Ústavní soud (ÚS) odmítl návrh pražských soudů na zrušení části zákona, která se týká převodů družstevních bytů do osobního vlastnictví. Kdyby soud návrhu vyhověl, znamenalo by to výrazné změny v převádění bytů a zpochybnilo by to starší převody. "Byla by to katastrofa," řekla advokátka Hana Marvanová, která se problematikou družstevních bytů dlouhodobě zabývá. Po verdiktu Ústavního soudu zůstane praxe nezměněna.


Ústavní soud také potvrdil, že družstevní byty převedené do osobního vlastnictví nemohou být zahrnuty do konkurzní podstaty družstva. "Tímto rozhodnutím ÚS skončily veškeré polemiky. Ti, co převedeno mají, se nemusejí obávat, že by jejich převod mohl být zpochybněn, a ti, co převedeno ještě nemají, budou mít nárok zachován, i kdyby v družstvu došlo ke kolizní situaci," řekla novinářům bývalá předsedkyně Bytového družstva Kavčí skála v Říčanech a starostka Říčan Adriena Mrázová.


„Toto rozhodnutí Ústavního soudu vítám, protože v oblasti vlastnictví bytů již Ústavní soud rozhodoval několikrát a jeho právní názor je konzistentní,“ řekl ministr pro místní rozvoj Radko Martínek. V opačném případě by podle Martínka byly zpochybněny i všechny dosavadní převody bývalých družstevních bytů. To by mělo nepochybně za důsledek právní chaos a nejistotu, dodal ministr.


"Rozhodnutí soudu chrání vlastníky bytů, je to naprosto na místě," reagoval předseda Svazu českých a moravských bytových družstev Vít Vaníček. Vlastníci podle něj nemají s případným podnikatelským záměrem družstva, který může skončit i krachem, mnoho společného.
Také odmítnutí návrhu pražských soudů týkající se převodů bytů je podle Vaníčka v pořádku. Rozhodnutí soudu tímto způsobem čekal. "Každé zasahování do norem v průběhu jejich platnosti by někoho mohlo poškodit," poznamenal. Situace by se podle něj měla napravit jen zákonnou normou, kterou je nový zákon o vlastnictví. Tato norma je již připravená, ale po prvním čtení ve sněmovně byla odložena. Do voleb o ni sněmovna podle Vaníčka již zřejmě jednat nebude, čeká tak na novou vládu.


Byty v osobním vlastnictví nejsou součástí konkurzní podstaty
Návrh na zrušení části zákona podal Vrchní soud v Praze a poté také Městský soud v Praze. Oba řešily kauzu říčanského družstva. Na majetek družstva vyhlásil soud v roce 1998 konkurz. Do konkurzní podstaty zahrnul její správce Tomáš Koranda i byty již převedené do osobního vlastnictví. Lidem, kteří již za převod zaplatili, hrozilo, že o byty přijdou.
Ústavní soud už jednou, v roce 2004, vyhověl jedné z majitelek, jejíž byt byl neoprávněně do konkurzní podstaty zahrnut. Spor se však dále vlekl, správce konkurzní podstaty trval na svém postupu a pražské soudy došly k závěru, že pokud zákon neumožňuje zahrnout byt do konkurzní postaty, je třeba příslušnou část zákona zrušit. S tím však Ústavní soud nesouhlasí. "Návrh není důvodný," konstatoval ÚS.
Podle verdiktu ÚS se nyní bude muset řídit pražský městský soud, který řeší 700 žalob jednotlivých majitelů bytů na Kavčí skále.


Správce konkurzní podstaty družstva Tomáš Koranda zatím neví, jak rozhodnutí ÚS ovlivní jeho další postup. "Chci si počkat na písemné vyhotovení rozhodnutí," řekl . Koranda tvrdí, že pokud bude nucen byty vyjmout z konkurzní podstaty a bezúplatně je převést na nájemníky, nebude moci dostát své povinnosti a uspokojit věřitele. Družstvo totiž jinak vlastní jen pár židlí, skříň a starý počítač.
Podle advokátky Marvanové se problém se zařazováním bytů do konkurzní podstaty týká jen bytových domů postavených do listopadového převratu a těsně po něm. U nově vzniklých bytových družstev vše upravují stanovy podle vůle družstevníků. Stesky věřitelů starých družstev jsou podle Marvanové zbytečné. Když někdo poskytl družstvu úvěr, musel si být vědom toho, že nemůže v případě konkurzu rozprodávat byty.


Počet převodů do osobního vlastnictví klesá
Ze zhruba 3,83 milionu trvale obydlených bytů v ČR je družstevních více než 650.000. To je asi 17 procent bytového fondu.
Počet bytů, které jsou ročně převedeny do osobního vlastnictví, postupně klesá. "Zatím se převedlo asi 30 procent družstevních bytů, 70 procent zůstává v majetku družstev," řekl Vaníček. Například v Praze se podle něj nyní ročně převede asi procento bytů. "Kdo si byt chtěl převést, už to udělal. Ostatní na to nespěchají," dodal Vaníček.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist