Ceny ropy se dnes na světových trzích zvyšují a značný vliv na jejich růst má vývoj v Nigérii. Po nedělním incidentu ropa Brent vzápětí zdražila o 20 centů na 62,45 USD.


Dealeři se obávají, že Shell odvolá všechny své zaměstnance, které má na nigerijských ropných plošinách. Militantní skupiny na západě země provedly za posledních pět dnů čtyři útoky, zatím ale není jasné, zda by evakuace všech zaměstnanců znamenala přerušení výroby.


Shell v Nigérii těží ropu v oblasti Wari, kde zpracovává asi 380.000 barelů denně. Dvě třetiny těžby pocházejí z příbřežních oblastí, kam se povstalecké skupiny mohou snadno dostat na svých plavidlech. Shell v neděli odvolal asi 330 zaměstnanců a zabránil dalším útokům proti nim.


Násilnosti v Nigérii se v posledních dnech stupňují a Shell byl nucen v oblasti Wari už ve středu přerušit těžbu. Shell zatím neví, zda evakuuje i zbývající zaměstnance, konečné rozhodnutí by ale mělo padnout během pondělka.


Ropa Brent od začátku roku zdražila asi o šest procent, hlavně kvůli geopolitické nejistotě. Reaguje totiž i na vývoj kolem Íránu a jeho jaderného programu. Ten je čtvrtým největším vývozcem ropy na světě. Írán hrozí, že pokud se bude sporem kolem jaderného programu zabývat Rada bezpečnosti, výsledkem může být další růst cen ropy.

Související
Newsletter

Byznys

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější z byznysu a finančních trhů?

Každý pátek od nás dostanete souhrn klíčových událostí doplněných o kontext. Autory jsou přední osobnosti Hospodářských novin: Jaroslav Mašek, Luděk Vainert, Milan Mikulka, Jana Klímová a Martin Ehl.

Přihlášením k newsletteru beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru