S rostoucím počtem nově stavěných bytů se zvyšuje jejich velikost, zlepšuje technická vybavenost, ale zároveň roste i cena. Průměrná pořizovací hodnota bytu v bytovém domě se loni zvýšila meziročně zhruba o desetinu na 1,575 milionu korun. V rodinném domě dosáhla průměrná hodnota bytu 2,743 milionu korun, což je o 1,2 procenta více. Na tiskové konferenci to řekl Josef Vlášek z Českého statistického úřadu (ČSÚ).
Růst hodnoty nových bytů o deset procent za 12 měsíců odpovídá podle analytika Next Finance Vladimíra Pikory zhruba zhodnocení indexu PX na pražské burze. "Riziko poklesu ceny bytu bylo v porovnání s akciemi ale dramaticky nižší," dodal analytik. Po zbytek letošního roku a celý rok následující budou podle něj doslova zlatým obdobím výstavby pro bydlení. S poklesem cen však počítat nemůžeme, protože poptávka bude i nadále převyšovat nabídku.


Ve skutečnosti je cena ještě vyšší
Lidé přitom za bydlení zaplatili ještě více, protože statistický úřad za hodnotu bytu považuje náklady vynaložené na jeho pořízení. Hodnota tak neobsahuje konečnou cenu, ve které jsou marže a další přirážky stavebních firem a prodejců. Celková hodnota nově postavených bytů loni podle ČSÚ dosáhla zhruba 62 miliard korun.


Nejdražší je okolí Prahy
K obcím s nejdražšími byty patří Roztoky u Prahy, kde hodnota bytu loni činila 4,1 milionu korun. V případě přepočtení na metr čtvereční to jsou Průhonice, kde hodnota byla 39.000 Kč. V průměru za republiku je přitom průměrná pořizovací hodnota metru čtverečního užitné plochy bytu v bytovém domě 23.700 Kč a v rodinném domě 18.800 Kč.


Nejméně peněz za nové bydlení lidé vydají v Proseči, Milovicích či Kostelci nad Orlicí. Průměrná pořizovací hodnota bytu zde nepřekračuje milion korun. Za metr čtvereční to je i méně než 15.000 Kč.


V rodinném domě vznikly v loňském roce zejména byty 5+1 s průměrnou obytnou plochou 98 metrů čtverečních. V bytových domech to byly převážně byty 2+1 o 50 metrech čtverečních. A podle dat o zahajované výstavbě velikost ještě poroste, podotkl Vlášek. V bytových domech by velikost bytů mohla podle něj dosáhnout v průměru dispozic 3+1 až 4+1.
Trvale roste i velikost stavebních pozemků rodinných domů. V průměru se velikost zvýšila na 1132 metrů čtverečních v roce 2005 z 888 metrů čtverečních v roce 1997.


Převažuje zděná výstavba
Na rozdíl od masové panelové výstavby před zhruba 30 lety nyní převažuje zděná výstavba. Stále málo bytů a domů se staví ze dřeva. Loni se jich podle Vláška postavilo asi tři procenta.


Rozhodující podíl na bytové výstavbě mají rodinné domy, ve kterých se loni dokončilo téměř 13.500 bytů z celkového počtu zhruba 32.860 bytů. Přibližně 11.500 bytů firmy postavily v bytových domech. O více než 40 procent se proti roku 2004 loni zvýšil počet bytů v nebytových budovách, ve kterých se dokončilo téměř 3000 bytů. Jsou to zejména byty dokončené v bývalých kasárenských objektech.


Výrazně, o více než třetinu, klesl počet dokončených bytů v domech s pečovatelskou službou. Celkem jich vznikla zhruba tisícovka. Vlášek podotkl, že cyklus výstavby u těchto bytů je jiný než u běžného bydlení, protože jde o dotované bydlení ze státního rozpočtu.


Stále platí, že nejvíce bytů se staví v Praze a okolí a ve Středočeském kraji. Nejméně bytů vzniká na severní Moravě a v severních Čechách. Doba výstavby je podle ČSÚ stále dlouhá, i když v posledních letech mírně klesá. Rodinný dům se postaví v průměru za 3,6 roku, bytový dům o více než rok rychleji.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist