Slováci si po vstupu do Evropské unie mohou koupit více zboží a služeb; silný hospodářský růst se podle ekonomů totiž projevil v jejich peněženkách. Přes mzdový nárůst ale průměrná mzda zaostává nejen za vyspělými státy EU, ale je nižší i v porovnání s okolními státy, které vstoupily do unie spolu se Slovenskem v roce 2004.


Na průměru za 15 let
"Mzdy na Slovensku jsou momentálně nižší než v okolních zemích V4," řekla analytička Všeobecné úvěrové banky Mária Valachyová. "Silné a udržitelné tempo růstu ekonomiky ale dává předpoklad dotahování úrovně mezd okolních zemí i vyspělejších států eurozóny," dodala. Valachyová předpokládá, že by se platy Slováků mohly vyrovnat průměru nynější evropské pětadvacítky během následujících asi 15 let.
Například v Česku loni dosáhl průměrný plat 19.030 Kč (24.650 Sk). Proti Slovensku, kde si lidé měsíčně vydělali v průměru 17.274 Sk, je to asi o dvě pětiny více.
Zatímco v roce 2004 průměrný plat očištěný o růst spotřebitelských cen vzrostl o 2,5 procenta, vloni se reálná mzda zvýšila o 6,3 procenta, a to díky zpomalení inflace. Na letošní rok ministerstvo financí předpokládá, že si zaměstnanci po odečtení inflace přilepší o 3,6 procenta.


Podle analytika Tatra banky Roberta Pregy nepřímo pomáhá vyrovnávání mezd či cen k průměru EU také vývoj kurzu koruny, která v posledních letech vzrostla. Například průměrné platy v přepočtu na eura tak stoupají rychleji než v korunách a ceny zboží a služeb jsou na Slovensku navíc nižší než v unii. Podle předběžných údajů statistického úřadu Eurostat v roce 2004 ceny na Slovensku dosáhly 54,9 procenta průměru cenové úrovně rozšířené EU.


Navzdory růstu platů přetrvávají v ohodnocení zaměstnanců značné rozdíly nejen mezi regiony ale i mezi profesemi. V Bratislavském kraji vloni stoupla průměrná mzda o 10,4 procenta na 23.212 Sk, zatímco v Prešovském kraji vzrostly platy jen o 5,2 procenta na 13.185 Sk.
Nejvyšší mzdy (34.950 korun) si udrželi lidé v bankách a zaměstnanci finančních podniků. Naopak nejnižší mzdu, 13.162 Sk, měli pracovníci v zemědělství, myslivectví a lesnictví.