Zadlužování českých domácností pokračuje. Jejich dluhy u bank a finančních institucí vzrostly během října o 10,7 miliardy korun na 391,1 miliardy. Za poslední rok vzrostly dluhy domácností o více než 97 miliard korun, vyplývá z údajů České národní banky.
Podstatnou část dluhů domácností tvoří hypoteční úvěry. Česká národní banka však právě koncem října zvýšila úrokové sazby a zřejmě tak ukončila éru rekordně laciných hypoték. Některé banky, například Česká spořitelna nebo Komerční banka, už své sazby zvýšily. Ekonomové se shodují, že postupný nárůst úrokových sazeb u úvěrů je neodvratný a je jen otázkou času. Úvěry se tak začnou prodražovat.


"Honba domácností za úvěry od bank nepolevuje," řekl analytik HVB Bank Pavel Sobíšek. Tempo meziročního růstu zadlužení podle něj setrvává na 33 procentech. Sobíšek také upozornil, že celkový dluh domácností u bank navíc pravidelně roste rychleji na konci roku než v jeho průběhu.
Loni narostl dluh během posledních dvou měsíců roku o 21 miliard Kč a letos lze očekávat přinejmenším srovnatelnou částku, řekl Sobíšek. "Je proto téměř jisté, že v prosinci zadluženost domácností překročí částku 400 miliard Kč," dodal.


Naopak jednodenní vklady domácností se zvýšily o 4,4 miliardy. Pokračoval však pokles vkladů se splatností, jejich objem se proti září snížil o 3,9 miliardy korun.


Zadlužovaly se i podniky. Jejich dluhy vzrostly o 6,6 miliardy na 652,9 miliardy korun. Za poslední rok se zvýšilo podnikové zadlužení o 66,7 miliardy korun. Objem jednodenních podnikových vkladů vzrostl proti září o 27,2 miliardy korun.


Centrální banka odvozuje tuto statistiku z bilancí měnových finančních institucí, jež zahrnují kromě centrální banky, obchodních bank a poboček zahraničních bank v ČR také fondy peněžního trhu, úvěrní a spořitelní družstva.