Deregulace nájemného by v České republice měla být okamžitá a úplná a stát by jí lidem neměl nijak kompenzovat. Uvádí to strategie hospodářského růstu ČR do roku 2013, kterou vypracoval tým expertů pod vedením vicepremiéra pro ekonomiku Martina Jahna. Stát by podle tohoto materiálu měl také zrušit všechnu pomoc v oblasti bydlení kromě podpory stavebního spoření a hypoték.

Výpovědní lhůta ze současných nájmů by podle návrhů v dokumentu činila jeden rok, u důchodců dva roky a u rodin s dětmi do čtyř let věku tři roky. K deregulaci podle strategie prý není potřeba nový zákon o nájemném, ale stačí zrušit některé paragrafy občanského zákoníku.
Vysoký růst nájmů v některých bytech by podle materiálu stát nemusel nijak kompenzovat, a to ani přechodně. "Na trhu existuje nabídka volných bytů ve všech cenových kategoriích, stimulace nabídky nepřichází v úvahu," uvádí se ve strategii.
Stát se po deregulaci údajně nemusí obávat žádných sociálních otřesů. "Nejvíce volných bytů je na trhu právě pro domácnosti s nižšími příjmy. Jsou to především byty v panelových domech, jejichž ceny v poslední době rapidně klesají," uvádí dokument.

Počet bytů je podle strategie v ČR dostatečně vysoký, navíc roste tempo nové výstavby a ceny bytů klesají. "Přetrvávající regulace u přibližně jedné pětiny obydlených bytů, včetně regulace na území hlavního města, nemá ekonomické opodstatnění," uvádí materiál. Důsledkem deregulace tak prý bude "jen" přesun bohatších Čechů do větších bytů v lukrativnějších lokalitách, zatímco chudší lidé by odešli do menších bytů v méně prestižních oblastech.

Vliv na zaměstnanost

Deregulace nájmů by podle Jahnových expertů umožnila Čechům snadnější stěhování za prací, a tím by i přispěla ke snížení nezaměstnanosti. Lidé v ČR jsou obecně málo ochotní stěhovat se za zaměstnáním, uvolnění nájemného by je v tom však mohlo podpořit.
Dojíždění za prací by prý zase mohly podpořit investice státu do infrastruktury a daňová úleva, která by lidem hradila náklady na cestování do zaměstnání. "Náklady na dopravu do zaměstnání tvoří v průměru deset procent rodinného rozpočtu," uvádí se ve strategii s tím, že tento podíl je ještě vyšší u chudších rodin.

Křeček: U nových smluv regulace neexistuje

Poslanec ČSSD a předseda Sdružení nájemníků ČR Stanislav Křeček ČTK řekl, že by rád věděl, na základě čeho Jahn dospěl k názoru, že lze staré smlouvy zrušit bez jakéhokoli zákona. "Ty smlouvy prostě platí, a jestli to chce pan Jahn rušit, tak nevím na základě čeho a v jaké právní oblasti se pohybuje," řekl Křeček s tím, že pokud jde o nové smlouvy, tak žádná regulace není a ani nebude. "U nově uzavíraných smluv se nájemné uzavírá volně. Jenom je třeba zákona, který zvedne nájemné u starých smluv, jež dodnes platí a bez zákona je nelze měnit. Takovéto teorie jsou zcela nesmyslné a jsou mimo evropský právní rámec," dodal Křeček.
Křeček se také obává, že by pronajímatelé u starých smluv stanovovali nájemné mimo ekonomickou realitu důchodců a celé řady dalších lidí, kteří dneska vydávají 70 procent svých příjmů na bydlení. "Pan kolega Jahn prostě neví, v jaké zemi žije a jak žijí lidé v zemi, v jejíž vládě dělá místopředsedu," řekl.