PRAHA 1. března (ČTK) - Slabinou současného systému penzijního připojištění zůstává podle ministerstva financí vysoký věk účastníků a jejich nízké příspěvky. Starší skupiny lidí využívají penzijní připojištění jako atraktivní střednědobý vklad a penzijním fondům se příliš nedaří přesvědčit k aktivní účasti mladší klienty, uvedl náměstek MF Tomáš Prouza.

Lidé ve věku 18 až 29 let tvoří 11 procent a klienti od 30 do 39 let pouze 17 procent všech účastníků. Klientů od 40 do 49 let je 23 procent a nejsilnější 30procentní skupina sestává z lidí ve věku 50 až 59 let. Zbylých 19 procent klientů má nad 60 let.

Průměrný měsíční příspěvek dosáhl v minulém roce 397 Kč, zatímco v roce 2003 to bylo 384 Kč. "Spoření několika stokorun měsíčně deset či dvacet let před penzí na vybudování dostatečné finanční rezervy nestačí," upozornil náměstek.
Vedle obecné neochoty mladších k vytváření úspor se podle Prouzy na relativně nízkém počtu mladších klientů negativně podepisuje nízká výnosnost penzijních fondů, kvůli které řada poradců mladým lidem doporučuje jiné produkty.

"Nízké výnosy jsou daní za bezpečnost a záruku zákonem předepsaného kladného zhodnocení v každém roce. Tato záruka sice dává klientům důležitou jistotu, ale je potřeba se zamyslet nad tím, jak spoření na důchod učinit atraktivnějším pro mladší klienty," prohlásil Prouza.

Majetek penzijních fondů na konci minulého roku tvořily zejména dluhopisy (68 procent) a pokladniční poukázky (18 procent). Akcie a podílové listy, které mohou nabídnout vyšší zhodnocení, tvořily jen šest procent portfolií. Zbylých osm procent byly peníze a ostatní aktiva.

Významnou pomocí při tvorbě dlouhodobých úspor jsou příspěvky zaměstnavatelů. Tento příspěvek na konci minulého roku získávalo 802.000 klientů, tedy přes 27 procent. Průměrný příspěvek zaměstnavatele činil loni 426 Kč, zatímco o rok dříve to bylo 393 korun. V obou letech tak převyšoval průměrný příspěvek účastníka.
"To dokazuje, že je potřeba posílit zapojení zaměstnavatelů, kteří jsou ochotni svým zaměstnancům přispívat na tvorbu dlouhodobých úspor, a dát jim více prostoru pro jejich příspěvky," míní Prouza.

Výnos nad 3 procenta

Zisky penzijních fondů dosáhly v roce 2004 podle oborové asociace 3,22 miliardy korun, což znamenalo meziroční nárůst o 35 procent. Aktiva fondů vzrostla o 24 procent na 102 miliard korun. Počet účastníků penzijního připojištění stoupl loni o 288.000 na 2,95 milionu a vytrvale roste od ledna 2000. Penzijní připojištění má nyní téměř třetina obyvatel České republiky.

Průměrné zhodnocení penzijních fondů za rok 2004 by se mělo pohybovat nad třemi procenty, a bude tak podobné jako za rok 2003. Tehdy však byla nižší inflace, takže reálné výnosy penzijního připojištění klesnou.