PRAHA 9. prosince (ČTK) - Státní půjčky na pořízení bydlení pro mladé lidi jsou o čtvrtinu levnější než úvěry hypotečních bank. Rozdíl v měsíčních splátkách mezi státním a tržním úvěrem ve výši 300.000 korun splatným za 20 let činí asi 500 Kč. Zatímco splátky u státní půjčky činí 1500 Kč, u tržního úvěru to je 2000 Kč, vyplývá z odpovědí analytiků a hypotečních bank.
Stát je sice bankám velkou konkurencí, ale ani ony nepřijdou zkrátka. Vzroste totiž poptávka i po bankovních úvěrech, s nimiž lidé budou státní půjčky kombinovat.
"O státní půjčky na bydlení mladých bude pravděpodobně velký zájem. Jde o nejvýhodnější způsob financování v oblasti bydlení," řekla analytička serveru Finance.cz Nadja Fehimovičová.
"Zájem o půjčky zřejmě předčí možnosti, které vláda na tento produkt má," řekl Martin Zika ze serveru Peníze.cz.
Půjčku s úrokem dvě procenta bez potřeby zajištění není na trhu možné získat ani nyní v období nízkých úrokových sazeb v ekonomice. Hypoteční úvěr s 20letou fixací úrokové sazby nabízí pouze jediná banka, a to ve výši 5,80 procenta. Úročení hypoték s fixací 15 let se pohybuje v rozmezí od 5,11 do 7,15 procenta, tyto sazby jsou ale navíc určené pro klienty s nejlepší bonitou. Výše úrokové sazby je dále závislá na výši poskytnutého úvěru vzhledem k ceně zastavěné nemovitosti. Stát také na rozdíl od bank neúčtuje žádné poplatky za vyřízení ani za vedení úvěru.
Měsíční splátka úvěru 300.000 korun od hypoteční banky splatného za dvacet let s úrokem zafixovaným na nejčastějších pět let, který se na trhu pohybuje od 4,46 až 6,25 procenta, činí v průměru 1980 korun, spočítala Fehimovičová. Poplatky za poskytnutí úvěru činí v průměru 0,8 procenta z objemu, měsíční poplatek za správu a vedení účtu 150 korun.
Někteří ekonomové státní půjčky vítají, většinou k nim ale mají výhrady. "Nepovažuji tento projekt za dobrý a rozumný krok. Pokud chce vláda pomoci mladým lidem s jejich bytovou situací, měla by se především postarat o to, aby v ČR bylo dostupné nájemní bydlení," řekl Zika s tím, že nevidí důvod, proč mladé lidi tlačit do vlastnického bydlení. "Z tohoto hlediska jsme navíc v Evropě raritou, úroveň vlastnického bydlení je u nás vysoká," řekl.
"Státní půjčku na koupi bydlení vítáme a domníváme se, že je to velmi vhodný doplněk k hypotéce," reagoval mluvčí Českomoravské hypoteční banky David Sahula. Půjčka na koupi bydlení sama o sobě podle něj nebude totiž ve většině případů stačit na pořízení vlastního bytu či domu.
Přidejte si Hospodářské noviny
mezi své oblíbené tituly
na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist