Zákazníci platící v ochodech kartami MasterCard se mohou od letoška u pokladny setkat s vyšší cenou než člověk používající hotovost nebo konkurenční Visu. Společnost MasterCard vydávající karty stejného jména a Maestro od 1. ledna letošního ruku nechává na obchodnících rozhodnutí, zda poplatky, které s přijímáním karet mají, budou platit sami nebo je nechají zaplatit zákazníky.
Poplatek obvykle činí dvě až 3 procenta z ceny a banky na to nyní klienty upozorňují.
Doposud oba dominantní vydavatelé karet v Česku - MasterCard i Visa - obchodníkům ve svých pravidlech jakoukoliv přirážku k běžné ceně účtovat zakazovali.

MasterCard změnu vysvětluje mimo jiné snahou o zprůhlednění poplatků. "Díky zrušení tohoto pravidla se budou moci obchodníci sami rozhodnout, zda je v jejich zájmu účtovat zákazníkům přirážku ke standardní ceně," řekl šéf MasterCard pro Česko a Slovensko Ján Čarný. Neočekává ale, že by toho mnoho obchodníků využilo.
"Podle průzkumů a zkušeností MasterCard představují pro obchodníky platební karty úspornější variantu plateb než hotovost, navíc akceptace platebních karet zvyšuje obchodníkům počet zákazníků," uvedl Čarný.

Obchodníci to podle MfD potvrzují. Bojí se, že by tím nakupující odradili.
Zájem o zavedení přirážky zatím neregistrují ani banky. Obchodníci by totiž museli kvůli tomu podepsat dodatek ke smlouvě s bankou.
Také podle informací, které poskytly společnosti MasterCard tuzemské banky, nebyla dosud v České republice žádná smlouva mezi obchodníkem a bankou v tomto smyslu pozměněna.
Podle výkonného ředitele Sdružení pro bankovní karty Milana Zátky se dá spíše čekat, že přirážku bude účtovat třeba malý obchodník na venkově, kterého poplatky spojené s platebními kartami výrazně zatěžují. Přirážku nicméně označil za průlom do dosavadní praxe, kdy platilo, že klient platící kartou nesmí být znevýhodňován.

Společnost Visa, která ovládá v tuzemsku podle počtu karet přes polovinu trhu, nic podobného neplánuje. "Neposloužilo by to rozvoji platebních karet," řekl Mladé frontě Dnes manažer asociace Visa International pro ČR a Slovensko Miroslav Kozler.

Přitom objem a počet transakcí, kdy lidé při úhradě za zboží a služby bezhotovostně zaplatili kartou, v České republice stále narůstá. Podle Miloslava Kozlera utratili Češi vloni v obchodech prostřednictvím karet Visa téměř 42 miliard korun, což je o 35,8 procenta více než v roce 2003.