Obchodování a investice na kapitálových trzích je u nás zatím velkou neznámou a většina lidí tudíž nemá s vlastními nákupy a prodeji cenných papírů žádné zkušenosti. V západní Evropě přitom investuje na kapitálových trzích více než 20 % populace, v USA nebo Austrálii dokonce polovina všech lidí. Důvod, proč se zabývat investicemi na finančních trzích je jednoduchý. Akcie jsou z dlouhodobého hlediska nejvýnosnějšími investicemi - před nemovitostmi, obligacemi či peněžními trhy.

Investice a nedostatek informací

I když v Čechách působí mnoho makléřských a analytických společností, většina z nich se orientuje na korporátní klientelu a bonitnější zákazníky. Soukromý sektor zatím výrazně pokulhává. Navíc lidé většinou ze slov jako akcie, kapitálové trhy nebo deriváty mají hrůzu, protože čekají něco velmi rizikového a těžce pochopitelného.

Tato deziluze může souviset s důsledky kuponové privatizace, složitými ekonomickými pojmy, jimiž se finanční trhy v médiích popisují, a v neposlední řadě také nedostatkem informací, které se k drobnému investorovi dostanou. Právě nedostatek informací řadí investice do akcií na čelní místo žebříčku rizikovosti. Přitom akcie i deriváty nemusí být o nic více rizikové než jakákoli jiná investice. Záleží na tom, do jaké míry daný obor člověk zná. Lékař rozumí medicíně, automechanik automobilům, investor investicím.

Bohužel pro investiční veřejnost je s investicemi na finančních trzích spojeno množství výmyslů a mýtů. Díky nim veřejnost například pravidelně kupuje akcie na základě rad ze špatně informovaných zdrojů na konci býčího trhu - tedy ve chvíli, kdy jsou akcie nejdražší a jsou těsně před poklesem ceny. Obyčejný investor většinou absolutně nerozumí zákonitostem trhu, diverzifikaci kapitálu, neurčí si míru rizika a přitom očekává nadprůměrné výnosy.

Nezastupitelná role vzdělání

Tyto pojmy však nejsou tak složité a většina lidí je schopná pochopit náležitosti ziskového obchodování během krátké doby. Prvotní investicí na finančních trzích musí být teoretické vzdělání, ne série ztrátových obchodů. Vzdělání pak musí poskytnout aktivní a úspěšní obchodníci, ne akademici z vysoké školy nebo ti, kteří neobchodují s vlastními účty. K velmi vydařeným vzdělávacím projektům v oblasti obchodování s akciemi pak náleží první společenská hra na českém trhu, jejímž cílem je seznámit hráče s náležitostmi úspěšného obchodování s akciemi.

Název hry zní Akcie a opce a hra byla vytvořena týmem profesionálních obchodníků na finančních trzích ze společnosti CzechWealth, kteří mají nejenom univerzitní vzdělání ze zahraničí, ale především mnohaleté teoretické a praktické zkušenosti z obchodování s akciemi a deriváty na vlastních účtech. Podle majitele společnosti Ludvíka Turka je posláním hry poodhalit možnosti soukromého obchodování s akciemi široké veřejnosti: "Většina lidí na trhu je odsouzena ke ztrátě peněz, protože nemají zájem a trpělivost naučit se, jak na trhu vydělat. Právě proto jsme vymysleli naší hru Akcie a opce, která lidem zábavnou formou ukáže jak na to."

Pravidla hry

Ve hře se obchoduje s akciemi známých společností. Hráči mohou kupovat a prodávat akcie HP, Siemens, Jaguar, Schweppes, Michelin, Seznam.cz, Čekia, Sophia Finance, CzechWealth, Fio, 2nTelekomunikace, Radio Impuls, Reuters, Blesk, Ihned, Olma, Cadburry, Vltava.cz, Benzina, Autocont, Grisoft a Yamaha. S těmito akciemi se pak obchoduje obdobně jako při skutečném obchodování. Průběh hry přesně odráží situaci na trhu. Vývoj cen akcií na světových burzách je přímým odrazem růstu a poklesu jednotlivých ekonomik.

Akcie každé společnosti postupně procházejí čtyřmi fázemi trhu - akumulací, uptrendem, distribucí a downtrendem. Na všech se dá dobře vydělat správným určením stadia trhu. Předtím než zvážíme investici do akcií, musíme vědět v jaké fázi trhu se dané akcie zrovna nacházejí. Není rozumné kupovat, když je trh v distribuci nebo v downtrendu, kde profesionálové prodávají, nebo naopak prodávat, když je trh v akumulaci a v uptrendu, kde profesionálové kupují.

Během hry se hráči setkávají se problémy, s nimiž se běžní investoři na kapitálových trzích rovněž potýkají. Narazí zde na finanční úřad, pojišťovnu, navštěvují semináře a analyzují společnosti pomocí kartiček technické a fundamentální analýzy. Na vývoji hry se kromě profesionálních obchodníků podílel také tým pedagogů základní školy, hra je velmi zjednodušená a snadno ji pochopí i děti.

I když všeobecně panuje názor, že investice a obchodování s akciemi vyžadují mnohaleté teoretické studium ekonomie a finančnictví, opak je často pravdou. Vzdělání z oblasti finančnictví je pro investice na finančních trzích bezesporu výhodou, ovšem zdaleka ne nutností. Jeden z nejuznávanějších a nejúspěšnějších obchodníků všech dob Američan Larry Williams jednou prohlásil, že není důležitý stupeň vzdělání, ale jeho kvalita. Podobnými výroky se mnohokrát prezentoval i nejbohatší investor světa Američan Warren Buffet: "Proč, když mají všichni ti makléři, analytici a profesoři zabývající se finančními trhy vzdělání z nejlepších univerzit, jezdí do práce metrem a já mohu létat soukromým vrtulníkem?"

Paradoxem je, že i když podobných výroků najdete v knihách o obchodování a investicích na finančních trzích spoustu, většina lidí jim stejně nevěnuje pozornost. Raději stále věří "odborníkům", kteří mají sice záviděníhodné teoretické vzdělání, ale praktické zkušenosti s vlastním obchodováním žádné. Rozumnější volbou je vzít si z případných ztrát poučení a snažit se pochopit, jak trhy fungují. Právě k tomu slouží hra Akcie a opce.

Hra obsahuje velmi zdařile graficky zpracovaný herní plán, kartičky technické a fundamentální analýzy, hráčské figurky a figurku určující trend, kostky, žetony pro podíly ve společnostech, peníze a návod ke hře. Hru lze zakoupit na internetovém serveru www.akcieaopce.cz.