Dva roky po vstupu do Evropské unie Česká republika plní všechna kritéria pro přijetí eura. Většinu podmínek by země měla splňovat i v následujících letech. Obavy ovšem panují z plnění výše deficitu veřejných financí, shodují se ekonomové. K jednotné evropské měně chce Česko přistoupit v roce 2010, odborníci o termínu pochybují.
ČR ve střední Evropě plní jako jediná
Mezi maastrichtská kritéria pro přijetí eura patří deficit veřejných rozpočtů, státní dluh, inflace a dlouhodobé úrokové sazby. Kurzové hledisko zatím ČR neplní, protože nevstoupila do mechanismu ERM II, který umožňuje pohyb koruny ve stanoveném pásmu. Mělo by se tak stát v polovině roku 2007.
"Česká republika by loni bez problémů splňovala všechna kritéria pro přijetí eura," uvedl ministr financí Bohuslav Sobotka minulý týden. Podle něj tak v případě ČR jde o jedinou zemi ve střední Evropě, která loni z nových členů EU kritéria splňovala.
Deficit veřejných financí nám dá zabrat
Letos by ČR ovšem neměla splňovat již požadavky na deficit veřejných rozpočtů. V roce 2005 činil 2,6 procenta hrubého domácího produktu (HDP). Letos ministerstvo financí počítá s 3,6 procenta, zatímco kritérium stanovuje tři procenta HDP. "Splnění tohoto ukazatele bude pro ČR nejnáročnější," uvedl Jan Jedlička z České spořitelny. Hlavní rizika vidí stejně jako ostatní odborníci ve finančně náročných předvolebních slibech a jejich plnění.
Naopak problém by neměla mít ČR s inflací, se státním dluhem ani s úrokovými sazbami. Česko nepatří podle Jedličky mezi inflační ekonomiky, z čehož vyplývají i nízké úrokové sazby. Průměrná inflace loni v ČR činila 1,9 procenta a dlouhodobé úrokové sazby byly 3,3 procenta.
Veřejný dluh loni představoval 30,5 procenta HDP a podle kritérií pro přijetí evropské měny eura nesmí překročit 60 procent HDP. Pro letošní rok MF odhaduje jeho výši na 30,1 procenta HDP.
Na vstupu do Evropské unie vydělávají Češi i bez placení eurem. Koruna totiž neustále zvyšuje svoji hodnotu. Češi si tak za ni mohou koupit v zahraničí více zboží. "To se odráží i v růstu parity kupní síly a posilujícím devizovém kurzu," uvedl Jedlička.
Odborníci spíše odhadují vstup ČR do eurozóny na roky 2012 až 2013. I když podle nich by mělo přijetí eura být ekonomickým rozhodnutím, uznávají, že to bude spíše rozhodnutí politické. "Proto se domnívám, že i budoucí vláda se bude držet již oznámeného předběžného scénáře a eurem začneme platit od roku 2010," uvedl Jedlička.
Slovensko asi předběhne Česko, Maďarsko i Polsko
Slovensko během dvou let od vstupu do Evropské unie pokročilo v přípravě na zavedení eura. Současná vláda navrhla převzít společnou evropskou měnu od roku 2009. Země podle centrální banky (NBS) splní všechna maastrichtská kriteria pro zavedení jednotné evropské měny v roce 2007. Slovensko by tak mohlo přijmout euro dříve, než sousední státy visegrádské čtyřky. Ekonomové soudí, že jedním z nejtěžších cílů bude splnění inflačního kritéria.
Slovensko loni poprvé snížilo deficit veřejných financí pod úroveň tří procent hrubého domácího produktu, což je jedna z podmínek pro zavedení eura. Veřejný schodek bez započítání nákladů na penzijní reformu dosáhl 2,95 procenta HDP.
Termín zavedení eura v roce 2009 chce dodržet i nejsilnější opoziční strana Smer-sociální demokracie, která před červnovými parlamentními volbami se značným náskokem vede žebříček popularity politických stran. To by znamenalo, že Slovensko vstoupí do eurozóny dříve než Česko, Polsko a Maďarsko.
Slovensko podle NBS plní kritérium veřejného dluhu, který v závěru loňského roku dosáhl 35,2 procenta HDP proti hraniční hodnotě 60 procent HDP. Nemá ani problém s dodržením podmínky, aby dlouhodobé úrokové sazby nebyly o více než dva procentní body vyšší, než je průměr ve třech zemích s nejnižší inflací. Od loňského listopadu je země zapojená do režimu ERM-2, kde musí setrvat alespoň dva roky před přechodem na euro.
Centrální banka předpokládá, že v příštím roce Slovensko splní i inflační kritérium eurozóny.
Přidejte si Hospodářské noviny
mezi své oblíbené tituly
na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist