Zneužívání grafů v propagaci investičních produktů v České republice monitoruje a postihuje Komise pro cenné papíry (KCP). S extrémními případy zkreslování pomocí grafů by se proto drobný investor v současnosti už neměl setkat. Alespoň ne v propagačních materiálech českých investičních společností. "Musíme dodržovat jak compliance, tak předpisy KCP," říká Jana Trávníčková z Investiční společnosti České spořitelny. Anglický termín compliance (shoda) označuje soubor dokumentů a pravidel, které vydává nadnárodní mateřská společnost pro všechny svoje pobočky v různých zemích. V marketingových odděleních ostatních investičních společností je situace obdobná - nelze beztrestně "čarovat" s grafy. Vnitřní předpisy to nedovolují a navíc hrozí pokuta od KCP.

Oblasti, v nichž se zneužívání grafů ještě čas od času objevuje, jsou PR články v médiích, které se tváří jako redakční texty, a individuální jednání některých investičních zprostředkovatelů se zákazníky. V prvním případě jde o vytržení části dat z komplexnějšího materiálu, který je sám o sobě v pořádku. V druhém případě zprostředkovatel neodolá a zkonstruuje graf, který podpoří jeho argumenty pro investování.

FP0412s16 ()

 

ZATAJIT PODVÝKONNOST

Povedeným trikem je graf se dvěma osami. Používá se v případech, kdy fond za svým benchmarkem absolutně ztrácí (graf 1). Tvůrce grafu chce ukázat, že celý trh jde nahoru a fond taky. Bohužel z grafu vyplyne informace, že fond sice vydělává, ale za indexem zaostává. Index zhodnotil za zobrazené období o 33 %, fond jenom o 22 %. Nepříjemné odhalení odstraní graf 2 - vše roste a nejrychleji ze všech fond. Rychlý pohled na trend křivek čtenáře oklame. Ke zjištění skutečného stavu by byl potřeba výpočet. Růst z 18 na 22 (fond) znamená menší zhodnocení než růst z 300 na 400 (index). Popsaný graf by v propagaci téměř jistě znamenal pokutu od KCP.

ZATAJIT ABSOLUTNÍ POKLES

V grafu 3 řeší analytik opačný problém než v předchozím případě. Fond si vede lépe než benchmark, ale z grafu přímo křičí informace, že absolutní vývoj za poslední tři roky znamená pro investora ztrátu. Prudký pokles v první polovině zobrazovaného období nevypadá dobře. Graf nedodržel jedno ze základních marketingových pravidel - neukazovat investorům graf, ve kterém je hodnota na konci nižší než na začátku. Řešením je vyjádřit vývoj fondu relativně proti benchmarku (graf 4), nikoli proti hodnotě podílového listu fondu na začátku srovnávacího období jako v grafu 3. Fond, jehož výkonnost je stabilně lepší než výkonnost indexu, bude v grafu 4 opět nad indexem a hlavně nepůjde vidět absolutní ztráta fondu v minulém období.

FP0412s16b ()

 

V časopisu FOND SHOP používáme relativní porovnání fondu proti indexu, důležité je ale sdělit relativní výkonnost (proti indexu) jako doplněk k absolutní (proti hodnotě v minulosti). Z grafu 4 lze interpretovat, zda je fond lepší nebo horší než index, ale nelze z něj určit, zda fond za zobrazené období investici zhodnotil nebo znehodnotil. Na grafu samotném není nic špatného, když se správně interpretuje - růst křivky neznamená růst hodnoty.

ZVÝRAZNIT/OSLABIT TREND

Dalším trikem jak skrýt v grafu nepříjemnou informaci je odstraňování nebo přidávání prostoru nad a pod křivkou a volba měřítka na ose y. Příklad nalezneme v grafu 5. Tento vývoj fondu nepůsobí příliš lákavě. Je třeba "zjemnit" nepříznivý trend. To se povedlo v grafu 6. Přidáním prostoru nad a pod křivkou už není trend tak strmě klesající. Vypadá to téměř jako mírný pokles a návrat do původní hodnoty.

FP0412s16a ()

 

Stejná metoda, ovšem s obráceným postupem, je použitelná pro zvýraznění růstu. Hodnota v podílových fondech peněžního trhu roste velmi pomalu. Stačí ale odebrat v grafu veškerý prostor pod a nad křivkou a je z toho "pěkný kopec".

VYBER SPRÁVNÉ OBDOBÍ

Nejjednodušším, nejšpinavějším a nejčastěji používaným trikem je výběr období. Z vývoje hodnoty podílového listu v grafu 7 by žádný investor radost neměl. Od počátku roku 2002 se hodnota ve fondu propadla na 60 % během roku a půl. Poté nastal mírný růst, ale celkově je investor po dvou letech a devíti měsících na 80 % původní hodnoty. Nejjednodušším řešením je první rok ustřihnout. Oč lépe bude působit graf 8. Stačilo začít o rok později. Anebo o dva roky dříve (graf 9). Hlavně neukazovat graf, ve kterém je investor na konci v minusu. Volbou zobrazeného období se to dá zařídit.

FP0412s16c ()

 

Volba období je důležitá i pro porovnávání výkonnosti dvou fondů. V grafu 10 roste fond A mnohem rychleji než fond B. Potom zažil propad hodnoty a zase nastoupil růstový trend. Stačí ale zobrazenou periodu trochu zkrátit (graf 11) a už vypadá fond A oproti fondu B jako úplný propadák. Správně "střihnutá" perioda dokáže méně zkušené investory zmást. V časopisu FOND SHOP tento problém řešíme zobrazováním pokud možno dlouhých period a u kratších period volíme zpravidla standardní časové období v celých letech.

ZDŮRAZNIT NEDÁVNÝ RŮST

Byl růst akciových trhů na konci devadesátých let a pokles na začátku nového tisíciletí něčím "extrémním a jedinečným"? Při pohledu na graf 12 by se dalo říct, že ano. Křivka znázorňuje vývoj indexu S&P 500 od roku 1970. Problém je v tom, že obyčejné měřítko na ose y (všechny jednotky jsou stejně vysoké) zkresluje na dlouhých periodách procentní nárůsty a poklesy. Například během října a listopadu 1987 poklesla hodnota indexu o 30 %. Od září 2000 do září 2002 poklesla hodnota indexu o 40 %. První pokles čtenář v grafu 12 nezaregistruje. Pád z 585 na 420 není vidět. Druhý pokles se zdá enormní, přestože procentně je stejného řádu. Při použití logaritmického měřítka na ose y (s rostoucí hodnotou se výška jednotky zkracuje) v grafu 13 je vidět, že vývoj posledních deseti let není tak extrémní, jak by se mohl zdát z grafu 12. Záleží na tom, jestli chce tvůrce grafu zdůraznit nedávný růst/pokles anebo mít výkyvy během historie procentně srovnatelné.

FP0412s16e ()

 



Roman.Stuchlik@Fondshop.cz

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist