Průlom do mlčenlivosti by znamenalo schválení novely zákona, která je v současnosti v Senátu. Na tiskové konferenci to uvedl finanční arbitr Otakar Schlossberger. Novela zákona mimo jiné říká, že uvedením identifikačních údajů instituce ve výroční zprávě a uveřejněním projednávaných sporů s uvedením identifikačních údajů instituce není porušena povinnost mlčenlivosti. Novelu, kterou připravil finanční arbitr ve spolupráci s komisí pro bankovnictví, již prošla sněmovnou a bude se jí zabývat Senát.


Arbitr by měl mít víc pravomocí
Kompetence finančního arbitra v ČR jsou v porovnání s kompetencemi obdobné instituce ve státech "staré" Evropské unie podstatně omezené.
"Navíc i u nás by měl mít občan odvolání také v oblasti kapitálových trhů, hypoték apod.," řekl Schlossberger. Řešením by podle něj mohlo být rozšíření kompetencí současného finančního arbitra s tím, že by mohlo dojít k přejmenování např. na finančního ombudsmana, což je název obvyklý v EU.
K cenové politice bank se finanční arbitr nesmí vyjadřovat. To platí i u duplicity bankovních poplatků. Tím by arbitr podle Schlossbergera přebíral roli regulátora trhu. Přijetí bankovního etického kodexu je podle něj pozitivní krok. "Bankovní kodex může změnit chování bank ke klientům," uvedl Schlossberger. Může to mít vliv i na snížení počtu sporů, které řeší finanční arbitr.


Finanční arbitr v uplynulém roce řešil celkem 160 případů, což představuje nárůst o 24 procent oproti roku 2004. Z toho byly 102 případy, tedy 64 procent, oprávněné a zbytek byly případy neoprávněné. Stále poměrně vysoké procento neoprávněných případů vysvětlil Schlossberger nízkým povědomím veřejnosti ale i zastupujících právníků o kompetencích finančního arbitra.
Finanční arbitr rozhoduje ve věci tzv. nálezem, který je pro instituci i navrhovatele závazný. Takových nálezů vydal finanční arbitr v loňském roce celkem 65. Z toho bylo 21 nálezů rozhodnutých ve prospěch navrhovatele, což představuje 32procentní podíl kladně vyřízených případů.
Nejčastěji řešil arbitr návrh na zneužití platební karty při použití v bankomatu. Avšak v případech, kdy je při transakci fyzicky přítomna karta a zadáno PIN, musí arbitr ze zákona návrh zamítnout.


V roce 2005 udělil finanční arbitr celkem 31 pokut v celkové částce 943 457 korun. v předešlém roce tato částka činila přibližně půl milionu korun.


Finanční arbitr je orgán pro tzv. mimosoudní vyrovnávání sporů, které mohou vzniknout mezi poskytovateli služeb platebního styku a jejich klienty nebo mezi vydavateli a uživateli elektronických platebních prostředků. Více informací naleznete na webových stránkách http://www.finarbitr.cz/ .