Elektrárenská společnost ČEZ by podle ministerstva průmyslu a obchodu (MPO) mohla z loňského rekordního zisku 17,6 miliardy korun vyplatit na dividendách devět až deset miliard korun, což by bylo proti původním plánům o zhruba dvě miliardy korun více. Stát chce pomocí mimořádných dividend ČEZ financovat likvidaci povodňových škod.
O výši dividend ze zisku společnosti ČEZ bude ministr průmyslu a obchodu Milan Urban ještě jednat s ministrem financí Bohuslavem Sobotkou. Stát ve společnosti ČEZ vlastní zhruba 67 procent akcií.


Na akcii by tak připadlo 17 korun
"Dividendy společnosti ČEZ by proti původním plánům měly být navýšeny o dvě miliardy korun. Hrubým odhadem by se tak celková dividenda z loňského zisku společnosti ČEZ měla pohybovat mezi devíti až deset miliardami korun," řekl mluvčí MPO Ivo Mravinac.


Loni ČEZ vyplatil na akcii za rok 2004 dividendu devět korun. Letos měla podle dřívějších odhadů na jeden cenný papír firmy ČEZ připadnout dividenda 12 korun. Pokud by nyní byla částka určená na dividendy zvýšena na deset miliard korun, vyplatil by ČEZ na každou z 592 milionů svých akcií v nominální hodnotě 100 korun hrubou dividendu kolem 17 korun.
"Stát, který ovládá 67 procent ČEZ, by při dividendě 17 korun na akcii obdržel 6,6 miliardy korun místo 4,6 miliardy korun v případě dividendy 12 korun na akcii," uvedl Petr Novák ze společnosti Atlantik Finanční trhy.
Zároveň ale upozornil, že způsob vytvoření mimořádného dvoumiliardového příjmu pro stát ze zisku ČEZ je velmi nákladný. "Stát v ČEZ ovládá pouze 67procentní podíl. To znamená, že menšinoví akcionáři, kteří mají 33procentní podíl, by při zvýšení dividendy o pět korun na akcii obdrželi o jednu miliardu korun navíc," podotkl Novák, podle kterého ČEZ plánoval oznámit výši dividendy na květnové valné hromadě.


ČEZ by měl přehodnotit dividendovou politiku
Generální ředitel ČEZ Martin Roman zopakoval, že elektrárenská společnost by díky dobrým hospodářským výsledkům měla ještě letos přehodnotit svoji dividendovou politiku směrem nahoru. "Představenstvo v posledních měsících opakovaně deklarovalo, že valné hromadě navrhne novou dividendovou politiku, která by lépe odpovídala výsledkům společnosti. Současná dividendová politika ČEZ byla dosud výrazně konzervativnější, než u ostatních významných energetických společností," řekl Roman.
Vyšší dividendy by podle něj neohrozily růstový potenciál skupiny ČEZ, přičemž konečné rozhodnutí o částce určené na dividendy bude na akcionářích. "ČEZ je dlouhodobě firmou, která nejvíce přispívá do státního rozpočtu prostřednictvím daní či dividend. Jakým způsobem budou tyto prostředky využity ku prospěchu obyvatel České republiky, záleží jen na rozhodnutí představitelů státu," uvedl Roman.


Rozpočtový schodek se nebude zvyšovat
Ministr Sobotka v neděli vládě navrhl navýšení státního rozpočtu o pět miliard korun. Peníze podle něj budou sloužit jako rezerva na odstraňování povodňových škod, případně na protipovodňová opatření. Schodek rozpočtu se měnit nebude, zapojí se dodatečné příjmy. Vláda se návrhem bude zabývat zřejmě ve středu. Pro posílení rozpočtu budou podle ministra financí využity prostředky příjmů z privatizace a z dividend, v nejvyšší míře právě z dividend elektrárenské firmy ČEZ.


Vláda již uvolnila 380 milionů korun jako první peníze na náklady spojené s evakuacemi a ubytováním. MPO také vytvořilo program, který bude pomáhat živnostníkům s odstraňováním povodňových škod. Ministerstvo je podle Urbana připraveno hradit až deset procent nákladů a také garantovat úvěry na šest let se zvýhodněnou sazbou.
V sedmi krajích, které postihly povodně, vláda vyhlásila v neděli od 23:00 do 10. dubna nouzový stav. V souvislosti s prováděním krizových opatření se na nezbytně nutnou dobu omezuje například právo na nedotknutelnost osob a obydlí při evakuaci osob, vlastnické právo či svoboda pohybu.


Skupině ČEZ podle předběžných neauditovaných výsledků loni vzrostl čistý zisk o 56 procent na 22,3 miliardy korun. Samotné společnosti ČEZ se v loňském roce zvýšil neauditovaný čistý zisk o 70 procent na rekordních 17,6 miliardy korun.