Změny na poslední chvíli a účetnictví


Ponechme starosti s paušálním uplatňováním výdajů z příjmů, s daní stanovenou paušální částkou, strastiplné zjišťování minimálního základu daně a částečně i záležitosti daňové evidence daňovým poradcům a daňovým poplatníkům. Věnujme se účetnictví.
Přestože bylo možné číst na začátku roku 2004 titulky o tom, že skončilo jednoduché účetnictví, opak je pravdou. Přechodné ustanovení k zákonu o účetnictví umožnilo v roce 2004 vést podle původních právních předpisů jednoduché účetnictví občanským sdružením, církvím, náboženským společnostem, obecně prospěšným společnostem, zájmovým sdružením právnických osob, honitebním společnostem, nadačním fondům a společenstvím vlastníků jednotek, pokud jednoduché účetnictví vedly k 31. prosinci 2003.
Silvestr 2004 klepe na dveře a s tímto dnem se vkrádají i návrhy, aby jednoduché účetnictví tyto subjekty mohly vést i nadále. Proč se nechávají takovéto zásadní změny až na Silvestra? Nestačilo poučení s lékaři, kteří se až v září 2004 dozvěděli, jak měli postupovat od ledna 2004?
S ročním předstihem, tedy opět při silvestrovském veselí 2003, vnímaly fyzické osoby - podnikatelé, že je čeká od 1. ledna 2005 povinnost vést za určitých podmínek podvojné účetnictví.
Limit stanovující podmínku podvojného účetnictví se pomalu ale jistě v průběhu legislativního procesu zdvihal, až se ustálila laťka na šest miliónů korun. To stanovil zákon. Jaká je hodnota právních předpisů, když laťka nastavená "napevno" pro rok 2005 se před Silvestrem 2004 šplhá na vyšší příčky? Stačí přepsat číslo šest na jiné a nalít čerstvé šampaňské. Možná by bylo dobré si odpovědět na dotaz, co je účetnictví, kdo a proč ho potřebuje.

Obchodní společnosti a IAS

Vystaráno nemají ani obchodní společnosti, které netrápí nejistota, zda vést, či nevést účetnictví, v jaké podobě sestavit účetní závěrku k 31. prosinci 2004. Na špičce nejistoty balancují ty obchodní společnosti, které buď mají jednoznačnou povinnost přejít k 1. lednu 2005 na mezinárodní účetní standardy, nebo si říkají: Máme či nemáme tuto povinnost?
Pokud mají jistotu, že budou sestavovat konsolidovanou účetní a výroční zprávu podle mezinárodních účetních standardů, mohou s jistou úzkostí hledět na to, zda obstojí v letošním roce v procesu příprav na tuto skutečnost.
Evropský parlament a Rada sice vydaly Nařízení č. 1606/2002 k používání mezinárodních účetních standardů a International Financial Reporting Standards (IFRS) č. 1 stanoví harmonogram a obecný přístup, "jak na to", ale udělat "tlustou čáru" za českou účetní závěrkou a vykázat účetní závěrku podle mezinárodních účetních standardů nebude jednoznačné a ani levné.
Zvláště nelehké mají postavení obchodní společnosti, které pochybují, zda se na ně příslušné paragrafy zákona o účetnictví nařizující postupovat podle mezinárodních účetních standardů vztahují, či nikoliv. Co s akciovými společnostmi, které obdržely rozhodnutí od RM-Systému o vyloučení z obchodování na veřejném trhu organizovaném tímto systémem? Kdo a kdy jednoznačně rozhodne, kterým subjektům povinnost náleží? Jestliže mají povinnost tyto účetní jednotky od 1. ledna 2005 "účtovat a sestavovat účetní závěrku podle Mezinárodních účetních standardů upravených právem Evropských společenství", závěr roku 2004 bude vypadat jinak, než kdyby povinnost neměly.

Závěrka ve dvou verzích

Přecházíte na mezinárodní účetní standardy? Pak nezapomeňte, že účetní závěrka sestavená k 31. prosinci 2004 musí být zpracována ve dvou verzích. Podle regulačních pravidel České republiky a zároveň, protože se účetní jednotka nachází podle IFRS 1 v tzv. přechodové fázi, ještě podle IFRS. Pro rok 2004 měly tyto účetní jednotky stanoven cíl - aplikovat IFRS a připravit podklady pro účetní závěrku podle IFRS. Znamenalo to k 1. lednu 2004 sestavit zahajovací rozvahu podle IFRS, během celého letošního roku analyzovat dopady změny v důsledku zavedení IFRS na účetní jednotku a pak sestavit dvoje účetní výkazy.
Ze systémů v roce 2004 jsem vybrala dva extrémy - malé subjekty, které koketují s účetnictvím, zda ano, či ne, a ty vážené, které jsou zviditelněné na veřejném - regulovaném kapitálovém trhu. V obou případech jsou asi plné nejistoty.
Autorka je ředitelkou metodické sekce
Svazu účetních

Otázky spojené s častými změnami zákonů

Menší podnikatelé
Lékaři se například dozvěděli, jak vlastně měli postupovat od ledna 2004, až v září.
Firmy s obratem nad šest miliónů korun byly až donedávna přesvědčeny, že od příštího roku budou muset přejít z vedení daňové evidence na podvojné účetnictví. Na poslední chvíli byl ale zvýšen limit na patnáct miliónů a povinnost se oddálila na rok 2006.
větší firmy
Mnohé společnosti řeší problém, zda mají přejít na mezinárodní účetní standardy, či zda se na ně tato povinnost nevztahuje.
Zdroj: autorka