Věřitelé čekají na peníze příliš dlouho
Tomáš Fránek
Spory věřitelů, vyšetřování správců nebo i samotných konkursů neúměrně prodlužuje vypořádání majetku zkrachovalých bank, kampeliček nebo pojišťoven. Lidé, kteří čekají na své vklady, je často musí oželet na dlouhé roky a ještě přitom není vůbec jisté, zda vůbec někdy peníze získají zpět.
Například klienti Pojišťovny Morava nezískali ani po šesti letech své peníze, přestože části z nich namísto ústavu pomohl stát. Někdy může být důvodem k zdlouhavému projednávání příliš velký počet věřitelů.
Věřitelů je příliš mnoho
Na Pojišťovnu Morava, která je jediným pojišťovacím ústavem, který v Česku poslaly ke dnu povodně, byl prohlášen konkurs v únoru 1999. Asi patnácti stům lidí z necelých čtyř tisíc věřitelů tehdy pomohl stát, který jim vyplatil zhruba šedesát miliónů korun, tedy necelých šedesát procent. Ti, co nebyli zaplaveni, ale peníze nemají dodnes.
"Důvodem neskončeného konkursního řízení je právě velký počet věřitelů a vyčkávání výsledků patnácti řízení o žalobách," uvedl ministr spravedlnosti Pavel Němec. Konkursní řízení nemůže podle něj skončit, pokud nebudou tyto spory uzavřeny. Jejich výsledek bude totiž určující pro rozsah majetku konkurzní podstaty. V případu se již vystřídali tři soudci, což podle Němce svědčí i o náročnosti případu. Tento počet ale může mít i jiné důvody. Jedna ze soudkyň byla loni zproštěna mandátu kvůli obvinění z porušení autorských práv.
Bez peněz jsou i další věřitelé zkrachovalých institucí. Moravia banka zatím nezačala ani pět let od svého krachu vyplácet čtyřicet svých věřitelů. Ti kromě náhrady za část svých peněz od státu nedostali nic. Případ stále komplikuje dvě stě sporů o platnost pohledávek. V konkursu už přitom získala banka asi tři miliardy korun z prodeje majetku.
Vyšetřování se protahuje
Moravia banka zkrachovala v prosinci 1999. Lidé a firmy v ní měli uloženo téměř osm miliard korun. Před soudem je sedmnáct bývalých bankéřů. První družstevní záložna, která za sebou nechala dluhy ve výši 4,4 miliardy korun a více než dvacet dva tisíc věřitelů. Záložna zkrachovala před čtyřmi lety, věřitele chce vyplatit až počátkem roku 2006.
Konkurs Českomoravské družstevní spořitelny, jejíhož bývalého šéfa Petra Bezruče potrestal nedávno soud za zpronevěru sedmi lety vězení, zatím také nemůže ani po čtyřech letech skončit právě kvůli soudním sporům.
Navíc se protahuje i vyšetřování případů zkrachovalých institucí. Už třetím rokem se tak táhne proces s někdejším předsedou představenstva záložny Pria Františkem Zoubkem, který je podezřelý z několika trestných činů. V lednu byl proces znovu odročen na duben. Obviněná je také jeho dcera Kamila Březinová, která byla místopředsedkyní představenstva. Podle žaloby záložna jejich přičiněním přišla asi o deset miliónů korun. Zoubek jakékoliv obvinění odmítá s tím, že kampelička byla zisková.
Družstevní záložna Pria patřila mezi sedm největších tuzemských kampeliček. Bezmála pět tisíc členů do ní vložilo téměř čtyři sta miliónů korun. Od roku 2000 je však kvůli špatnému hospodaření v nucené správě.
Soudy se navíc ještě dnes zabývají tím, zda byly před lety konkurs nebo nucená správa v peněžních ústavech zavedeny oprávněně.
Soudy řeší staré konkursy
Nejvyšší správní soud včera rozhodl o tom, že nucená správa na jednu z největších českých záložen - Rodinnou záložnu, spořitelní a úvěrové družstvo v Moravských Budějovicích, byla uvalena oprávněně. Konkursní správce kampeličky přitom zažaloval Ministerstvo financí.
"Nedošlo k pochybení. Je nesporné, že u této družstevní záložny byly zjištěny nedostatky v činnosti a formální podmínky pro zavedení nucené správy byly splněny," uvedla mluvčí soudu Sylva Dostálová. Rodinná záložna skončila v nucené správě v roce 1999, její dluhy dosáhly téměř dvou miliard korun.
Lidé, kteří se nemohou dočkat svých vkladů nebo pojistek, si kromě soudů stěžují také u veřejného ochránce práv.
"Počet stížností se příliš nemění," potvrdila Kateřina Valachová z ombudsmanovy kanceláře, která zanedlouho začne prověřovat i průtahy zkrachovalé Pojišťovny Morava.
Finanční ústavy, které skončily v úpadku
Zkrachovalé banky
Banka Bohemia, AB Banka, První slezská banka, Podnikatelská banka, Realitbanka, Velkomoravská banka, Česká banka, Pragobanka, Universal banka, Moravia banka, Kreditní banka Plzeň, Coop banka, Union banka, Plzeňská banka
Zkrachovalé kampeličky
47 družstevních záložen je v likvidaci, 34 v konkursu, 10 nesplnilo přísnější normy Evropské unie a jde do likvidace, naopak 20 jich vyhovělo unijním pravidlům a může ve své činnosti pokračovat.
Zkrachovalé pojišťovny
Pojišťovna Morava, Certusia, Hornická zaměstnanecká zdravotní pojišťovna
Zdroj: hn, finanční ústavy
Přidejte si Hospodářské noviny
mezi své oblíbené tituly
na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist