Zatímco ceny ropných produktů klesly, ropa mírně podražila. Trh vstřebává zprávu o vývoji amerických rezerv za minulý týden. Rezervy benzinu nečekaně vyskočily vzhůru díky silnému dovozu a nižší spotřebě. Zásoby ropy se ale propadly o 2,4 miliónu barelů, což je více než analytici v průměru očekávali.
Cena americké lehké ropy pro listopadovou dodávku se zvýšila o 15 centů na 66,50 dolaru za barel. Benzin proti tomu zlevnil o cent na 2,33 dolaru za galon a cena topného oleje šla dolů o půl centu na 2,1345 dolaru. V Londýně se listopadová dodávka severomořského Brentu zvýšila o sedm centů na 64 dolarů za barel.


Další bouře na obzoru?
Ceny budou mít pravděpodobně i nadále tendenci jít nahoru, protože je trh stále nervózní z následků dvou ničivých hurikánů na ropných zařízeních v Mexickém zálivu. Navíc v oblasti Jamajky a Kajmanských ostrovů se utváří systém, který by se mohl vyvinout do tropické bouře, která by byla schopná zasáhnout produkční kapacity plynu a ropy v Mexickém zálivu. Cena listopadového zemního plynu se vyšplhala na nové maximum a uzavřela téměř o bod výše na 14,10 dolarů za milión britských termálních jednotek.


Nepříznivé zprávy přišly také z Francie, kde vypukla stávka zaměstnanců ropné rafinérie společnosti Total SA v Normandii kvůli mzdovým požadavkům a existuje šance, že by se mohla rozšířit i do dalších závodů Total SA v celé Francii. Francie je jedním z hlavních dodavatelů benzínu do USA.


"Na trhu je stále velká nejistota. Očekávám velké cenové výkyvy, které vyplynou ze zpráv z Mexického zálivu," uvedl jeden z analytiků ropného trhu z londýnské Barclays Capital. "Největší dopad na ceny bude mít i nadále situace kolem nabídky a poptávky v USA, jak se blíží zima," dodal.


Cena je spekulativně nafouknutá
Dlouhodobě rostoucí cena ropy láká i řadu drobných investorů, proto je tento druh investice stále populárnější. Investice do komodit totiž nabízí možnosti větších zisků než například akcie, ale za cenu většího rizika. U ropy se však zisky zdají být dosažitelné i v dalších letech. Světová ekonomika roste, takže bude poptávat další ropu. Navíc rafinérských kapacit je stále málo, což také potlačí cenu ropy vzhůru.
Ekonomka Next Finance Markéta Šichtařová ale upozorňuje, že současná cena ropy roste z velkého dílu ne proto, že by černého zlata bylo na světě málo, ale proto, že řada lidí na cenový růst spekuluje. „Čím víc spekulantů, tím větší poptávka, čím větší poptávka, tím větší růst ceny, a čím větší růst ceny, tím víc přibývá spekulantů. Tuto spirálu nelze nazvat jinak než cenová bublina,“ sdělila Šichtařová. Drobným investorům spekulujícím na dlouhodobý růst cen ropy proto doporučuje, aby se svou investicí pár dnů či týdnů počkali, než nafouknutá cena krátkodobě poklesne.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist