"Na vytápění se u dobře postavených novostaveb dá ušetřit až 90 procent," řekl Stanislav Karásek, jednatel firmy Karon, která se stavbou nízkoenergetických domů zabývá. Podle něj se domy neliší vzhledem, ale jsou dobře projektovány a postaveny, včetně kvalitního zateplení a oken.

Podle Karáska je takových domů v zemi jen několik desítek. "Málo lidí o tom ví a jsou minimální podpory z úrovně státu - na rozdíl od Rakouska nebo Německa," zdůvodnil.

 

"Ve velké míře se pořád staví nesmyslně; zvlášť tam, kde se domy budují svépomocí," míní Zbyněk Burda, ředitel Energetické agentury Vysočiny. Stavebníci často postupují podle stejných pravidel jako před 30 lety, kdy byly energie velmi levné.

 

Situace se zlepšuje

 

V poslední době výrazně stoupá popularita ekologického nízkonákladového bydlení. Pořizovací cena podobných domů či bytových jednotek totiž buď odpovídá běžné ceně domků s plynovým topením nebo je o něco vyšší, nicméně na měsíčních provozních nákladech se dá jen v rodinném domku ušetřit až 1800 korun. Roční úspora nákladů pak dosahuje více než 21 tisíc korun. Ceny nízkoprovozních domů se v Praze přitom pohybují od 20 do 22 tisíc korun za metr čtvereční včetně hodnoty pozemku. Cenu rodinného domu s rozlohou kolem 110 metrů čtverečních odhadl Karásek na dva až tři miliony korun, což je o něco více než u běžných staveb. Investice se vrátí i do deseti let, protože se očekává zdražování energií.

 

„Největší zájem o nízkoprovozní projekty přichází především z řad mladších zájemců. Druhá skupina typických poptávajících jsou naopak starší ročníky ve věku kolem šedesáti let. Jde samozřejmě o lidi dostatečně informované, kteří vědí, že návratnost vložených prostředků se dá snadno spočítat,“ zdůvodnila rostoucí zájem ředitelka realitní kanceláře Palladium Reality Iva Cikánková. V zemích, kde je ekologie prioritou, už se o takovém vytápění ani nemluví jako o alternativním zdroji. Například ve Švédsku se takto vytápí více jak 90 procent nových rodinných domů.

 

„V dnešní době, kdy jsou ceny energií velmi vysoké, se lidé o tuto otázku začínají intenzivně zajímat. Moderní trendy vytápění objektů se přiklánějí spíše k využití tepelných zdrojů s vysokou účinností a k obnovitelným zdrojům energie – tedy k možnosti využití tepla z okolního prostředí, které je zdarma. Takové alternativní zdroje energie dokáže použít tepelné čerpadlo, které čerpá obnovitelnou energii obsaženou v zemi, vodě nebo vzduchu,“ vysvětlil Jan Konhefr, majitel společnosti Konhefr stavby a interiéry, která nízkoprovozní projekty realizuje v Praze i mimo hlavní město.

 

Nízké náklady spojené s provozem ekologického bydlení souvisejí podle odborníků s použitím kvalitního zateplovacího systému a aplikací technologie vytápění domu tepelným čerpadlem voda-země. S vestavěným elektrickým kotlem a bojlerem se tak docílí velmi nízkých provozních nákladů, které tak v případě čtyřčlenné rodiny v bytové jednotce činí přibližně 1150 korun měsíčně. K základnímu provedení domu bývá dále instalována větrací jednotka pro rekuperaci vzduchu celého objektu. Některá tepelná čerpadla umí v létě chladit, takže mohou nahradit klasickou drahou klimatizaci.

Pro účely vytápění rodinných domků a bytových jednotek se používají tepelná čerpadla, která odebírají teplo z venkovního prostředí - ze země - a přečerpávají ho na teploty použitelné pro vytápění objektů, tedy zhruba 55 stupňů celsia. K tomuto účelu se částečně používá elektrická energie. Zapojují se také fyzikální vlastnosti pracovní látky - chladiva, která se odpařují i při nízkých venkovních teplotách. Jde tedy o proces transformace tepla, při kterém je zapotřebí elektrická práce několikanásobně menší než je hodnota získané tepelné energie. Nevyužitým nezůstane ani teplo vzniklé prácí kompresoru tepelného čerpadla. To se započítá do celkem získané tepelné energie.

 
Porovnání nákladů ekologického a běžného bydlení

 

Rodinný domek vytápěný tepelným čerpadlem a vybavený chlazením a rekuperací vzduchu

Roční náklady za předpokladu užívání čtyřčlennou rodinou:          

 

Náklady                                              Cena za rok (v Kč)

Elektrika                                             14 115

Vodné, stočné*                                    7 802

Komunální odpad**                              1 956

Pojištění domu***                                5 300

Poplatek televize                                     900

Poplatek rozhlas                                     444

Celkem                                              30 517

 

Cena za měsíc: 2 543 korun

 

Rodinný domek vytápěný plynovým kotlem

Roční náklady za předpokladu užívání čtyřčlennou rodinou:          

 

Náklady                                              Cena za rok (v Kč)

Elektrika                                             19 955

Plyn                                                   15 285

Vodné, stočné*                                    7 802

Komunální odpad**                              1 956

Pojištění domu***                                5 300

Poplatek televize                                     900

Poplatek rozhlas                                     444

Celkem                                              51 642

                                  

Cena za měsíc: 4 304 korun

 

 

Pozn.: * 182,5 m3 x 42,75 Kč, **1 popelnice, odvoz 1x týdně, bez odpovědnosti zranění člověka, jinak 325 Kč navíc

 

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist