- Především, v návaznosti na zákon o jednostranném zvyšování nájemného, vytvářet postupně podmínky pro fungující trh s nájemními byty.
- Působení zákona o jednostranném zvyšování nájemného, řešícího ekonomickou stránku problému, je doplněno úpravou některých ustanovení občanského zákoníku, která oslabí prolongování nájemních vztahů, v nichž se promítá deformace vyplývající z dříve uplatňované regulace a dále umožní zpřísnit postup nájemcům, kteří porušují své povinnosti, zejména proti neplatičům. Tyto kroky přispějí k určitému narovnání vztahů založených nikoli smluvně, ale dřívějším rozhodováním o "přidělení" bytu.
Respektuje novela nálezy Ústavního soudu?
- Ústavní soud ve svých nálezech zmínil, kromě jiného, veřejný zájem a sociální souvislosti; občanský zákoník proto i po své novele bude obsahovat stále dostatečné ochranné prvky nájemců bytů, včetně přechodu nájmu na osoby blízké v přímé linii.
- Novela občanského zákoníku se snaží přesněji vyvážit oprávněné kroky ze strany pronajímatelů vůči těm nájemcům, kteří neplní své základní povinnosti, zejména vůči neplatičům. Novela v těchto situacích umožňuje výpověď z nájmu bytu bez přivolení soudu, avšak s tím, že nájemce se může obrátit na soud, pokud s výpovědí nesouhlasí.Novela však i nadále účinně chrání práva těch nájemců, kteří tyto své povinnosti plní, a to včetně jejich rodin.
- Přijetí návrhu novely přispěje k vytvoření podmínek pro narovnání dlouhodobě neřešené situace v nájemním sektoru v oblasti nájmu bytu.
Je novela vyvážená ve vztahu k pronajímatelům i nájemcům bytů?
- Vládní návrh se snaží přiblížit standardní úpravě nájmu bytu v evropských zemích. Podkladem pro návrh byla řada analýz včetně pracovní návaznosti na nově připravovaný občanský kodex. Ve fungujícím prostředí s nájemními byty vznikají a zanikají smluvní vztahy na základě vůle obou stran, účinné vymahatelnosti práva a vyvážené právní úpravy pro tuto občanskoprávní oblast. Cílem je směřovat k takovému prostředí.
- Nájemné je dlouhodobě vnímáno jako "politikum", přestože tato položka zdaleka nepatří v rodinných výdajích mezi "nejcitelnější". Čisté nájemné za bydlení v nájemních (nedružstevních) bytech představuje v průměru 7,8 % čistých rodinných příjmů, zatímco ostatní výdaje na bydlení (vytápění, energie apod.) v nájemních bytech představují 12,5 % - tj. jiné výdaje než samotné nájemné jsou o více než polovinu vyšší. Je správné, že nový systém sociálních dávek reaguje na celkové výdaje na bydlení - protože rodinné výdaje na bydlení jsou zatíženy mnohem více náklady na vytápění, energie apod.
- Ministerstvo pro místní rozvoj spolupracovalo s Ministerstvem práce a sociálních věcí při "nastavení" parametrů pro nový systém sociálních dávek v oblasti bydlení. Příspěvek na bydlení bude nově konstruován a bude dále doprovozen novou dávkou - doplatkem na bydlení, a to podle nového zákona o pomoci v hmotné nouzi. Nájemci s nízkými příjmy proto budou moci získat částečnou kompenzaci svých výdajů na bydlení; nemusejí se proto obávat, že budou pro pronajímatele "břemenem".
Přidejte si Hospodářské noviny
mezi své oblíbené tituly
na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist