Evropě je stále v kurzu zavedení daňově výhodného statutu Reit. K jeho zavedení k 1. lednu příštího roku se chystá také Velká Británie. Tamní společnosti tento krok vítají, jejich pozitivní prohlášení se projevují na výkonnosti celého realitního trhu, který v minulém měsíci získal v Evropě nejvíce. Také německé realitní společnosti si vedou výtečně, když si minulý měsíc jejich regionální subindex připsal 12,0 procent. Po předchozím rapidním nárůstu na druhé straně minulý měsíc  regionálně stagnoval švédský i španělský trh.

 

vyvoj_tab_1.gif

 

 

Vývoj ve Spojených státech byl výrazně ovlivněn prohlášením šéfa Fedu o zjevných známkách zpomalení trhu nemovitostí, po němž následovalo ponechání amerických úrokových sazeb na stávající úrovni. Zpomalení růstu hospodářství a oslabená americká spotřeba mohou v příštím období ovlivnit příjmy nákupních center a zábavních středisek, z minulého růstu cen a úroků díky započtení do nákladových položek mohou naopak profitovat kancelářské nemovitosti. Celkově se americký trh vyvíjel za evropským, kde je hospodářský cyklus mírně zpožděn.

 

Hlavní sledované indexy:

vyvoj_tab_2a.gif 

 

 

 

 

Svojí letošní šance se – zdá se – dočkaly japonské Reits. V období minulého měsíce si připsaly 9,79 %. Konec deflačního období byl přijat s povděkem a navyšování sazeb japonskou centrální bankou by ale nemělo realitní společnosti příliš ovlivnit.

 

Stále platí skutečnost, že realitní trhy výrazně překonávají akciové trhy, i nejlépe se vyvíjející subrektory akciového trhu. Poptávka po realitách v současnosti zažívá nevídaný boom. V době rostoucích cen energií, inflace a očekávaného zpomalení hlavních světových ekonomik je lépe investicí do realitních společností zatížit jen část investičního portfolia.

 

vyvoj_graf_3.gif

 

 

Robert Šíbl

Junior Portfolio Manager

Atlantik-Kilcullen Asset Management, a.s.