Deutsche Börse si namlouvá LSE
Spekulace o budoucnosti London Stock Exchange (LSE) nabírají na síle. Důvodem jsou především časté návštěvy manažerů z německé burzy Deutsche Börse v Londýně. Vybraní členové LSE již několik týdnů dostávají od německých hostů nezvykle mnoho pozvání na večeře. "Deutsche Börse rozjíždí velký zábavní program," komentuje situaci jeden z londýnských bankéřů.
Podle vyjádření Frankfurtu se sice jedná jen o pravidelné návštěvy u zákazníků a investorů, podle některých insiderů se ale šéf Deutsche Börse Werner Seifert stýká i s lidmi, kteří do této kategorie nepatří. Vyjádření k tomu nechtěl poskytnout ani mluvčí LSE.
Namlouvání v Londýně má u frankfurtských burziánů již tradici. V létě 2000 se zdála být fúze obou burz hotovou věcí. V rámci společné burzy IX se v Londýně měly prodávat standardní cenné papíry, ve Frankfurtu měl zůstat uzavřený "Neuer Markt", na němž by se obchodovaly nové, malé firmy s velkým potenciálem. Nakonec ale celý projekt ztroskotal na odporu britských brokerů, kteří Seifertovi navíc vytýkali nediplomatické chování.
"Samozřejmě, že Seifert chce LSE koupit," míní jeden z pozorovatelů. A aby to tentokrát vyšlo, snaží se Deutsche Börse ze svých zkušeností těžit a na Londýn chce nejdříve zapůsobit.
Přestože spekulace o převzetí LSE se hromadí již několik let, považují je britští akcionáři tentokrát za "vážnější" než jindy. A to nejen kvůli častým návštěvám Němců v metropoli u Temže. "Zajímavé investiční možnosti" - tak to při zveřejňování kvartálních výsledků Deutsche Börse zmiňoval také její finanční šéf Mathias Hlubek. Deutsche Börse navíc disponuje potřebnými financemi. V současnosti má v rezervě téměř 600 miliónů eur, podle odborníků by do léta bez problémů mohla sumu navýšit až na miliardu.
"Nejpozději na jaře se to pohne," je si jistý jeden vysoce postavený evropský burzovní manažer. Zatím se podle něj vše připravuje a probírají se různé scénáře. Také v okolí managementu Deutsche Börse se šušká, že se něco děje. Akciovému kursu společnosti to neuškodilo. Oproti dnu v posledním říjnovém týdnu se hodnota akcií zvýšila o téměř 15 procent.
Možná fúze by přitom měla také pozitiva. LSE a Deutsche Börse by mohly lépe odolat tlaku na snižování burzovních poplatků, sloučením by se snížily také fixní náklady.
V Londýně dnes navíc umějí Seiferta lépe odhadnout než před čtyřmi roky, tvrdí pozorovatelé. "Už se znají a vědí, co od sebe mohou čekat," míní jeden akcionář LSE, který počítá s tím, že se něco zásadního stane v příštích šesti měsících.
Tlak na fúzi Londýna a Frankfurtu zvyšuje také rozšíření burzovní aliance na severu Evropy. K švédsko-finské burze OMX, na níž závisí také tři baltské státy, se totiž minulý týden připojila dánská burza. "OMX je sice dnes jen někde uprostřed ligy, ale roztahuje svá chapadla dále na východ Evropy," varuje jeden z burzovních manažerů.
Někteří experti v branži nevylučují také spojení Frankfurtu s burzou Euronext. Pravděpodobnost, že k tomu dojde, je ale nízká. Euronext nepatří mezi špičku, navíc se kvůli své právnické formě nedá převzít tak snadno jako LSE.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist