Česká národní banka je blízko bodu, kdy by mohla uvažovat jak o zvýšení úrokových sazeb, tak i o jejich snížení, řekl agentuře Reuters viceguvernér ČNB Miroslav Winter. Potvrdil tak posun ve stanovisku centrální banky k měnové politice. Tuto změnu naznačil i další viceguvernér ČNB Luděk Niedermayer.


Podle Singera se trh možná mýlí, když sází na to, že po čtvrtprocentním zvýšení základní sazby loni v říjnu na dvě procenta musí přijít další přitvrzení.
"Pravděpodobnost obou scénářů (zvýšení i snížení sazeb) se poněkud sblížila." řekl Singer. Podle něho obě možnosti sice ještě nejsou rovnocenné, této situaci se to však blíží.


ČNB od říjnového zvýšení sazeb připravovala finanční trhy na delší sérii růstu úroků. Kurz koruny však od té doby vzrostl o tři procenta a minulý týden se dostal k euru na rekordních 28,70 Kč. Podle Singera je tak koruna zřetelně silnější, než banka v posledním inflačním výhledu z října předpokládala.


Niedermayer: Vývoj měny a inflace snižuje potřebu vyšších sazeb
Také podle Niedermayera Česká národní banka cítí nižší potřebu zvyšovat úrokové sazby, protože česká koruna v posledních dvou měsících posílila a ceny i mzdy rostou pomaleji, než se čekalo. Centrální banka by dokonce mohla přistoupit ke snížení sazeb, uvedl Niedermayer pro agenturu Bloomberg.


"Na rozdíl od října necítím potřebu takového významného zvýšení růstové trajektorie úrokových sazeb. Rozhodnutí bude těžší než obvykle a diskuse začne úplně od počátku," uvedl Niedermayer.
Viceguvernér připouští i možnost, že české úrokové sazby letos zůstanou pod úrovní v Evropské měnové unii. ČNB navíc musí počítat s tržním očekáváním, že koruna bude dál posilovat.


ČNB automaticky nenásleduje ECB
Singer k otázce poměřování se s úroky v eurozóně označil za "naprostý nesmysl" myslet si, že sazby eura jsou nějakým vodítkem pro měnovou politiku ČNB. Rozhodnutí Evropské centrální banky (ECB) je podle něho jen "významným vstupem" pro rozhodování české banky.
Singer řekl, že by v české měnové politice preferoval častější změny sazeb bez ohledu na vývoj úroků v eurozóně. Taková politika se sice může zdát vrtkavá, je však vhodná pro malou ekonomiku s plovoucím kurzem, jako je česká, řekl viceguvernér.