Atlantik finanční trhy svolal mimořádnou valnou hromadu poté, co majoritní vlastník, polský koncern PKN Orlen, ztratil hlasovací zpráva. Od pátku však je zveřejněním nabídky odkupu akcií drobných akcionářů získal zpět. Dramatické změny v Unipetrolu tak pravděpodobně nenastanou.

Koncern znovuzískáním hlasovacích práv odvrátil nebezpečí, že minoritní akcionáři na valné hromadě například vymění orgány společnosti, schválí mimořádnou dividendu nebo dvěma třetinami přítomných hlasů změní stanovy společnosti.

Společnost Atlantik FT uvedla v tiskové zprávě, že na mimořádné valné hromadě hlasovací práva společnosti PKN Orlen nezpochybní. Při volbě členů dozorčí rady v rámci programu jednání mimořádné valné hromady společnosti Unipetrol navrhne však společnost jako zástupce menšinových akcionářů dva členy.

"Chceme, aby společnost PKN Orlen respektovala minoritní akcionáře, proto nebudeme na mimořádné valné hromadě zpochybňovat její hlasovací práva. Zato očekáváme, že společnost PKN Orlen projeví vstřícnost a podpoří dva naše kandidáty do dozorčí rady. Uvidíme, zda tolik proklamované corporate governence jsou jen slova či činy," řekla Dagmar Adamcová tisková mluvčí Atlantik FT.
„Cílem je dosáhnout standardní úrovně transparentnosti a informovanosti menšinových akcionářů společnosti Unipetrol, což je důležité pro stabilitu a dlouhodobý růst hodnoty akcií této společnosti, “ dodala Adamcová

Atlantik FT v svém prohlášení také píše, že jejím cílem také je, aby akcie Unipetrolu nebyly staženy z obchodování na veřejných trzích. „Veřejná obchodovatelnost akcií je klíčová pro menšinové akcionáře, protože pouze tak se budou moci podílet na dlouhodobém růstu hodnoty společnosti Unipetrol,“ píše se ve zprávě.

PKN Orlen ztratil hlasovací práva v červenci, když mu Komise pro cenné papíry zamítla první nabídku odkupu akcií minoritních akcionářů kvůli nízkým cenám. Společnost pak zvýšila cenu povinného výkupu akcií Unipetrolu až na 139 korun. Za akcie společnosti Paramo zaplatí 978 korun a za cenné papíry Spolany 155 korun. Obě firmy patří k dceřiným společnostem holdingu. Komise odkup schválila až na potřetí.




Polský koncern koupil v Unipetrolu státní 63procentní podíl za 13,05 miliardy korun. Cena však ještě není konečná, může se změnit podle majetkového vývoje Unipetrolu. Definitivní částka by měla být známa do poloviny října. Součástí skupiny jsou vedle Parama a Spolany především Benzina, Chemopetrol, Česká rafinérská, Kaučuk a Unipetrol Rafinérie. Atlantik FT drží na svém účtu téměř 8 procent akcií společnosti Unipetrol. Další nákup akcií Unipetrol společností Atlantik FT je závislý na požadavcích klientů.

V souvislosti s privatizací Unipetrolu se rozhořela aféra o údajné korupci. Úplatky prý nabízel polský podnikatel a lobbista Jacek Spyra. Objevila se například podezření z korupce šéfa ČSSD a bývalého premiéra Stanislava Grosse a podnikatele Andreje Babiše, který vlastní společnost Agrofert. Oba informace popírají a na Spyru již podali trestní oznámení.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist