Více než polovina klientů Penzijního fondu České pojišťovny (PFČP) se domnívá, že důchodová reforma proběhne v horizontu čtyř let. Tři čtvrtiny z celkového počtu dotázaných přitom není schopno odhadnout, jakou výši penzí mohou od státu v budoucnu očekávat, vyplývá z výsledků průzkumu PFČP, do kterého se zapojilo přes 1700 respondentů z řad klientů Penzijního fondu ČP.
Lidé mají větší zájem o jednorázovou výplatu uložených peněz. Že na konci spořícího cyklu zvolí jednorázovou výplatu, předpokládá 70 procent klientů.


Vyplácet doživotní penzi chce jen třetina lidí
Výzkum potvrdil interní prognózy fondu, které se týkají preferencí klientů při výběru naspořených peněz. V současné době volí při ukončení smlouvy 95 procent klientů jednorázovou výplatu naspořených prostředků včetně jejich zhodnocení penzijním fondem a příspěvků státu.
„Podíl jednorázových výběrů klesne v horizontu 10 let na zhruba 70 procent, naopak téměř jedna třetina klientů si nechá v budoucnosti vyplácet doživotní penzi,“ komentuje plány klientů výkonný ředitel pro obchod a marketing PFČP Pavel Němec.


I penzijní účet bude časem možné ovládat pomocí počítače
O internetové služby mají Výsledky zájem klientů ankety rovněž ukázaly na. „Své penzijní připojištění by prostřednictvím internetu chtělo ovládat 52 procent dotázaných, klasickou korespondenci by však za e-mail vyměnilo zatím pouze 43 procent našich klientů,“ podotýká k závěrům výzkumu Pavel Němec. Mezi příznivci internetových služeb fondu podle něho přitom převažují lidé do 40 let.
„Již zmíněná oblast internetu nám dává prostor v dalším odlišení se od konkurence. Příležitost díky výzkumu vidíme i v oblasti komunikace s klienty,“ shrnuje Pavel Němec hlavní závěry provedených analýz.


Stát by měl zvýšit příspěvek k penzijnímu připojištění
Dnes už v penzijních fondech spoří téměř 3,5 milionu lidí. Ukládají si ale stále velmi nízké částky. V průměru si lidé spoří na důchod pouze 2 až 3 procenta svých příjmů. Podle šéfa Asociace penzijních fondů (APF) Jiřího Rusnoka by však měli spořit 7 – 8 procent svých příjmů.
„Stát by měl dát lidem více najevo, že s tímto pilířem důchodové reformy opravdu počítá, a motivovat občany, aby začali brát spoření na svoji penzi vážně,“ řekl Rusnok.
Možností by například bylo zvýšit maximální měsíční příspěvek občanům, kteří si dobrovolně spoří na penzi. Rusnok navrhnul zvýšení příspěvku ze současných 150 korun na minimálně dvojnásobek nebo ještě lépe na trojnásobek, tedy na 350 až 450 korun. V současnosti totiž státní příspěvek nemotivuje lidi platit si více. Navíc nebyl od svého zavedení v 90. letech nikdy valorizován.


Za to by mohl zrušit daňovou úlevou související s penzijním připojištěním.
Pro uplatnění současného daňového zvýhodnění je nutné spořit si měsíčně více než 500 korun. Podle Rusnoka je zvýhodnění zajímavé pro lidi, kteří odvádějí 32procentní daň, popřípadě pro lidi s 19procentní daňovou sazbou. Přesto však podle jeho názoru není dostatečně motivační, aby lidé uvažovali o větším příspěvku.


Šéf APF dále vyjádřil přesvědčení, že právě v současnosti je nejvhodnější doba pro provedení důchodové reformy. Kolaps současného systému (pay-as-you-go) sice nastat nemůže, ale výrazně klesne poměr důchodu ke mzdě. Lze proto podle něj souhlasit s tvrzením Aleše Krejdla z Bezděkovy komise, že nám na provedení penzijní reformy zbývá sotva 10 let.