V plné učebně Bankvního institut vysoké (dále BIVŠ) naslouchalo předsedovi vlády několik desítek studentů i pedagogů vysoké školy.Předseda vlády Paroubek zahájil svoji přednášku tím, že zdůraznil zrychlení ekonomického postavení Česka.

V příštích letech může ČR podle Paroubka počítat se stabilním růstem ekonomiky v koridoru mezi čtyřmi až šesti procenty HDP ročně. Tento růst bude prý zesilován zhodnocováním koruny o 2,5 až tři procenta ročně. "Zhodnocená česká koruna se může pohybovat k datu vstupu do Evropské měnové unie kolem 25 Kč za euro," uvedl Paroubek.

Naše republika se za období od roku 2000 do roku 2005 dostala na jednu z předních pozic v růstu HDP v Evropské unii. Premiér se dále zmínil o tendencích průmyslové výroby u nás. Český průmysl se podle něj postupem času přetvořil ve vysoce Paroubek_Bank_inst1_250x155.jpgkonkurenceschopné odvětví na zahraničních trzích. Osmdesát pět procent našich výrobků putuje na nejnáročnější trhy Evropské unie. Poprvé od liberalizace trhu byla loni aktivní obchodní bilance, přestože se výrazně zvýšily ceny energetických surovin. Zařadili jsme se mezi nejrychleji rostoucí exportní ekonomiky na světě.

České hospodářství zrychluje
Největší důraz kladl premiér na hlavní zdroje zrychlování české ekonomiky. Životní úroveň obyvatel České republiky měřená hrubým domácím produktem se může v roce 2013 dostat na úroveň průměru 25 zemí Evropské unie. Loni se podíl HDP na jednoho obyvatele Česka podle parity kupní síly zvýšil na 73 procent průměru EU, dodal.

Zdroji zrychlování jsou pak podle premiéra především zahraniční aktivity a export. Paroubek očekává stabilní hospodářský růst v příštích letech, který bude zesilován mimo jiné také zhodnocováním české koruny. Pokud ČSSD zvítězí v nadcházejících volbách, bude pokračovat v politice investičních pobídek, která je dalším fatorem přispívajícím k akceleraci ekonomiky. Peníze z fondů Evropské unie jsou také důležitou položkou. Česko zaplatí EU 250 miliard korun , 900 miliard naopak od EU dostaneme. Tyto peníze půjdou do životního prostředí, průmyslu, infrastruktury, vědy, výzkumu, vzdělání či turismu.

K růstu hospodářství navíc podle Paroubka přispějí zejména zdravé investice, takže ČR by měla pokračovat v politice investičních pobídek. "Pokud nebudou investiční pobídky, zahraniční investoři se obrátí na adresy na východ od Česka," uvedl premiér.


Měli bychomse zaměřit i na volný čas
V souvislosti s turismem Paroubek zdůraznil nutnost vzniku moderních center volného času především okolo hlavního města. Praha je podle něj již nyní srovnatelná se světovými metropolemi, co jí však chybí, je více možností pro kvalitní a pestré Paroubek_Bank_inst3_250x155.jpgtrávení volného času.
Nezbytné je též udržovat vzestupný trend počtu univerzitních studentů, zvláště pak na technických oborech. Velká část zmíněných peněz by měla směřovat do dopravy, protože větší dosažitelnost automaticky zvýší i počet pracovních míst. Na údržbu komunikací půjdou peníze z mýtného. Paroubek by se nebránil ani dalším cizím zdrojům financí, jako například úvěrovým penězům z Evropské investiční banky apod.


V zahraničněobchodních aktivitách je podle premiéra nezbytné otevřít si vedle Evropské unie i další trhy - Rusko, Indii, Čínu, Japonsko, balkánské státy, Brazílii, Mexiko, Izrael, Egypt, země Magrabu (Maroko, Alžír, Tunisko) a další. Na všech těchto místech by politici měli otevírat dveře našemu obchodu a zajistit investice zemí k nám.


Dotazy studentů

Paroubek_Bank_inst4_250x155.jpgPo skončení své přednášky Paroubek ochotně zodpověděl všechny dotazy studentů. Popřel například porušení bankovního tajemství v pořadu Otázky Václava Moravce a zdůraznil rok předsednictví Česka 2008/2009 v Evropské unii za klíčový pro zviditelnění naší republiky. Několikrát zopakoval, že v tuzemsku postrádá kvalitní ekonomické publicisty a analytiky. Veškeré analýzy si pak tedy musí dělat sám.

Jako odpověď na dotaz, jak hodlá potlačit korupci u nás, uvedl zákony, které se jeho kabinetu podařilo prosadit nebo je ještě projednává, jako například zákon o střetu zájmů, zákon o veřejné zakázce, zákon o veřejně soukromých partnerstvích či insolvenční zákon. Paroubek_Bank_inst5_250x155.jpgDůležitá je podle něho síla příkladu a rychlé a efektivní soudy.
Za páteř zdravotnictví považuje neziskové nemocnice a stejně jako 55 procent českých občanů si myslí, že není potřeba velkých reforem ve zdravotnictví, ale spíše zlepšení současného stavu.
K otázce ukládání německého odpadu v ČR hodlá Paroubek vyzvat ministra životního prostředí Libora Ambrozka, aby situaci řešil. Většinovou vládu s ODS s jejím stávajícím programem vyloučil. Proti této spolupráci je podle něj například euroskeptická politika ODS a její nedostatečná rozpočtová kázeň.