Česká měna oslabila na 28,69 Kč za euro a 23,70 Kč za dolar. Oslabení kurzu koruny souviselo s poklesem ostatních měn ve středoevropském regionu.
Dopolední prohlášení člena bankovní rady ČNB Roberta Holmana, který očekává stabilní úrokové sazby po celý rok, nemělo na trh podle očekávání vliv.
Korunu dopoledne "zradil" polský zlotý, který opět začal výrazněji oslabovat, upozornil analytik Next Finance Vladimír Pikora. Měny v regionu totiž reagovaly na růst úrokových sazeb za oceánem. Pro nejbližší budoucnost očekává, že koruna zůstane v intervalu posledních dní bez jasného trendu. Hranice 28,70 Kč/EUR by měla podle něj koruně poskytnout dostatečnou oporu i v případě špatných zpráv z okolních trhů.
V pátek se čeká velmi "sváteční" obchodování. Trhy v USA, Velké Británii, Německu, Francii, Polsku, na Slovensku a v dalších zemích jsou zavřeny, takže aktivita bude silně omezená. V ČR se nečekají žádné důležité události, proto by koruna měla počkat s pohybem až na příští týden, kdy se na trh vrátí hlavní investoři, poznamenal analytik Patrie Tomáš Vlk.
Koruna a volby
Podle analytiků České spořitelny se budou v následujících týdnech světové vlivy oslabující korunu vyčerpávat. Nahradí je však oslabující vlivy domácí: volby a odliv dividend. Domácí měna by se tak měla držet v rozmezí 28,50 až 29 Kč za euro, přičemž pravděpodobnější jsou spíše silnější hodnoty.
Více než to, zda bude budoucí vláda pravicová či levicová, bude mít na budoucí vývoj koruny vliv to, jestli bude většinová anebo menšinová, míní Pikora. Pro korunu by bylo příznivé, kdyby z voleb vyšla vláda silná. Menšinová vláda by zachovávala současný stav. Koruna by však podle Pikory nikterak dramaticky neoslabila a dlouhodobě by se vrátila k posilujícímu trendu kolem tří až čtyř procent ročně.
Volby nemusí mít podle analytika ani přímý vliv na plánované přijetí eura v roce 2010. „Vstup do eurozóny v roce 2010 považujeme za datum postavené na vodě. V pozadí jeho určení nestála žádná analýza, ale spíš snaha vstoupit do eurozóny v podobný okamžik jako okolní státy,“ uvedl Pikora. Přesto podle něj bude přijetí eura v roce 2010 reálnější v případě, že volby vyhrají strany, které toto datum vybraly, než když vyhraje opozice. Jako první v regionu by mohlo euro přijmout Slovensko, odhadl.
Zkušenost členů eurozóny ukazuje, že mnoha zemím se brzký vstup do EMU nevyplatil. „Podobně by se mohl nevyplatit i České republice, přičemž rok 2010 za brzký považujeme,“ zhodnotil analytik.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist