Rychle se blíží konec března a s ním termín podání daňového přiznání za rok 2004. Při jeho vyplňování vám pomůže speciální příloha, kterou připravil Daniel Kába s kolektivem pracovníků z účetní, daňové a poradenské firmy Orkán.


Přiznání k dani z příjmů fyzických osob za rok 2004


Pro zdaňovací období roku 2004 byly stejně jako v minulých letech vydány Ministerstvem financí dva typy tiskopisů daňových přiznání:

Přiznání typu A (pro rok 2004 vzor č. 8) - je určeno pro poplatníky, kteří mají příjmy pouze ze závislé činnosti a funkčních požitků ze zdrojů na území České republiky.

Přiznání typu B (pro rok 2004 vzor č. 11), do kterého se zahrnují příjmy z podnikatelské a jiné samostatné výdělečné činnosti, příjmy z kapitálového majetku, příjmy z pronájmu, ostatní příjmy a příjmy ze závislé činnosti ze zahraničí nebo z ČR v kombinaci s některým z předcházejících druhů příjmů.

Daňové přiznání se podává jen na tiskopise vydaném Ministerstvem financí nebo na počítačových sestavách, které mají údaje, obsah i uspořádání údajů zcela totožné s tiskopisem vydaným ministerstvem. Lze je rovněž podat v elektronické podobě se zaručeným elektronickým podpisem nebo bez zaručeného elektronického podpisu buď pomocí datové sítě internet, nebo na disketě (viz článek na konci přílohy). Daňové přiznání podává poplatník na finanční úřad, v jehož územním obvodu má v době podání daňového přiznání bydliště (trvalý pobyt). Dále může poplatník daňové přiznání podat finančnímu úřadu podle místa, kde se převážně zdržuje, tedy místa, v němž pobývá nejvíce dnů v roce. Pokud nastane situace, kdy poplatník na území ČR nemá trvalé bydliště, ani se zde obvykle nezdržuje, pak podává přiznání k dani z příjmů u Finančního úřadu pro Prahu 1.

KDO PODÁVÁ PŘIZNÁNÍ K DANI Z PŘÍJMŮ FYZICKÝCH OSOB? První skupinu poplatníků této daně tvoří tzv. rezidenti v České republice, to jsou fyzické osoby, které mají na území ČR své bydliště nebo se zde obvykle zdržují. Pod pojmem "obvykle se zdržují" zákon chápe pobyt na území ČR po dobu alespoň 183 dnů v příslušném kalendářním roce, a to jak souvisle, tak po částech, do této lhůty se započítává každý započatý den pobytu. Druhou skupinu poplatníků této daně tvoří tzv. nerezidenti. Ty zákon chápe jako fyzické osoby, které v ČR nemají ani bydliště ani se zde obvykle nezdržují, popř. takové fyzické osoby, o kterých to stanoví mezinárodní smlouvy a které přitom mají příjmy plynoucí ze zdrojů na území ČR. Dále sem patří i osoby, které se na území ČR zdržují za účelem léčení nebo studia.

Daňové přiznání je povinen podat zejména:

každý, jehož roční příjmy, které jsou předmětem daně z příjmů fyzických osob, přesáhly ve zdaňovacím období roku 2004 částku 15 000 Kč, pokud se nejedná o příjmy od daně osvobozené nebo o příjmy, z nichž je daň vybírána srážkou podle zvláštní sazby,

každý, kdo vykazuje daňovou ztrátu, a to bez ohledu na výši zdanitelných příjmů,

poplatník, která má příjmy ze závislé činnosti a z funkčních požitků podle § 6 zákona o daních z příjmů od dvou nebo více plátců současně,

poplatník, který má příjmy ze závislé činnosti a z funkčních požitků podle § 6 zákona od jednoho plátce nebo více plátců postupně a nepodepsal alespoň u některého z nich na příslušné zdaňovací období prohlášení k dani podle § 38k zákona,

poplatník, který má příjmy ze závislé činnosti a z funkčních požitků podle § 6 zákona a uplatňuje odpočet úroků z hypotečního úvěru banky,

poplatník, který má příjmy ze závislé činnosti podle § 6 zákona a současně i příjmy podle § 7 až 10 zákona, které jsou ve zdaňovacím období roku 2004 vyšší než 6000 Kč, a z nichž nebyla vybírána daň srážkou podle zvláštní sazby,

poplatník uvedený v § 2 odst. 3 zákona, tedy daňový nerezident, který uplatňuje nezdanitelné částky podle § 15 odst. 1 písm. b) až f) zákona, např. na vyživované děti, manželku, apod.,

právní nástupce zemřelého poplatníka podává daňové přiznání do šesti měsíců od úmrtí poplatníka,

nakonec je daňové přiznání povinen podat i ten, kdo je k tomu správcem daně vyzván.

Daňové přiznání naopak není povinen podat:

poplatník, který má příjmy ze závislé činnosti a z funkčních požitků podle § 6 zákona pouze od jednoho nebo postupně od více plátců včetně doplatků mezd od těchto plátců (§ 38ch odst. 4 zákona) a neuplatňoval odpočet úroků z hypotečního úvěru nebo z jiného úvěru, který s tímto úvěrem souvisí. Podmínkou je, že poplatník podepsal u všech těchto plátců daně na příslušné zdaňovací období prohlášení k dani podle § 38k zákona a vyjma příjmů od daně osvobozených a příjmů, z nichž je vybírána daň zvláštní sazbou daně, nemá jiné zdanitelné příjmy podle § 7 až 10 citovaného zákona vyšší než 6000 Kč,

poplatník, jemuž plynou pouze příjmy ze závislé činnosti a funkční požitky ze zahraničí, které jsou podle § 38f zákona vyjmuty ze zdanění.

CO JE PŘEDMĚTEM DANĚ Z PŘÍJMŮ FYZICKÝCH OSOB? Jde o:

Příjmy ze závislé činnosti a funkční požitky - převážně mzdy a platy (§ 6).

Příjmy z podnikání a z jiné samostatné výdělečné činnosti (§ 7).

Příjmy z kapitálového majetku - dividendy, úroky z vkladů na účtech, apod.(§ 8).

Příjmy z pronájmu - pronájem nemovitostí, pravidelný pronájem movitých věcí (§ 9).

Ostatní příjmy - příležitostné příjmy, příjmy z prodeje nemovitostí a movitých věcí, výhry v loteriích atd. (§ 10).

V rámci těchto jednotlivých paragrafů vykáže poplatník takzvaný dílčí základ daně.

Zákon dále vyjmenovává v paragrafu 4 i příjmy, které jsou od daně z příjmů fyzických osob osvobozené. Při splnění podmínek v tomto ustanovení uvedených sem patří například některé příjmy z prodeje nemovitého majetku, příjmy z prodeje movitých věcí apod.

KDY SE PODÁVÁ DAŇOVÉ PŘIZNÁNÍ A PLATÍ DAŇ? Obecně platí, že daňové přiznání se podává nejpozději do tří měsíců po uplynutí zdaňovacího období, tedy za rok 2004 do 31. března 2005. Pokud ale daňové přiznání na základě plné moci podává a zpracovává daňový poradce, či pokud se jedná o poplatníka, který má povinnost na základě zákona mít účetní závěrku ověřenou auditorem, prodlužuje se lhůta pro podání daňového přiznání o tři měsíce, tedy do 30. června 2005. V případě úmrtí nebo zániku daňového poradce v době od 1. dubna 2005 je prodloužená lhůta k podání daňového přiznání stejná, i když bude daňové přiznání podávat poplatník sám nebo prostřednictvím svého zástupce.

Výjimkou z výše uvedených termínů je podání přiznání za zemřelého poplatníka, pokud tento poplatník zemřel dříve, než bylo daňové přiznání podáno. V tomto případě je právní nástupce povinen podat daňové přiznání do 6 měsíců po jeho úmrtí. Další výjimkou, kdy se v souladu se zákonem podává daňové přiznání již během zdaňovacího období, je např. při prohlášení konkurzu podle § 38gb zákona. Správce daně může rovněž na žádost poplatníka, případně jeho zástupce nebo daňového poradce, prodloužit lhůtu k podání daňového přiznání, avšak nejdéle o tři měsíce od uplynutí lhůty pro jeho podání. Pokud jsou součástí zdaňovaných příjmů poplatníka i příjmy zdaňované v zahraničí, může správce daně na žádost poplatníka v odůvodněných případech prodloužit lhůtu pro podání přiznání za rok 2004 až do 1. 11. 2005.

Termíny určené pro podání přiznání jsou současně i termíny pro platbu daně. Platit je nutno místně příslušnému finančnímu úřadu a výhradně v české měně. Přenos daňové povinnosti na jiný subjekt není přípustný. Jako formu úhrady lze zvolit bezhotovostní převod z bankovního účtu poplatníka na účet příslušného finančního úřadu nebo hotovostní platbu přímo na pokladně finančního úřadu, případně poštovní poukázkou. Je nutno pamatovat na to, že každá platba musí být řádně označena, tedy především kdo ji poukazuje a jakou daňovou povinnost poplatníka tato platba pokrývá.

SOCIÁLNÍ POJIŠTĚNÍ. Podáním přiznání k dani z příjmů fyzických osob povinnosti pro osoby samostatně výdělečně činné (dále jen OSVČ) nekončí. Je třeba předložit i přehledy o příjmech a výdajích ze samostatné výdělečné činnosti na příslušnou okresní správu sociálního zabezpečení a zdravotní pojišťovnu. Každá OSVČ, která alespoň po část roku (stačí 1 den) vykonávala samostatnou výdělečnou činnost, má povinnost podat na příslušnou OSSZ/PSSZ na předepsaném tiskopise Přehled o příjmech a výdajích a dalších údajích podle ustanovení § 15 odst. 1 zákona o důchodovém pojištění, a to nejpozději do jednoho měsíce ode dne, ve kterém měla podat přiznání. Za rok 2004 tedy do 2. 5. 2005, pokud daňové přiznání podává daňový poradce na základě udělení plné moci, potom do 1. 8. 2005. Přehled podávají i ty OSVČ, které mají nulový příjem a nepodávají daňová přiznání. Tyto OSVČ musí Přehled za rok 2004 podat do 1. srpna 2005. Na základě podaného Přehledu o příjmech a výdajích se provádí vyúčtování pojistného na důchodové pojištění, tzn. že se z uvedených údajů stanoví výše pojistného na důchodové pojištění, které je OSVČ povinna za uplynulý kalendářní rok zaplatit. Po vyúčtování uhrazených záloh na pojistné vzniká doplatek pojistného, který je OSVČ povinna doplatit do 8 dnů ode dne, kdy podala nebo měla podat Přehled o příjmech a výdajích nebo přeplatek pojistného, který OSSZ/PSSZ OSVČ vrátí, pokud neexistují vůči OSSZ/PSSZ splatné závazky.

Od 1. ledna 2004 se samostatná výdělečná činnost rozděluje na hlavní samostatnou činnost a vedlejší samostatnou výdělečnou činnost. Pokud OSVČ uvede do Přehledu údaje o výkonu vedlejší samostatné výdělečné činnosti, je povinna tyto údaje doložit, a to nejpozději s Přehledem za rok 2004, pokud tak již neučinila dříve. Ode dne následujícího po dni podání Přehledu za rok 2004 je povinna platit zálohy na pojistné OSVČ, která:

vykonává hlavní samostatnou výdělečnou činnost,

vykonává vedlejší samostatnou výdělečnou činnost a přihlásí se k účasti na důchodovém pojištění na rok 2005,

vykonává vedlejší samostatnou výdělečnou činnost a její dosažený příjem po odpočtu výdajů ze samostatné výdělečné činnosti za rok 2004 založil účast na důchodovém pojištění ze zákona, tj. dosáhla rozhodné částky - za rok 2004 ve výši 40 410 Kč (případně snížené o 3368 Kč za každý kalendářní měsíc, v němž po celý měsíc nebyla samostatná výdělečná činnost vykonávána).

Za OSVČ se podle zákona č. 155/1995 Sb., o důchodovém pojištění považuje osoba, která vykonává samostatnou výdělečnou činnost nebo spolupracuje při výkonu samostatné výdělečné činnosti.

ZDRAVOTNÍ POJIŠTĚNÍ. Každá OSVČ má podle zákona povinnosti také vůči své zdravotní pojišťovně. Je povinna do 8 dnů od podání přiznání k kani z příjmů fyzických osob za předchozí zdaňovací období předložit každé zdravotní pojišťovně, u které byla ve zdaňovaném období pojištěna, vyplněný formulář Přehled o příjmech a výdajích ze samostatné výdělečné činnosti a úhrnu záloh na pojistné, za rok 2004 do 8. 4. 2005, pokud podává přiznání daňový poradce nejpozději do 8. 7. 2005. Ve lhůtě do 8 dnů od podání přiznání (kdy bylo nebo mělo být podáno) je také splatný doplatek pojistného. Současně s přehledem je OSVČ povinna předložit doklad o dni podání daňového přiznání, a to buď potvrzením na 1. straně Přehledu, nebo potvrzením na zvláštním formuláři, případně potvrzenou kopií daňového přiznání (1. strana) nebo podacím lístkem o odeslání daňového přiznání na FÚ potvrzeným poštou. U elektronického podání daňového přiznání je možné přiložit kopii vytištěného "Opisu elektronického potvrzení podání", který se zobrazí po elektronickém odeslání daňového přiznání. Tento Opis obsahuje základní identifikační údaje poplatníka i podaného daňového přiznání, datum a čas odeslání správci daně a přidělené podací číslo. Podává-li daňové přiznání za poplatníka elektronicky daňový poradce, opatří Přehled o příjmech a výdajích pro zdravotní pojišťovnu razítkem s vyznačeným datem elektronického podání přiznání a přiděleným podacím číslem.

OSVČ je povinna na účet zdravotní pojišťovny pravidelně odvádět měsíční zálohy na pojistné, pokud není od placení těchto záloh zákonem osvobozena. Za měsíce, ve kterých byla OSVČ současně zaměstnancem a zaměstnání pro ni bylo hlavním zdrojem příjmů, není povinna platit zálohy na pojistné. Pojistné za takové měsíce zaplatí na základě Přehledu. Pokud se pro takovou osobu stane samostatná výdělečná činnost hlavním zdrojem příjmů, je povinna o této skutečnosti do 8 dnů informovat příslušnou zdravotní pojišťovnu a platit zálohy.

Který tiskopis použít a které přílohy vyplnit?

Rozhodování poplatníků usnadní dvě následující schémata:


Schéma č.1: Jsem povinen za rok 2004 podat daňové přiznání k dani z příjmů fyzických osob? Na tiskopise A nebo B?

E05_07P40a.gif ()

Zjistíte-li tímto malým testem, že jste povinni podávat daňové přiznání typu B, přejděte na druhé schéma, které se týká pouze poplatníků, kteří jsou povinni podávat daňové přiznání na tiskopise B.
Tiskopis přiznání typu B: Nejdříve stanovíme, které přílohy daňového přiznání a jejich rubriky se vás týkají. K tomu by vám mohlo pomoci následující schéma, přičemž jednotlivé tiskopisy můžete vyplňovat v pořadí zde uvedeném. Přílohy, které se vás netýkají, nevyplňujete ani nepřikládáte k daňovému přiznání typu B.

Schéma č.2: Které přílohy mám vyplnit?

E05_07P40b.gif ()