Dolar by v tomto týdnu mohl posílit, tvrdí analytici. V delším horizontu by však měl podle nich klesnout. Z 80 dotazovaných analytiků jich 44 procent radí dolary nakupovat. Minulý týden dalo stejnou radu jen 29 procent. Zrychlení růstu počtu pracovních míst v době, kdy německá a japonská ekonomika strádá, by mohla zmenšit obavy, že centrální banky omezí nákup amerických aktiv.
V úterý zaznamenal dolar největší denní pokles vůči euru za posledních šest měsíců, protože jihokorejská centrální banka oznámila, že má v úmyslu změnit strukturu svých devizových rezerv. Bank of Korea spravuje čtvrté největší devizové rezervy na světě v objemu 200 miliard dolarů. Investory příliš neuklidnilo ani její následné prohlášení vydané spolu s japonskou centrální bankou, že rozhodně nehodlají prodávat své dolarové rezervy.
Tento faktor by měl na kurs dolaru působit i v delším horizontu. Spolu s náznaky zpomalení ekonomického růstu ve Spojených státech by měl být příčinou znehodnocení dolaru vůči euru v delším horizontu.
Credit Suisse First Boston odhaduje, že euro by mohlo koncem března stát 1,35 dolaru. Commerzbank předpovídá stejný kurs pro konec května. Na konci roku by se kurs mohl snížit až na 1,37 dolaru za euro, předpověděl Adrian Schmidt z Royal Bank of Scotland.
Dolar zakončil minulý týden vůči euru na 1,3245 dolaru. To oproti předchozímu týdnu, kdy euro zakončilo obchodování na 1,3072 dolaru, znamená oslabení o 1,32 procenta. V pátek dolar smazal zisky z předešlých dvou dní, protože údaje o růstu americké ekonomiky nedostály nadějím, vyvolaným optimistickými výroky jednoho z činitelů Federálního rezervního systému.
Růst americké ekonomiky se ve čtvrtém čtvrtletí loňského roku udržel na vysoké úrovni a v přepočtu na celý rok činil 3,8 procenta. To je mnohem více, než ukázal první rychlý odhad 3,1 procenta zveřejněný před měsícem. Za vyšším růstem stojí převážně silnější export a investice.
Růst největší ekonomiky světa v závěru loňského roku přesto znamená ochlazení tempa, protože ve třetím čtvrtletí růst činil čtyři procenta. Proti původním očekáváním ale ve čtvrtém čtvrtletí mnohem silněji rostl export, což je významný signál jak pro kurs dolaru, tak pro platební bilanci země.
Na vysoké úrovni se udržela i míra investic mezi podniky. Ty zvýšily investice bez započtení nemovitostí o 14 procent, zatímco ve třetím čtvrtletí tempo růstu činilo 13 procent. Před měsícem se hovořilo o růstu jen o 10,3 procenta.
"HDP je v souladu s našimi výpočty," podotkl k údajům David Resler z Nomura Securities. Podle něj je důležitější výhled na první čtvrtletí tohoto roku. Po zprávě o zakázkách na zboží dlouhodobé spotřeby se podle Reslera zdá, že by ekonomika mohla vykázat růst v rozsahu čtyř procent.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist