LONDÝN 26. listopadu (ČTK) - Americký dolar poslední dobou padá na stále nová minima k euru a výrazně klesá i vůči dalším měnám, převážně asijským. Ačkoliv americká vláda opakuje, že trvá na politice silného dolaru, analytici jsou opačného názoru. Podle nich se Američané zatím budou snažit udržet slabý dolar, protože tím výrazně podporují svou ekonomiku.
Pro Spojené státy je slabý dolar velmi výhodný a pomáhá řešit celou řadu problémů. Především zdražuje dovoz zboží ze zahraničí, čímž pomáhá americkým podnikům, aby nacházely odbytiště v cizině, ale i na domácím trhu. Slabý dolar totiž doléhá také na spotřebitele, kteří když zjistí, že dovozové zboží zdražuje, nakupují levnější zboží od domácích výrobců.
Slabá měna, pokud se udrží déle, pomůže vyřešit i základní problém, tedy vysoké deficity. Pozorovatelé odhadují, že Spojené státy v příštím roce deficity výrazně omezí, čímž vytvoří prostor k opětovnému růstu měny. Ekonomika totiž kromě deficitů v zásadě netrpí žádným vážným problémem, vykazuje silný růst, zlepšuje se situace na trhu práce a podniky rychle zvyšují zisky.
Jádro problémů, s nimiž se dolar potýká, je nutné hledat ve vysokém deficitu běžného účtu, a částečně v rozpočtovém deficitu. Platební bilance se zbytkem světa je v USA dlouho v nerovnováze, která ohrožuje stabilitu kurzu. Země má dostatečný počet možností i nástrojů jak kurz dolaru podpořit, ale protože k žádné podpoře nesahá, trh obecně počítá s dalším propadem.
Propad dolaru už začíná nepříznivě doléhat na ekonomiky řady zemí, mimo jiné i na ekonomiku eurozóny. Pokud se euro udrží vysoko, eurozóna může mít vážné problémy. "Euro omezuje vnější poptávku a lze vidět, že některé tyto vlivy už negativně ovlivňují ekonomiku eurozóny," přiznal i guvernér španělské centrální banky Jaime Caruana.
"Pokud jde o růst HDP, třetí čtvrtletí je pro eurozónu katastrofální. Evropská centrální banka ale nechce úrokové sazby snížit," prohlásil hlavní analytik devizového trhu v investiční bance Morgan Stanley Stephen Jen. Snížení sazeb je způsob, jak se proti nepříznivému růstu kurzu bránit.
Dolar se vůči euru prodává asi za 1,33 USD, což je nejníže za dobu trvání jednotné evropské měny. Ta se používá teprve od roku 1999. Dolar klesá na mnohaletá minima i k dalším měnám, například vůči japonskému jenu je nejslabší za téměř pět let, ke kanadskému dolaru za 12 let a vůči novozélandskému dolaru za 16 let. Na své nejnižší úrovni za devět let je i dolarový index.
Pokud by Američané měli zájem dolar podpořit, mohli by zvýšit úrokové sazby na takovou úroveň, kde by se měna stala dostatečně atraktivní pro zahraniční investory. Ti by pak dolar nakupovali i proto, že je dobře úročený. USA měly donedávna úroky velmi nízko a vlastnit dolary bylo nevýhodné.
Slabý dolar ale pomáhá držet i silné tempo růstu v Číně, a to kvůli tomu, že čínská měna je pevně svázána s dolarem. Odborníci tvrdí, že to pomůže udržet vysokou poptávku po základních kovech, případně po stavebních materiálech, protože Čína pokračuje i v další výstavbě infrastruktury, i když se poslední dobou snaží o omezení tempa růstu.
Dosud bylo možné tvrdit, že dolar klesá kvůli špatnému stavu americké ekonomiky, tedy kvůli deficitům, ale po tak dramatickém poklesu kurzu to již tvrdit nelze. Podle analytiků je kurz dolaru k euru podhodnocený, podle některých názorů dokonce velmi výrazně podhodnocený. Většina z nich se proto shoduje, že dolar začne již během příštího roku výrazně zpevňovat.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist