Skupina expertů, které ministerstvo financí pověřilo vypracováním nové koncepce zdanění příjmů a majetku, navrhuje zavedení výdajových paušálů pro zaměstnance. Základ pro výpočet daně by se měl snížit o deset procent. Vyplývá to z materiálu, který MF zveřejnilo na svých internetových stránkách k veřejné diskusi.
Experti také kritizují ve své koncepci společné zdanění manželů, které se začalo uplatňovat od letošního roku. Považují je za složité a nepříliš spravedlivé. V rámci jednoduchosti by dali přednost individuálnímu zdanění.


Zadáním ministra financí bylo kriticky zhodnotit současný stav systému a navrhnout optimální změny, nebo založit zcela novou koncepci uplatnění přímých daní. Prioritou bylo dosažení spravedlnosti a jednoduchosti zdanění příjmů a majetku. Změny systému by přitom neměly vyvolat snížení příjmů veřejných rozpočtů.
Experti se v jednotlivých částech věnovali zdanění právnických osob, fyzických osob a zdanění majetku.


V materiálu se navrhuje podstatná reforma procesních pravidel zdaňování penzí. Starobní a invalidní důchody by však nadále neměly daním podléhat.
Podle expertů by se měla zrušit odečitatelná položka na straně zaměstnavatele za penzijní připojištění hrazené za zaměstnance. Naopak by se měla zvýšit odečitatelná položka na straně pracovníka. Sloučit by se měly jednotlivé položky na obdobné způsoby zabezpečení ve stáří.
Podstatně omezit by se mělo osvobození u příjmů z prodeje a převodu majetku.


Nové vymezení základu daně
Zásadní změnou ve zdanění příjmů je vymezení toho, co a kdy by mělo dani podléhat. Základ daně by měl být složen ze tří dílcích základů, a to z příjmů z ekonomické činnosti, z příjmů ze závislé činnosti a funkčních požitků a z ostatních příjmů.


Nová struktura základu daně z příjmů fyzických osob
tabulka_experti_dane1.jpg


U zdanění příjmů z ekonomické činnosti experti navrhují vycházet u určitých skupin poplatníků z definice, která platí u daně z přidané hodnoty. Tedy bez ohledu na to, zda má poplatník oprávnění k činnosti, či zda se jedná vůbec o činnost anebo o soustavné nakládání s majetkem za účelem dosažení zisku. Dani z příjmu by však podléhala i plnění, která nepodléhají DPH. Tím by měl být okruh výnosů podléhajících dani stejný jako dnes.


Dědickou daň mají platit i přímí dědicové
U majetkových daní by měli daň dědickou platit i nejbližší příbuzní, kteří tak dosud činit nemuseli.
U daně z nemovitostí by se mělo přejít na hodnotový princip, kdy by se měla zohledňovat hodnota nemovitosti, zatímco dosud se počítá s velikostí.
Odborníci navrhují zrušit daň darovací pro právnické osoby a dary zahrnout do daně z příjmů.
U daně z převodu nemovitostí by se měla zrušit některá osvobození, což by vedlo k rozšíření základu daně.


K materiálu, který i s přílohami čítá více než 160 stránek, se bude moci veřejnost vyjádřit do 15. listopadu 2006. Následně by měla být vypracována nová legislativa v oblasti zdanění příjmů a majetku.
Expertní skupina, kterou koordinovala náměstkyně ministra financí Dana Trezziová, se skládala ze zástupců MF, Úřadu vlády a Kanceláře prezidenta republiky, akademické obce, odborů, daňových poradců, podnikatelské veřejnosti a dalších tuzemských odborníků na daňovou problematiku.
Materiál, který není stanoviskem MF, ale nezávislým odborným názorem skupiny expertů, je dostupný na stránce http://www.mfcr.cz/cps/rde/xchg/mfcr/hs.xsl/tiskove_zpravy_27400.html  


Osobní důchodová daň a pojistné zaměstnance jako procento průměrné hrubé mzdy u nesezdaného jednotlivce bez dětí
tabulka_experti_dane2.jpg
Zdroj: MF ČR, OECD