ČS spustí platby složenek přes bankomat
Česká spořitelna spouští od středy bankomaty, na kterých bude možné nejen vybírat hotovost a dobíjet kredit mobilů, ale i platit složenky.
"Zadávat jednorázový platební příkaz bude možné nejprve na šestnácti bankomatech v Praze, v Náchodě a v Českých Budějovicích. Do konce ledna bude už tato služba na 368 bankomatech," uvedla mluvčí ČS Klára Gajdušková.
Spořitelna není jedinou bankou, která chce bankomaty lépe využít. " Uvažujeme například o poskytování informací o výši půjčky, kterou bychom klientovi mohli poskytnout, " řekl Pavel Folprecht z GE Capital Bank.
Naopak trend vkládání hotovosti přes bankomaty tuzemské banky opouštějí. Letos s touto službou skončila Citibank, záměr opustila i eBanka, zachovala ji jen Živnobanka.
Nová služba spořitelny nebude zadarmo, ale patří mezi levnější. Za jednorázový platební příkaz přes bankomat zaplatí klient pět korun, za stejnou transakci by na přepážce spořitelny platil devětkrát víc, za příkaz do takzvaného sběrného boxu osm korun. Při placení složenky přes telefon prostřednictvím "živého" bankéře zaplatí lidé v ČS tři koruny padesát, přes internet dvě koruny. Novou službu na bankomatech mohou ale využívat jen klienti spořitelny, kteří mají debetní kartu a sporožirový či běžný účet.
HN se dotázaly ostatních bank, které se na drobné bankovnictví specializují, zda s platbami složenek na bankomatech počítají. ČSOB, HVB, Živnobanka, Raiffeisenbank, Citibank a Komerční banka uvedly, že nyní ne.
"Soustřeďujeme se na přechod na čipovou technologii," uvedli Pavel Hejzlar z ČSOB a Tomáš Kofroň z Raiffeisenbank. "Současná funkčnost našich bankomatů plně pokrývá potřeby klientů," míní Ivo Polišenský z Živnobanky. "My teď chystáme zobrazování zůstatku na účtech," řekla Romana Kubálková z KB.
Odborníci však soudí, že dříve či později budou novinku na spořitelních bankomatech používat i ostatní banky.
"V cizině je to poměrně běžný a jednoduchý způsob plateb. Technicky to není problém, " uvedl Zdeněk Přibyl ze společnosti Euronet, která provozuje část bankomatů v Česku.
"Hlavně se používají u pravidelných plateb rozvodných společností, které firmy společně připravují s bankami, a tím celou proceduru hodně zjednoduší," dodal Přibyl.
Euronet zatím takovou poptávku od tuzemských bank nezaznamenal, o této službě však jedná s jednou bankou na Slovensku. Její jméno však Přibyl neupřesnil.
Například v Belgii a Německu se využívají bankomaty k bezhotovostním platbám více let.
A jak transakce se složenkou probíhá? Klient si po vložení platební karty a zadání pinu vybere službu "příkaz k úhradě". Na obrazovce se pak objeví kolonky vyplnění: číslo příjemcova účtu, variabilní, konstantní symbol a částku, kterou posílá. Údaje vyplní na klávesnici. O provedení transakce dostane stvrzenku. "O možnosti spolupráce s telekomunikačními, elektrárenskými či plynárenskými společnostmi při pravidelných platbách víme a zřejmě je v budoucnu zavedeme. Zatím bankomaty "předpřipraví" platby pojistného našim klientům do Kooperativy," uvedla Gajdušková.
Přidejte si Hospodářské noviny
mezi své oblíbené tituly
na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist