České domácnosti přelévají peníze z termínovaných vkladů do podílových fondů a spořících produktů se státní podporou jako je penzijní připojištění. Na atraktivitě naopak překvapivě ztrácí životní pojištění, vyplývá z analýzy Českého statistického úřadu.
Ve prospěch podílových fondů a penzijního připojištění totiž hraje jejich poměrně slušná výnosnost. Termínované vklady u bank jsou v současnosti nízko úročeny a nemohou tak konkurovat spořícím produktům se státní podporou, která zvyšuje jejich efektivní úrokové sazby.
České rodiny mají uloženo celkem téměř 1,5 bilionu korun, což je o 7,6 procenta více než před rokem.
Majetek lidí v podílových fondech stoupl od roku 2001 vůbec nejvíce ve srovnání s ostatními druhy úspor českých domácností. Na konci června přesáhl 167 miliard korun, a byl tak více než 2,5krát vyšší proti stavu z konce roku 2001. Na celkovém objemu úspor tak fondy dosáhly více než jedenáctiprocentní podíl.
Zájem roste zejména o zahraniční podílové fondy. "Silný nástup investic českých domácností do podílových fondů, patrný zejména ve druhé polovině loňského a první polovině letošního roku, ukazuje na skokový příkon Čechů k investičním produktům," uvedl ČSÚ.
Překvapením byla i rychlost, s níž přibyly peníze do penzijních fondů ve srovnání s ostatními druhy spoření. V polovině roku 2005 stoupl jejich objem meziročně o 17,9 procenta a předčil tak i oblíbené stavební spoření, které vzrostlo o 16,4 procenta. Navíc dynamika růstu prostředků v penzijních fondech neustále roste.
Problémem penzijního připojištění zůstávají nízké měsíční úložky střadatelů, které představují jen 2,2 procenta průměrné hrubé mzdy a nadále klesají. A to navzdory tomu, že příjmy domácností neustále rostou.
Zájem naopak opadá o životní pojištění. Jeho podíl na úsporách domácností dokonce v první polovině letošního roku poklesl až na úroveň roku 2001, tedy na 8,7 procenta z celkových úspor. ČSÚ vysvětluje toto snížení tím, že se vyčerpal potenciál jednorázových vkladů na životní pojistky.
Stálicí mezi úsporami je tradičně stavební spoření. Tempo růstu ale již nedosahuje takové dynamiky jako v roce 2002 a rok od roku se dále snižuje. Důvodem jsou legislativní změny, kdy stát snížil příspěvek na stavební spoření. Navzdory ztrátě tempa růstu však podíl stavebního spoření na celkovém objemu úspor posiluje. K polovině roku 2005 dosáhl zhruba 20 procent, ve srovnání s deseti procenty v roce 2001.
Nejvíce peněz však Češi stále hromadí na běžných účtech, celkem 23 procent celkového objemu úspor. U těchto prostředků však nelze jednoznačně mluvit o úsporách v pravém slova smyslu. Jejich velkou předností je totiž likvidita a na rozdíl od prostředků ponechaných doma i bezpečnost. Od roku 2002 do poloviny letošního roku přibylo pokaždé v meziročním srovnání na netermínovaných vkladech v průměru 39 miliard korun, uvedl ČSÚ.
Akcie zůstávají na okraji zájmu českých investorů. Svědčí o tom malý zájem o přímé investování do cenných papírů. A to přesto, že jejich výnosy zejména v případě akcií obchodovaných na pražské burze přesahovaly v letech 2002-2005 každoročně v průměru 40 procent.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist