Česká národní banka ostře odmítla návrhy ministra financí Bohuslava Sobotky na regulaci tuzemských bank. Podle ČNB je prostředí mezi českými finančními ústavy konkurenční a situace se rok od roku zlepšuje. Návrhy Sobotky by prý konkurenci mezi bankami naopak snížily, uvádí se ve stanovisku, které dnes centrální banka poskytla ČTK.


Ministerstvo financí však tvrdí, že chtělo především otevřít diskusi. "Očekáváme názory a připomínky od všech včetně České národní banky," řekl ČTK mluvčí resortu Marek Zeman. Samotné názory centrální banky nechtěl komentovat.
Sobotka chce přinutit banky, aby se vzdaly některých poplatků a ulehčily přechod klientů k jiným ústavům. Navrhuje například zakázat poplatky za zrušení účtu, ponechání čísla účtu při přechodu k jiné bance, nebo aby Češi nemuseli platit poplatky za platby státním orgánům. Ministr chce, aby banky provedly změny dobrovolně, ale počítá i se změnami v zákonech. S návrhy chce seznámit i Evropskou komisi.


"Omezení cenové, respektive poplatkové volnosti bank přinese právě opačné efekty než zamýšlené zvýšení úrovně konkurence na trhu," uvádí ČNB ve stanovisku. Některé návrhy jsou podle ní vhodné k diskusi, ta by však měla být především mezi bankami a zástupci spotřebitelů. Centrální banka také nechce, aby se ona nebo jiný státní orgán zabývaly srovnáváním poplatků bank. Tato funkce prý náleží pouze soukromým firmám.


ČNB rovněž odmítá názory, že jsou poplatky v ČR příliš vysoké a že mají banky příliš vysoké zisky. Podle studie Capgemini jsou poplatky bank vyšší například v Rakousku, Španělsku, Polsku nebo Portugalsku. Nižší poplatky na Slovensku jsou zase umožněné vyššími úrokovými sazbami. Ani míra návratnosti kapitálu tuzemských bank prý ve srovnání s jinými podniky nijak nevybočuje.


"Situace v bankovním sektoru ČR tedy není v mezinárodním kontextu ničím výjimečná a obavy z nedostatečné konkurence na trhu jsou neodůvodněné," uvedla ČNB. Pro další růst konkurence je prý nutné, aby banky investovaly značné prostředky do dalšího budování pobočkové sítě a získání většího podílu na trhu. Návrh MF však prý jde proti tomu.
Existenci konkurence mezi bankami a její zesilování lze podle ČNB dokázat i odbornými výpočty. Jako příklad uvádí takzvaný Herfindahl-Hirshmanův index. Ten nabývá hodnot od nuly do 10.000 a čím je číslo menší, tím je konkurence na trhu vyšší. Zatímco v roce 1994 činila hodnota tohoto indexu v ČR 1999 bodů, loni to bylo prý již jen necelých 1337 bodů. Například v USA se za horní přijatelný limit považuje hranice 1800 bodů.


Centrální bance se také nelíbí, že Sobotka své návrhy zveřejnil, ani by s dokumentem seznámil jak ČNB, tak samotné banky a Českou bankovní asociaci. Diskuse by podle ní měla být spíše odborná a věcná. Názory ČNB na jednotlivé návrhy ministerstva financí:

1) Přenositelnost čísla účtu mezi bankami
Podle ČNB nelze založit přenositelnost čísla účtu na současném mezinárodním formátu IBAN, protože součástí čísla je i kód banky. Zavedení přenositelnosti by si tak vyžádalo velmi nákladné zásadní zásahy do všech bankovních systémů. "V důsledku by bylo nezbytné přečíslovat veškerá bankovní spojení klientů, zřídit centrální registr účtů a upravit fungování platebního styku," uvedla centrální banka.
2) Zákaz poplatku za zrušení účtu a ulehčení přechodu k jiné bance
ČNB upozorňuje, že některé banky již poplatky za zrušení účtu nepožadují. Složení balíků služeb i dílčí ceny za jednotlivé úkony jsou prý navíc formou konkurence a zásahy státu by prý tuto konkurenci snížily.
3) Platby státním orgánům zdarma nebo za náklady
"Osvobození transakcí pro stát je věcně nepřijatelné," tvrdí ČNB. Poskytování takových služeb by prý nemělo žádnou ekonomickou logiku a bylo by to na úkor ostatních klientů a bank. "Pokud stát hodlá omezit náklady poplatníků, pak je musí bankám uhradit sám a nikoliv je přenášet na soukromý sektor," dodala centrální banka.
4) Jednotná databáze ceníků vedená ČNB a MF
Tyto služby prý má nabízet soukromý sektor a stát by neměl kvalitu takových informací zpochybňovat. Ani shromáždění informací na jedné internetové stránce bez další práce s nimi by prý pro klienta asi nebylo příliš užitečné.