Možností jak financovat projekty a investiční záměry je řada, k nejčastějším (pokud není dost prostředků z vlastních zdrojů) patří úvěr a leasing. Z možností, které nabízí lze volit různé modely, vhodné pro různé příležitosti.
K výhodám leasingu ve srovnání s jinými metodami financování patří to, že při pořizování předmětu leasingu není nutný kapitál na jednorázové vynaložení všech prostředků na investici, ale cena zařízení i např. souvisejících služeb je rozložena do splátek. Takže kapitál, který by bylo nutné vynaložit na pořízení daného předmětu či zařízení může být využit na jiné účely, přičemž zařízení po svém uvedení do provozu už v podstatě vydělává v průběhu splácení na pokrytí své pořizovací ceny. Pokud se příslušné zařízení využívá jen během určité doby (např. sezónní využití), lze obvykle po dohodě s leasingovou společností sjednat i nepravidelné splátky.

K hlavním výhodám leasingu pro podnikatele patří skutečnost, že leasingová společnost využívá zrychleného odepisování oproti normálnímu, jež používá podnikatel, který koupí předmět na úvěr nebo za hotové peníze.

Zařídit leasing je obvykle snazší a rychlejší, než získat úvěr a lze využít i řady daňových zvýhodnění - proto je leasing také často využívanou formou financování. Pokud je nájemce podnikatelským subjektem, musí v případě, že hodlá využít finanční leasing s jeho možnostmi daňových výhod dodržet znění zákona o dani z příjmu včetně všech novelizovaných ustanovení.

Kromě výhod jsou i úskalí

Samozřejmě, že vše má své pro a proti, takže i leasing má svá úskalí. Mezi jeho nevýhody patří nutnost zaplatit v leasingových splátkách finanční službu a zisk leasingové společnosti, a proto pořízení na leasing bývá v celkovém souhrnu dražší než pořízení na úvěr či za hotové. Vzhledem k tomu, že u standardní leasingové operace po celou dobu pronájmu patří leasované zařízení leasingové společnosti, má nájemce výrazně omezená vlastnická práva k předmětu leasingu a nemůže provádět ani např. žádné úpravy bez jejího souhlasu. Po ukončení leasingu získá nájemce leasovaný předmět zcela nebo téměř odepsaný, takže ztrácí výhodu daňových odpisů, i když předmět dále užívá.

Mezi častá úskalí leasingových operací patří i špatný odhad - ke kritickým chybám, kterých se lze dopustit patří posuzovat nabídku a finanční podmínky jen podle leasingového koeficientu (což může vést k zásadním problémům), nájemce by měl pečlivě posoudit celkovou peněžní částku, kterou za dobu nájmu zaplatí (tzn. součet všech plateb souvisejících s plněním smlouvy). Je velmi užitečné např. vytvořit si matematický variantní model alternativ leasingových splátek Všechny podstatné i zdánlivě detailní záležitosti je nutné pečlivě posoudit ještě před faktickým uzavřením leasingu - smlouvu o leasingovém pronájmu totiž ze strany nájemce za normálních podmínek prakticky nelze vypovědět.

Jaký model bude vyhovovat?

Kromě tradičního finančního leasingu nabízejí leasingové firmy i další možnosti. Stále častěji využívanou formou financování se stává v ČR operativní leasing. Je výhodnou variantou v případě, že je potřeba pořídit zařízení, které bude používáno předem známou určitou dobu (Plzeňský Prazdroj takto např. financoval obnovu svého kompletního parku vysokozdvižných vozíků, ČSA zase modernizaci své letecké flotily). Na rozdíl od standardního finančního leasingu se uzavírá se na relativně krátkou dobu pronájmu (kratší, než je doba životnosti a lhůta odepisování předmětu podle platné legislativy) a objednávka a specifikace vychází z požadavků zákazníka.

Předmět (automobil, zařízení apod.) zakoupí lea singová společnost a pronajímá ho zákazníkům podle katalogu (v některých případech dokonce zakoupí předmět leasingu požadavků zákazníka), doba pronájmu bývá sjednána podle potřeb zákazníka a není omezena předpisy - obvykle se operativní leasing sjednává na minimální délku jednoho roku. Po ukončení řádné doby leasingu zůstává předmět leasingu dále ve vlastnictví pronajímatele (nedohodnou-li se jinak). Splátky v sobě zahrnují amortizaci najímaného zařízení, finanční služby, které společnosti poskytují; pojištění předmětu; administrativní poplatek a servisní náklady.

Moderní zpětný leasing

Pro zákazníka je výhodné, že leasingová společnost se postará prakticky o vše podstatné -všechna rizika, která jsou spojena s vlastnictvím předmětu a jeho provozem, ale např. i poškozením či zničením na sebe přebírá leasingová firma, ve splátkách je ovšem tato skutečnost odpovídajícím způsobem zachycena.

Výhodou operativního leasingu při pořizování vozidel může být pro zákazníka i to, že se v tomto případě lze výhodněji pořizovat vozidla s pořizovací cenou vyšší než 900 tisíc Kč, na které se v případě finančního leasingu vztahuje novela zákona o DPH, platná od roku 2004. (Jestliže přesáhne nájemné za celou dobu trvání leasingové smlouvy částku 900.000Kč, uzná se jako daňový náklad nájem jen ve výši 900.000Kč (do této částky se započítává i finanční splátka spolu se zůstatkovou cenou).

K často využívaným formám leasingového financování patří i nyní moderní zpětný leasing, který je založen na změně majetkových práv k předmětu leasingu. Majitel předmětu leasingu (zpravidla podnikatel nebo soukromá osoba ) si ho v podstatě koupí od výrobce nebo dodavatele. Leasingová společnost od zájemce o leasing na začátku zpětného leasingu předmět odkoupí a připojí mu finanční prostředky za koupi. Nájemce platí nájemné v řádných splátkách a účtuje je pouze v případě, když jde o podnikatele a to do nákladových položek svého účetnictví (rovnoměrně nebo i zrychleně). Ukončením leasingové smlouvy pronajímatel odprodá předmět za zůstatkovou nebo smluvní cenu.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist