Tématem pořadu ČRo1 Radiofórum bylo zlepšení postavení klientů bank a regulace peněžní ústavy, tak by se dalo stručně charakterizovat dění v bankovním sektoru poté, co ministerstvo financí oznámilo, že takhle už to dál nejde.
Podle Sobotky nejde o a priori posilování regulace bankovního sektoru. „Tam, kde bude možná dohoda, kde bude možná samoregulace, tak určitě ministerstvo financí upřednostní toto. Domníváme se ale, že konkurence na trhu zcela nefunguje. Nefunguje zcela ani tlak spotřebitelů, i když existují velké množství stížností. Ministerstvo financí přišlo s určitým návrhem na zahájení debaty nejenom o posílení postavení klienta v celém procesu, ale také o zlepšení konkurence v bankovnictví.,“ řekl.
Podle Niedermayera může být konkurence vždy lepší, ale kdyby si banky nekonkurovaly, „kdyby si nějak hrály do vlastní brány“, tak bychom neviděli takovou ostrou konkurenci na některých trzích. Zároveň však dodal, že jestli s něčím podle něj můžeme být spokojeni v současném stavu naší ekonomiky, tak je to velmi efektivně fungující finanční systém.
Z makroekonomického pohledu na bankovnictví je podle ministra financí situace lepší, než byla před deseti lety, což ministerstvo financí nechce zpochybňovat. „Koneckonců to byl stát, kdo banky oddlužil před privatizací a byl to stát, který dokázal banky dobře zprivatizovat. Díky tomu, že se privatizace povedla, tak se v České republice také vytvořilo zajímavé konkurenční prostředí, řekl Sobotka.
Dopis ministerstva financí bankám
„Ministerstvo financí svými kroky opravdu vybudilo nějakou aktivitu, probudily se spotřebitelské organizace, vytvořil se tlak na lepší samoregulaci a transparenci bank, což je v zásadě vítaná věc, ale pak je tam pro mě opravdu betonová zeď, za kterou už je snaha o designování typu služeb. Dokonce vidím tlak svým způsobem na unifikaci těch služeb, ne-li na cenovou regulaci, což je něco, o čem já jsem pevně přesvědčen, by ve svém důsledku zhoršilo služby pro veřejnost,“ uvedl k dotazníku MF bankám Luděk Niedermayer
Podle něj lze souhlasit s tím, že spotřebitelské organizace a klienti nevytvořili dostatečný tlak na banky, aby zlepšovaly, zlevňovaly, nebo zlepšovaly některý typ služeb. „V oblasti nabídky běžných účtů se konkurence neodehrávala a bylo to vyvoláno do značné míry chováním klientů,“ domnívá se.
Sobotka neplánuje novelu zákona o bankovní regulaci, podle něj existují konkrétní oblasti, kde lze dohodnout, že bude fungovat lépe samoregulace, než aby se zaváděli nějaké nové zákonné úpravy. „Je to otázka sjednocení termínů. To bude možné v postupném procesu na půdě bankovní asociace,“ myslí si. „Naším cílem je dohodnout se na co největším rozsahu, pokud jde o samoregulaci. Pokud jde o nějakou dohodu mezi asociací bank a organizacemi spotřebitelů tak, aby ministerstvo financí mohlo hrát roli jenom nějakého koordinátora nebo zprostředkovatele,“ dodal. Podle něj legislativní změny přijdou pouze v oblastech, kde nenaleznou jiné řešení. „Cílem je, aby legislativní změny byly v co nejmenším rozsahu, nechci zavádět nějaká protitržní opatření nebo zvyšovat a priori náklady bank,“ řekl.
Podle Niedermayera by větší roli v informování měly hrát různé poradenské firmy, média. „Myslím, že by měly existovat opravdu spolehlivé průzkumy, které by lidem usnadňovaly výběr. Myslím si, že při rostoucí komplikovanosti finančního sektoru nebude příliš mnoho lidí, kteří i na velmi komplexních webových stránkách budou schopni získat dokonalé informace. Musím říct, že to, co jsem viděl alespoň donedávna v našich médiích, tady tento účel neplnilo,“ konstatoval. Z hlediska poskytování produktů, nebo regulování cen produktů si Niedermayer regulaci těžko dovede představit.
Sobotka potvrdil, že ministerstvo nehodlá regulovat poplatky, jediné proti čemu vzneslo námitku byl výstupní poplatek, resp. jeho neúčtování. „Nejsem přesvědčen o tom, že cenová regulace vždy vyzní ve prospěch spotřebitelů. Záleží na celé řadě faktorů, které zde existují, takže našim cílem není netržním způsobem ovlivňovat chování bank, ale rádi bychom provedli takové zásahy, které podle našeho názoru posílí pozici klienta při jeho rozhodování a mohou zlepšit konkurenční situaci,“ myslí si ministr. Velkou vizí je podle něho přenositelnost čísla účtu, není to projekt, který by měl být spuštěn za rok nebo za dva. „Minimálně je to téma, o kterém stojí za to, abychom začali hovořit,“ dodal.
Podle viceguvernéra je takový projekt nerealistický, především v Evropě, kde existují stovky bank. „Vytvářet něco takového uvnitř ČR by samozřejmě bylo levnější, ale dopad by pak byl menší. Já jsem velmi skeptický, že se přenositelnost podaří nějakým způsobem řešit za rozumného poměru nákladů a výnosů,“ prohlásil Niedermayer.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist