Mohlo by se zdát, že investoři na paládium zapomněli. Kdo zná historii trhu s paládiem, zvolil by raději slovo zanevřeli. Po neuvěřitelném růstu ceny a následném pádu se mnoho investorů bojí tento kov nakoupit, aby ceny opět nezkolabovaly. Základní poučkou zkušených investorů však je: "nakupuj, když je v ulicích krev". Proto všeobecná nedůvěra a strach z paládia znamená, že je velmi výhodné k nákupu. Jeho cena je téměř 4x nižší než cena platiny, přitom oba kovy jsou zaměnitelné. Cena paládia je zhruba poloviční než cena zlata, přitom paládium je mnohem vzácnější. Domníváme se, že nákup paládia bude patřit k nejzajímavějším investicím roku 2006.


Situace na trhu
Paládium zažilo od roku 1997 do roku 2001 fenomenální růstový trend, kdy cena vylétla z 80 USD za unci na 1100 USD za unci, jen aby poté spadla zpět na 170 USD. Tuto divokou jízdu způsobilo Rusko coby dodavatel dvou třetin světového paládia. Paládium je klíčová surovina pro výrobu automobilových katalyzátorů a Rusko zneužilo svého výsadního postavení a zadržovalo dodávky v době, kdy většina světových automobilek tento kov využívala v katalyzátorech. Firmy byly nuceny kov nakupovat doslova za každou cenu a kurz vzrostl během 4 let o 1300%! Poté však přišel trest, když automobilky nahradily nespolehlivé ruské dodávky platinou. Cena paládia klesla během 2,5 let o 85%! Tato rána poznamenala trh s paládiem natolik, že zatímco další drahé kovy prožívaly největší růstové trendy za posledních 20 let, cena paládia pouze stagnovala. Obchodníci paládiu nevěří, proto se paládium stalo "nechtěným" kovem. V červenci roku 2005 se nastartoval na trhu paládia růstový trend, protože mnoho investorů věří, že se automobilky vrátí k paládiu, které je nyní téměř 4x levnější než platina a že se v ceně projeví i rostoucí poptávka z jiných odvětví, zejména ze šperkařství.
Očekáváme, že cena paládia v roce 2006 výrazně vzroste. Aktuální kurz je 300 USD za unci.


Hlavní důvody k růstu ceny paládia
-  Relativně nízká cena oproti jiným drahým kovům (platina je téměř 4x dražší, zlato téměř 2x dražší). Paládium je nyní "neoblíbeným" kovem. To znamená nejlepší investicí.
-  Růst poptávky z automobilového průmyslu pro výrobu katalyzátorů. Nové ekonomiky jako je Čína, Indie nebo Brazílie zvyšují produkci automobilů a teprve nyní zavádějí přísné emisní limity.
-  Růst poptávky z elektronického průmyslu a šperkařství. Bohatnoucí "nové ekonomiky" jako je Čína, Indie, Brazílie nebo post komunistické země v Evropě zvyšují poptávku po elektronice a špercích.
-  Světová produkce je koncentrována mezi 3 země: Rusko (polovina), JAR a USA. Malá konkurence na straně nabídky je potenciálním zdrojem růstu ceny jakékoliv komodity.
-  Investiční nákupy - institucionální i soukromí investoři znovu objevují drahé kovy jako investiční nástroj a uchovatel hodnoty. Při současném objemu finančních trhů i nepatrný přesun investic do kovů způsobí obrovský růst ceny.


Vzestup a pád ceny paládia
paladium_graf.jpg


 

 

 

 

 

 

 

 

 

Technická analýza

Po kolapsu ceny od vrcholu na počátku roku 2001 probíhal sestupný trend až do května 2004. Poté nastalo 14 měsíční vytváření dna a v září 2005 se kurz definitivně odrazil a potvrdil tak vyšší dno – základní podmínku nového růstového trendu podle technické analýzy. Dlouhodobé klouzavé průměry již nyní opět potvrzují růst a trh konsoliduje kolem resistence na úrovni 300 USD za unci. Po prolomení technické resistence na 300 USD očekáváme pokračování růstového trendu na další klíčovou resistenci 335 – 360 USD. Pokud bude překonána, lze čekat růst na 510 – 520 USD za unci.


Autor je analytikem společnosti Colosseum, a.s.
(redakčně kráceno)