi nimi závládlo napětí. Saúdská expertka Maia Yamaniová, pracující v londýnském Královském ústavu pro mezinárodní záležitosti, ale v nedávném rozhovoru pro Reuters uvedla, že její země se opět stala spojencem Spojených států.
"Američané si uvědomili, jak důležitý je Arabský poloostrov pro stabilitu světového trhu s ropou. A proto, dokud z něj poteče, budou podporovat královskou rodinu v Rijádu," sdělila Yamaniová.
Západ, zejména pak USA, současně nepřestávají naléhat na rychlejší reformy v Arábii, které by urychlily privatizaci a více otevřely dveře zahraničnímu kapitálu, včetně volnějšího přístupu na burzu cenných papírů.
Přidejte si Hospodářské noviny
mezi své oblíbené tituly
na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist