Evropští akcioví analytici už mají jasno: jejich favorité pro letošní rok pocházejí především ze sektorů chemického, telekomunikačního a pojišťovnictví. Skepticky se naopak dívají na vývoj akcií firem z automobilového průmyslu, oblasti médií a informačních technologií. Vyplývá to z průzkumu mezi zhruba desítkou mezinárodních bank.
Názory expertů přitom zdaleka nejsou tak jednoznačné jako před rokem. Ke každé z branží existují i hlasy, které o vývoji tvrdí pravý opak. Burza takový rozpor vítá. "Na kapitálovém trhu je zajisté to nejhorší, když jsou všichni stejného názoru," říká například Rolf Elgeti ze společnosti ABN Amro.
O dobrém vývoji akcií chemických svědčí například také nejnovější výsledky německého průzkumu institutu Ifo. Podnikatelská nálada firem z této branže totiž beze změny od března roste, zatímco celkově v Německu naopak klesá. "Evropský chemický sektor v roce 2004 předčil vývoj celého trhu o téměř tři procenta. V roce 2005 by to mohlo být podle našeho názoru ještě více," míní Harald Gruber ze společnosti WestLB. Experti HypoVereinsbank u tohoto odvětví chválí především pozitivní vývoj prodejních cen, nízkou závislost na měnových efektech a dobré výnosy dividend, které letos měly dosáhnout zhruba tří procent.
Stejně pozitivně mnozí analytici hovoří také o vývoji akcií z pojišťovnictví. "Evropské pojišťovny jsou jednoznačně pod cenou," míní Alfred Roelli ze švýcarské banky Pictet. Podle propočtů Carstena Kludeho ze společnosti M.M. Warburg je cena akcií zhruba deset procent pod spravedlivou cenou. Navíc pro nastávající rok jsou perspektivy odvětví velmi dobré. "V roce 2005 očekává pojišťovny v oblasti životního pojištění mnoho pozitivních impulsů," míní odborníci WestLB.
Trochu jinak vypadá vývoj akcií telekomunikačních firem. Analytici HypoVereinsbank právě změnili jejich hodnocení z "neutrální" na "přehodnocené".
"Sektor ztratil růstový charakter, chová se nyní spíše defenzívněji a má stabilní růst zisku," tvrdí jejich studie. Pro příští rok počítají s průměrnou dividendou ve výši 3,8 procenta. Pro oblast mobilních operátorů a dodavatelských firem jsou spíše skeptičtí. "Myslíme si, že v tomto roce v obou oblastech bude růst buď velmi malý, nebo žádný," píší experti společnosti Morgan Stanley.
Ještě více skeptičtí jsou analytici u akcií automobilek. Ty podle nich znevýhodňuje vysoká cena ropy. Podle Elgetiho by investoři měli dát od těchto titulů raději ruce pryč. I experti z WestLB očekávají, že nedojde k žádnému výraznému zvýšení odbytu a že i nadále bude panovat velký tlak na ceny.
O nic lépe odborníci nehodnotí ani akcie mediálních firem. "Růst v roce 2005 už nebude olympijský," míní Roland Ziegler z ING-BHF Bank. Zatímco v uplynulém roce po extrémně nízkém zisku v roce předminulém docílily velkého zisku, měl by se tento vývoj letos zpomalit.
Nejednotný názor mají analytici na IT sektor. Zatímco stratég Pictetu, Roelli, považuje americké akcie za "přehodnocené", u evropských je zdrženlivý. "V Evropě je IT sektor drahý a má špatnou pozici," tvrdí. Opatrní jsou také odborníci Morgan Stanley.

050106-20.jpg ()

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist