Bezplatné poradenství lidem, kteří mají problémy se splácením dluhů, je v České republice ve srovnání s některými evropskými zeměmi zatím v plenkách. Příští rok by se měl nicméně rozjet projekt občanského sdružení SPES, v jehož rámci budou vyškoleni poradci a vytvořena kontaktní místa. V nich lidem pomohou zanalyzovat situaci a vypracovat plán úspor, řekla předsedkyně SPES Andrea Běhálková.


Na spotřebitelských úvěrech není nic špatného, mohou domácnostem pomáhat s lepším rozložením výdajů, a koupit tak třeba auto či pračku tehdy, když je potřebují, uvedl na semináři o sociálních aspektech řízení osobních financí v Senátu britský publicista a bankovní analytik Peter Welsh. Problémy ale nastávají, když se domácnosti zadlužují na více místech.


Britové mohou využít bezplatné poradenství
Úvěry, které dlužníci nesplácí, sice tvoří jen malou část, ale i tyto čtyři procenta (v Británii) představují velký počet lidí, uvedl zakladatel a ředitel největší britské charitativní organizace na pomoc lidem ve finanční nouzi Consumer Credit Counselling Service (CCCS) Malcolm Hurlston.
CCCS pomáhá hlavně lidem, kteří si v dobré finanční situaci půjčili peníze, avšak poté se jejich situace změnila a teď mají problémy se splácením. Organizace jim ve spolupráci s věřiteli pomáhá zanalyzovat situaci, určit závažnost situace a vytvořit plán úspor - tedy například upravit jejich životní styl.
Poradenství je bezplatné - částečně jej hradí finanční ústavy, které také neziskové organizaci "doporučují" asi polovinu klientů. Kromě poraden a webových stránek se lidé na CCCS mohou obracet na bezplatné telefonní lince.


U nás začne poradna fungovat nejdříve za rok
V ČR zatím podle Běhálkové nic podobného nefunguje. SPES má však za cíl poskytovat podobné služby. Po ČR by měla vzniknout síť poraden. První vznikne v Olomouci a začít pracovat by mohla někdy v polovině příštího roku. Kromě poradenství při potížích s dluhy se aktivity SPES zaměří i na prevenci, mimo jiné na školách. Osvětu podle ní provádějí i některé banky, to však prý nestačí.
Na prevenci se soustředí i některé další organizace. Například předseda představenstva Sdružení českých spotřebitelů Libor Dupal řekl, že připravují před Vánoci reklamní akce, ve kterých chtějí občany upozornit na to, aby se vyvarovali ukvapeného podepisování úvěrů a smluv.